Fransada hantavirusa ilk yoluxma
Fransa həkimləri "MV Hondius" kruiz laynerindən (gəmisindən) təxliyə edilən qadın cinsli ölkə vətəndaşında hantavirusa yoluxma halını təsdiqləyiblər.
Bu barədə Fransanın səhiyyə naziri Stefani Rist "France Inter" radiosuna açıqlama verib.
"Hantavirus təhlilləri müsbət nəticə göstərib", - deyə o, daha əvvəl virusun simptomlarının müşahidə olunduğu qadından danışarkən bildirib.
Stefani Rist deyib ki, qadın bir neçə digər fransalı ilə birlikdə gəminin göyərtəsində olub. Onun sözlərinə görə, bu sərnişinin vəziyyəti mayın 10-da təyyarə ilə Fransaya qayıtdıqdan sonra gecə pisləşib:
"Xəstə yoluxucu xəstəliklər üzrə ixtisaslaşmış xəstəxanada müalicə keçir, burada palatalarda virusun yayılmasının qarşısını almaq üçün bir sıra qoruyucu tədbirlər görülüb".
O əlavə edib ki, Fransada səlahiyyətlilər hantavirusa yoluxmuş şəxslərlə təmasda olan 22 nəfəri müəyyən ediblər. Daha əvvəl Fransanın Baş naziri Sebastyan Lekornyu hökumətin ölkə əhalisini hantavirusdan qorumaq üçün müvafiq tədbirlər görəcəyinə söz vermişdi.
Xatırladaq ki, ötən həftə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) Argentinadan Kabo-Verdeyə gedən "MV Hondius" kruiz laynerində hantavirusun yayıldığını elan edib. Gəmidə bir neçə yoluxma halı qeydə alınıb və həmin şəxslərdən üçünün həyatını xilas etmək mümkün olmayıb.
Mayın 10-da gəmi İspaniyanın Tenerife adasının limanına çatıb və bundan sonra sərnişinlərin təxliyəsi əməliyyatı başlayıb. ÜST-nin baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus insanların 10 uçuşda təxliyə edilməsinin planlaşdırıldığını bildirib. 14 İspaniya vətəndaşından ibarət ilk sərnişin qrupu paytaxtdakı xəstəxanalardan birinə aparılıb./oxu.az

French doctors have confirmed a case of hantavirus infection in a female citizen evacuated from the cruise liner "MV Hondius".
France's Minister of Health, Stéphane Rist, gave a statement about this to the radio station "France Inter".
"Hantavirus tests have shown positive results," she said while talking about the woman who previously exhibited symptoms of the virus.
Stéphane Rist said that the woman was on the ship's deck along with several other French citizens. According to her, the passenger's condition worsened overnight after returning to France by plane on May 10:
"The patient is being treated in a hospital specialized in infectious diseases, where a number of protective measures have been taken in the wards to prevent the spread of the virus."
She added that authorities in France have identified 22 people who had contact with the person infected with hantavirus. Earlier, France's Prime Minister Sébastien Lecornu had promised that the government would take appropriate measures to protect the country's population from hantavirus.
It should be recalled that last week the World Health Organization (WHO) announced the spread of hantavirus on the "MV Hondius" cruise liner traveling from Argentina to Cabo Verde. Several cases of infection were recorded on the ship, and it was not possible to save the lives of three of those individuals.
On May 10, the ship arrived at the port of Tenerife island in Spain, after which the evacuation operation of passengers began. WHO Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus said that the evacuation of people was planned in 10 flights. The first group of passengers, consisting of 14 Spanish citizens, was taken to a hospital in the capital city./oxu.az