Ərdoğan onları İŞDƏN ÇIXARDI – FOTO
Medianews.az NOCOMMENT.az-a istinadən xəbər verir ki, Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan tərəfindən imzalanan fərmanlar “Rəsmi Qəzet”də dərc olunub və bir sıra nazirliklərdə yüksək vəzifəli şəxslərin təyinatı və vəzifədən azad edilməsi ilə nəticələnib.
Cihad Demirli
Milli Təhsil Nazirliyində nazir müavini Nazif Yılmaz vəzifəsindən azad olunub. Onun yerinə isə Təhsil Şurasının sədri Cihad Demirli təyin edilib.
Nazif Yılmaz
Eyni qərarla Cem Gençoğlu Təhsil Şurasının sədri, Halil İbrahim Topçu və Hatice Çelik isə şura üzvləri təyin olunublar. Bundan əlavə, Cengiz Mete Orta Təhsil üzrə Baş direktor, Emre Topoğlu isə Ömürboyu Təhsil üzrə Baş direktor vəzifəsinə gətirilib.
Nazirlikdə də bir sıra mühüm vəzifələrə yeni şəxslər təyin olunub. Fatih Enes Bot Strategiya İnkişafı Prezidentliyinə, Ömər Faruk Öztürk Təlim və Araşdırma Mərkəzinin rəhbərliyinə, İbrahim Oğuzhan Yıldırım isə Türkiyə Məşğulluq Agentliyinin baş direktor müavini vəzifəsinə gətirilib.
Türkiyə Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi Korporasiyasında (TEİAŞ) rəhbərlikdə dəyişikliklər edilib. Baş direktor Orhan Kaldırım və onun müavini Deniz Coşkun vəzifələrindən azad olunublar.
Serhat Metin baş direktor müavini təyin edilib. Ahmet Özkaya, Mustafa Pustu və Süleyman Önel isə Direktorlar Şurasına üzv seçiliblər.
Ticarət Nazirliyində Məhsul Təhlükəsizliyi və Təftiş üzrə baş direktor müavinləri Mehmet Halil Madazlı və Ahmet Karabay vəzifələrindən azad ediliblər.
Dövlət Hava Limanları Baş İdarəsində (DHMİ) də təyinatlar həyata keçirilib. Fatih Çakmak və Mustafa Akkaya boş qalan idarə üzvü vəzifələrinə gətiriliblər.
Qeyd edək ki, bu dəyişikliklər Türkiyədə dövlət strukturlarında idarəetmənin yenilənməsi istiqamətində atılan növbəti addım kimi qiymətləndirilir.

Large-scale personnel changes have been carried out in state administration in Turkey.
Medianews.az, citing NOCOMMENT.az, reports that decrees signed by President Recep Tayyip Erdoğan have been published in the "Official Gazette" and have resulted in appointments and dismissals of high-ranking officials in several ministries.
Cihad Demirli
Deputy Minister Nazif Yılmaz has been relieved of his duties at the Ministry of National Education. In his place, Cihad Demirli, the chairman of the Education Council, has been appointed.
Nazif Yılmaz
By the same decree, Cem Gençoğlu was appointed chairman of the Education Council, while Halil İbrahim Topçu and Hatice Çelik were appointed as council members. Additionally, Cengiz Mete was appointed as the Director General for Secondary Education, and Emre Topoğlu as the Director General for Lifelong Education.
New individuals have been appointed to several important positions within the ministry. Fatih Enes Bot was assigned to the Presidency of Strategy and Development, Ömer Faruk Öztürk to lead the Training and Research Center, and İbrahim Oğuzhan Yıldırım was appointed as Deputy Director General of the Turkish Employment Agency.
Changes have been made in the leadership of the Turkish Electricity Transmission Corporation (TEİAŞ). General Director Orhan Kaldırım and his deputy Deniz Coşkun have been relieved of their duties.
Serhat Metin was appointed as Deputy General Director. Ahmet Özkaya, Mustafa Pustu, and Süleyman Önél were elected as members of the Board of Directors.
In the Ministry of Trade, Deputy Directors General for Product Safety and Inspection Mehmet Halil Madazlı and Ahmet Karabay have been relieved of their duties.
Appointments have also been made at the General Directorate of State Airports Authority (DHMİ). Fatih Çakmak and Mustafa Akkaya have been assigned to the vacant positions of board members.
It should be noted that these changes are regarded as the next step in the renewal of management within Turkey's state structures.