Ərdoğan onları İŞDƏN ÇIXARDI – FOTO
Medianews.az NOCOMMENT.az-a istinadən xəbər verir ki, Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan tərəfindən imzalanan fərmanlar “Rəsmi Qəzet”də dərc olunub və bir sıra nazirliklərdə yüksək vəzifəli şəxslərin təyinatı və vəzifədən azad edilməsi ilə nəticələnib.
Cihad Demirli
Milli Təhsil Nazirliyində nazir müavini Nazif Yılmaz vəzifəsindən azad olunub. Onun yerinə isə Təhsil Şurasının sədri Cihad Demirli təyin edilib.
Nazif Yılmaz
Eyni qərarla Cem Gençoğlu Təhsil Şurasının sədri, Halil İbrahim Topçu və Hatice Çelik isə şura üzvləri təyin olunublar. Bundan əlavə, Cengiz Mete Orta Təhsil üzrə Baş direktor, Emre Topoğlu isə Ömürboyu Təhsil üzrə Baş direktor vəzifəsinə gətirilib.
Nazirlikdə də bir sıra mühüm vəzifələrə yeni şəxslər təyin olunub. Fatih Enes Bot Strategiya İnkişafı Prezidentliyinə, Ömər Faruk Öztürk Təlim və Araşdırma Mərkəzinin rəhbərliyinə, İbrahim Oğuzhan Yıldırım isə Türkiyə Məşğulluq Agentliyinin baş direktor müavini vəzifəsinə gətirilib.
Türkiyə Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi Korporasiyasında (TEİAŞ) rəhbərlikdə dəyişikliklər edilib. Baş direktor Orhan Kaldırım və onun müavini Deniz Coşkun vəzifələrindən azad olunublar.
Serhat Metin baş direktor müavini təyin edilib. Ahmet Özkaya, Mustafa Pustu və Süleyman Önel isə Direktorlar Şurasına üzv seçiliblər.
Ticarət Nazirliyində Məhsul Təhlükəsizliyi və Təftiş üzrə baş direktor müavinləri Mehmet Halil Madazlı və Ahmet Karabay vəzifələrindən azad ediliblər.
Dövlət Hava Limanları Baş İdarəsində (DHMİ) də təyinatlar həyata keçirilib. Fatih Çakmak və Mustafa Akkaya boş qalan idarə üzvü vəzifələrinə gətiriliblər.
Qeyd edək ki, bu dəyişikliklər Türkiyədə dövlət strukturlarında idarəetmənin yenilənməsi istiqamətində atılan növbəti addım kimi qiymətləndirilir.

Эрдоган их УВОЛИЛСЯ С РАБОТЫ – ФОТО
Medianews.az, ссылаясь на NOCOMMENT.az, сообщает, что указы, подписанные Президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом, были опубликованы в «Официальном вестнике» и привели к назначениям и освобождениям от должностей ряда высокопоставленных лиц в нескольких министерствах.
Джихад Демирли
Заместитель министра в Министерстве национального образования Назиф Йылмаз был освобожден от должности. На его место назначен председатель Совета по образованию Джихад Демирли.
Назиф Йылмаз
Тем же постановлением Джем Генчоглу назначен председателем Совета по образованию, а Халил Ибрагим Топчу и Хатидже Челик – членами совета. Кроме того, Дженгиз Мете назначен главным директором среднего образования, а Эмре Топоглу – главным директором по пожизненному образованию.
В министерстве также назначены новые лица на ряд важных должностей. Фатих Энес Бот назначен в ПрезиДентство по развитию стратегии, Умер Фарук Озтюрк – руководителем Центра обучения и исследований, а Ибрагим Огузхан Йылдыръм – заместителем главного директора Турецкого агентства по трудоустройству.
В Корпорации передачи электроэнергии Турции (TEİAŞ) произошли изменения в руководстве. Главный директор Орхан Калдырым и его заместитель Дениз Джошкун освобождены от должностей.
Серхат Метин назначен заместителем главного директора. Ахмет Озкая, Мустафа Пуству и Сулейман Өнель избраны членами совета директоров.
В Министерстве торговли заместители главного директора по безопасности продукции и инспекции Мехмет Халил Мадазлы и Ахмет Карабай освобождены от должностей.
В Главном управлении государственных аэропортов (DHMİ) также проведены назначения. Фатих Чакмак и Мустафа Аккая назначены на вакантные должности членов управления.
Отметим, что эти изменения рассматриваются как следующий шаг в обновлении управления в государственных структурах Турции.