Fuad Nəcəfli istintaqa
Baş Prokurorluqda "Naxçıvan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi” publik hüquqi şəxsin İdarə Heyətinin sabiq sədri Bəhruz Əsgərova cinayət işi açılıb və barəsində həbs-qətimkan tədbiri seçilib. O, Cinayət Məcəlləsinin 179.4-cü (Mənimsəmə, xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla törədildikdə), 313-cü (Vəzifə saxtakarlığı) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb. Cinayət işi araşdırılması üçün Naxçıvan Muxtar Respublikası Ağır Cinayətlər Məhkəməsində icraata verilib.
Məlumatda qeyd olunur ki, Naxçıvanda adıçəkilən agentliyə 16 il ərzində rəhbərlik etmiş B.Əsgərov 22 fevral 2025-ci ildə vəzifəsindən azad olunub. Ona qarşı irəli sürülən ittihamlar 2018-2023-cü illəri əhatə edir, bu müddətdə dövlətin xüsusilə külli miqdarda - 5 milyon manatdan çox vəsaitini ələ keçirdiyi vurğulanır.
Qeyd edək ki, həmin dövrün 1 ili Prezidentin Naxçıvan üzrə səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəflinin vəzifədə olduğu dövrə düşür.
Medianews.az AzPolitika-ya istinadla xəbər verir ki, F.Nəcəfli bu iş üzrə istintaqa cəlb edilib.
Mənbə iddia edir ki, bundan əlavə Nəcəfli başqa bir cinayət işi üzrə korrupsiya, mənimsəmə və vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə cinayətlərində də ifadə verib.
Qeyd olunur ki, iş üzrə epizodlardan biri NMR Taxıl Fondundan 6.5 milyon manat dəyərində taxılın qanunsuz olaraq ARF şirkətinə verilməsi ilə bağlıdır. Bu əməliyyatdan əldə edilən vəsaitin keçmiş səlahiyyətli nümayəndə tərəfindən mənimsənildiyi iddia olunur.
Mənbə F.Nəcəflinin vəzifədə olduğu dövrdə davranışı, dövlət rəsmiləri ilə işgüzar münasibəti haqqında da informasiya verib. Qeyd olunur ki, o, tutduğu posta tamamilə uyğunsuz kadr olub, yerli nazirlərə, komitə sədrlərinə, deputatlara qarşı məmur etikasından kənar münasibət sərgiləyib. Onlara qarşı tez-tez alçaldıcı, təhqiramiz hərəkətlərə yol verib.
Əldə olunan çoxsaylı məlumatlar F.Nəcəfli kimi tamamilə yararsız kadrın belə yüksək posta təqdimatını verənlərin cəsarətinə həsəd yaradır. “O, qeyri-adekvat, tutduğu vəzifənin məsuliyyətini dərk etməyən, hədsiz tamahkar şəxs idi”, - mənbə vurğulayıb.

Fuad Nəcəfli to the investigation
A criminal case has been opened against Bahruz Asgarov, the former chairman of the Board of the "Nakhchivan State Automobile Roads Agency" public legal entity, at the General Prosecutor's Office, and a preventive measure of detention has been chosen against him. He has been charged under Articles 179.4 (Embezzlement, especially when committed with damage on a large scale) and 313 (Official forgery) of the Criminal Code. The criminal case has been referred for investigation to the Nakhchivan Autonomous Republic Heavy Crimes Court.
The information notes that B. Asgarov, who led the mentioned agency in Nakhchivan for 16 years, was relieved of his post on February 22, 2025. The charges brought against him cover the years 2018-2023, during which it is emphasized that he embezzled a large amount of state funds, specifically over 5 million Azerbaijani manats.
It should be noted that one year of this period coincides with the term of Fuad Najafli, the President's authorized representative for Nakhchivan.
Medianews.az, citing AzPolitika, reports that F. Najafli has been involved in the investigation regarding this case.
The source claims that, in addition, Najafli has also testified in another criminal case concerning corruption, embezzlement, and abuse of official powers.
It is noted that one of the episodes in the case involves the illegal transfer of grain valued at 6.5 million manats from the NAR Grain Fund to the ARF company. It is alleged that the proceeds from this transaction were embezzled by the former authorized representative.
The source provided information about F. Najafli’s behavior during his time in office and his professional relations with state officials. It is noted that he was completely unsuitable for the position he held, exhibited unprofessional conduct towards local ministers, committee chairs, and deputies, frequently engaging in humiliating and insulting actions against them.
The numerous obtained reports regarding F. Najafli, a completely incompetent official, provoke envy towards those who had the audacity to nominate him for such a high post. "He was an inadequate, immensely greedy person who did not understand the responsibility of his position," the source emphasized.