Hantavirus koronavirusdan təhlükəlidir? –
Medianews.az-ın xəbərinə görə, bunu rusiyalı tibb elmləri namizədi, Perm Milli Tədqiqat Politexnik Universitetinin baş elmi işçisi Valeri Litvinov "RİA Novosti"yə müsahibəsində deyib.
O, izah edib ki, koronavirus minimal təmasla insandan insana ötürülür və bu, olduqca tez baş verir:
"Hantavirus üçün isə bu, xarakterik deyil. Sözügedən virus təbii ocaqlı infeksiyadır və heyvanlarla əlaqəlidir. Daşıyıcılar - siçanlar və siçovullar xəstəliyi simptomsuz keçirirlər".
Onun sözlərinə görə, gəmiricilər yalnız müəyyən hantavirus növlərinə yoluxduqları zaman ölürlər. Virusoloq vurğulayıb ki, insanlarda bir qayda olaraq xəstəlik ağır keçmir.
Xatırladaq ki, mayın 10-da İspaniyada göyərtəsində hantavirus epidemiyası baş verən "MV Hondius" kruiz laynerindən (gəmisindən) sərnişinlərin təxliyəsinə başlanılıb. Onların 14 ispaniyalıdan ibarət ilk qrupu Madriddəki xəstəxanaya göndərilib. İspaniya Səhiyyə Nazirliyindən bildirilib ki, həmin şəxslərin arasında infeksiya əlamətləri olan insanlar yoxdur. Lakin əvvəllər gəmidə xəstəliyə yoluxma halları aşkar edilmiş və üç sərnişin ölmüşdü./Oxu.Az

"Hantavirus does not pose as much danger to humans as COVID-19."
According to Medianews.az, this was stated by Russian Candidate of Medical Sciences, Principal Researcher at Perm National Research Polytechnic University, Valeri Litvinov, in an interview with "RIA Novosti".
He explained that coronavirus is transmitted from person to person with minimal contact and this happens very quickly:
"For hantavirus, this is not typical. The virus in question is a natural focal infection and is related to animals. The carriers - mice and rats - pass the disease asymptomatically."
According to him, rodents only die when infected with certain types of hantavirus. The virologist emphasized that, as a rule, the disease is severe in humans.
It should be reminded that on May 10, evacuation of passengers from the "MV Hondius" cruise liner, where a hantavirus outbreak occurred in Spain, began. The first group of 14 Spaniards was sent to a hospital in Madrid. The Spanish Ministry of Health reported that there were no people showing signs of infection among those individuals. However, earlier cases of infection were detected on the ship, and three passengers died./Oxu.Az