Fransada hantavirusa ilk yoluxma
Fransa həkimləri "MV Hondius" kruiz laynerindən (gəmisindən) təxliyə edilən qadın cinsli ölkə vətəndaşında hantavirusa yoluxma halını təsdiqləyiblər.
Bu barədə Fransanın səhiyyə naziri Stefani Rist "France Inter" radiosuna açıqlama verib.
"Hantavirus təhlilləri müsbət nəticə göstərib", - deyə o, daha əvvəl virusun simptomlarının müşahidə olunduğu qadından danışarkən bildirib.
Stefani Rist deyib ki, qadın bir neçə digər fransalı ilə birlikdə gəminin göyərtəsində olub. Onun sözlərinə görə, bu sərnişinin vəziyyəti mayın 10-da təyyarə ilə Fransaya qayıtdıqdan sonra gecə pisləşib:
"Xəstə yoluxucu xəstəliklər üzrə ixtisaslaşmış xəstəxanada müalicə keçir, burada palatalarda virusun yayılmasının qarşısını almaq üçün bir sıra qoruyucu tədbirlər görülüb".
O əlavə edib ki, Fransada səlahiyyətlilər hantavirusa yoluxmuş şəxslərlə təmasda olan 22 nəfəri müəyyən ediblər. Daha əvvəl Fransanın Baş naziri Sebastyan Lekornyu hökumətin ölkə əhalisini hantavirusdan qorumaq üçün müvafiq tədbirlər görəcəyinə söz vermişdi.
Xatırladaq ki, ötən həftə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) Argentinadan Kabo-Verdeyə gedən "MV Hondius" kruiz laynerində hantavirusun yayıldığını elan edib. Gəmidə bir neçə yoluxma halı qeydə alınıb və həmin şəxslərdən üçünün həyatını xilas etmək mümkün olmayıb.
Mayın 10-da gəmi İspaniyanın Tenerife adasının limanına çatıb və bundan sonra sərnişinlərin təxliyəsi əməliyyatı başlayıb. ÜST-nin baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus insanların 10 uçuşda təxliyə edilməsinin planlaşdırıldığını bildirib. 14 İspaniya vətəndaşından ibarət ilk sərnişin qrupu paytaxtdakı xəstəxanalardan birinə aparılıb./oxu.az

Французские врачи подтвердили случай заражения хантавирусом у женщины-гражданки страны, эвакуированной с круизного лайнера "MV Hondius".
Об этом министр здравоохранения Франции Стефани Рист заявила в интервью радио "France Inter".
"Анализы на хантавирус дали положительный результат", — сказала она, говоря о женщине, у которой ранее наблюдались симптомы вируса.
Стефани Рист сообщила, что женщина вместе с несколькими другими французами находилась на борту судна. По её словам, состояние пассажирки ухудшилось ночью после возвращения во Францию на самолёте 10 мая:
"Пациентка проходит лечение в больнице, специализирующейся на инфекционных заболеваниях, где в палатах предприняты ряд защитных мер, чтобы предотвратить распространение вируса".
Она добавила, что власти Франции выявили 22 человека, контактировавших с больными хантавирусом. Ранее премьер-министр Франции Себастьян Лекорню обещал, что правительство примет соответствующие меры для защиты населения страны от хантавируса.
Напомним, на прошлой неделе Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила о вспышке хантавируса на круизном лайнере "MV Hondius", следовавшем из Аргентины в Кабо-Верде. На борту зарегистрировано несколько случаев заражения, троих из заболевших спасти не удалось.
10 мая судно прибыло в порт острова Тенерифе в Испании, после чего началась операция по эвакуации пассажиров. Генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус сообщил, что планируется эвакуация людей на 10 рейсах. Первая группа из 14 граждан Испании была доставлена в одну из больниц столицы./oxu.az