Ərdoğan Bakı ilə danışıqlardan sonra
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan rəsmi Bakı ilə danışıqlardan sonra Fransa Prezidenti Emmanuel Makrona Ermənistandan öz ölkəsinin quru sərhədini keçməyə icazə verməyib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycanın "AZfront" teleqram kanalı yazıb.
Mayın 3-5-də bir sıra tədbirlərdə iştirak etmək üçün İrəvanda səfərdə olan Makron Ərdoğanla görüşmək üçün oradan bağlı quru sərhədi vasitəsilə Türkiyəyə yola düşərək "siyasi cəhətdən rəmzi" jest etməyi planlaşdırırdı.
Bir neçə məlumatlı mənbənin nəşrə bildirdiyinə görə, səfər əvvəlcədən Türkiyə tərəfinin ayrı-ayrı nümayəndələri ilə razılaşdırılmışdı. Lakin məsələ Türkiyə dövlət başçısı səviyyəsinə qaldırıldıqda, o, strateji müttəfiqi - Azərbaycanla müzakirələrdən sonra Makrona rədd cavabı verib.
"Ehtimal ki, Makron uğursuz xarici siyasətinin beynəlxalq səviyyədə tənqid olunması fonunda Ermənistandan Türkiyəyə səfərini öz diplomatik çəkisinin nümayişinə çevirməyə ümid edirdi. Fransız prezidentinin 30 ildən artıq müddətdir bağlı olan Türkiyə-Ermənistan sərhədini keçməsi üçüncü tərəfin ikitərəfli kommunikasiyaları açmasının misli görünməmiş nümunəsi ola bilərdi.
Afrikanı və Yaxın Şərqi itirən, İsraillə münasibətləri korlayan və Ukrayna istiqamətində heç nəyə nail olmayan Makron bu baş tutmayan cəhdi ilə öz geosiyasi ambisiyaları və Parisin beynəlxalq arenadakı real çəkisi arasındakı uçurumu bir daha vurğuladı", - deyə nəşr "Le Journal du Dimanche" qəzetinin "Fransa diplomatiyası Makronun dövründə sürətlə öz əhəmiyyətini itirir" adlı məqaləsini də misal gətirərək yazıb./"Report"

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган после переговоров с официальным Баку не разрешил президенту Франции Эммануэлю Макрону пересечь сухопутную границу своей страны через территорию Армении.
Medianews.az сообщает, что об этом написал азербайджанский телеграм-канал "AZfront".
Макрон, находившийся с визитом в Ереване 3-5 мая для участия в ряде мероприятий, планировал выехать в Турцию через закрытую сухопутную границу с целью встретиться с Эрдоганом и сделать "политически символичный" жест.
По данным нескольких информированных источников, поездка была предварительно согласована с отдельными представителями турецкой стороны. Однако когда вопрос был поднят на уровень главы турецкого государства, после консультаций с главным стратегическим союзником — Азербайджаном — Эрдоган отказал Макрону.
"Возможно, Макрон надеялся использовать свой визит из Армении в Турцию как демонстрацию своего дипломатического веса на фоне международной критики его неудачной внешней политики. Пересечение президентом Франции сухопутной границы Турции и Армении, закрытой более 30 лет, могло бы стать беспрецедентным примером открытия двусторонних коммуникаций третьей стороной.
Потеряв Африку и Ближний Восток, испортив отношения с Израилем и не добившись результатов на украинском направлении, Макрон этим неудавшимся шагом еще раз подчеркнул огромный разрыв между своими геополитическими амбициями и реальным международным весом Парижа", — говорится в публикации, которая также приводит в пример статью газеты "Le Journal du Dimanche" под заголовком "Дипломатия Франции стремительно теряет значение в эпоху Макрона". /"Report"