İmmuniteti necə gücləndirmək olar? -
Stresslə mübarizə, bədənin möhkəmləndirilməsi prosedurları və vegetativ sinir sisteminin fəaliyyətinin normallaşdırılması immunitetin güclənməsinə kömək edir.
Bunu tibb elmləri doktoru, professor Andrey Şabaldin "RİA Novosti" ilə söhbətində bildirib.
Professor izah edib ki, ilk növbədə stresslə mübarizə aparmaq lazımdır və bu məsələdə psixoloq və psixoterapevtlərin köməyinə müraciət etmək olar və vacibdir. O qeyd edib ki, əksər hallarda immunitetdən daha çox vegetativ sinir sistemini gücləndirmək lazımdır və bunu düzgün qidalanma vasitəsilə etmək mümkündür.
Şabaldin qeyd edib ki, gündə beş-altı dəfə qida qəbul etmək tövsiyə olunur; bu zaman rasion zülal, yağ, karbohidrat, vitamin və minerallar baxımından balanslaşdırılmalı, həmçinin tərkibində qızardılmış, hisə verilmiş, duzlu məhsullar və qazlı içkilər kimi qıcıqlandırıcılar, eləcə də boyaq maddələri, stabilizatorlar və konservantlar kimi çirkləndiricilər çox olmamalıdır.
Mütəxəssis həmçinin bədəni möhkəmləndirən prosedurları yerinə yetirməyi, xüsusən də növbə ilə isti və soyuq suda gəzməyi, bədənə qaynar, ilıq və soyuq su tökməyi, habelə ilin istənilən fəslində pəncərə açıq halda yatmağı tövsiyə edib. Həkim vurğulayıb ki, bütün bu üsullar yaxşı məlumdur, lakin insanlar "sehrli" həb gözləməyə üstünlük verərək onlardan praktikada nadir hallarda istifadə edirlər.
Bundan əlavə, Şabaldin baş beyindəki "sevinc zonalarını" aktivləşdirməyi məsləhət görüb. Bunun üçün o, məsələn, səhərlər doğan günəşə baxmağı təklif edib ki, günəş şüaları birbaşa gözün torlu qişasına təsir etsin; bu da öz növbəsində endorfinəbənzər molekulların — "sevinc molekullarının" hasil olunmasına şərait yaradır./pulbika.az

How to strengthen immunity? - The doctor explained
Procedures for combating stress, strengthening the body, and normalizing the functioning of the autonomic nervous system help strengthen immunity.
This was stated by Doctor of Medicine, Professor Andrey Shabaldin in an interview with "RIA Novosti".
The professor explained that first and foremost it is necessary to combat stress, and in this matter, it is possible and important to seek the help of psychologists and psychotherapists. He noted that in most cases it is more necessary to strengthen the autonomic nervous system than the immune system, and this can be done through proper nutrition.
Shabaldin stated that it is recommended to consume food five to six times a day; during this, the diet should be balanced in terms of protein, fat, carbohydrates, vitamins, and minerals, and also should not contain too many irritants such as fried, smoked, salty products, and carbonated drinks, as well as pollutants like dyes, stabilizers, and preservatives.
The specialist also advised performing procedures that strengthen the body, especially alternating walking in hot and cold water, pouring hot, warm, and cold water on the body, and sleeping with the window open in any season of the year. The doctor emphasized that all these methods are well-known, but people rarely use them in practice, preferring to wait for a "magic" pill.
In addition, Shabaldin recommended activating the "joy zones" in the brain. For this, he suggested, for example, looking at the rising sun in the mornings so that the sun’s rays directly affect the retina of the eye; this, in turn, facilitates the production of endorphin-like molecules — "joy molecules." /pulbika.az