Ərdoğan Bakı ilə danışıqlardan sonra
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan rəsmi Bakı ilə danışıqlardan sonra Fransa Prezidenti Emmanuel Makrona Ermənistandan öz ölkəsinin quru sərhədini keçməyə icazə verməyib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycanın "AZfront" teleqram kanalı yazıb.
Mayın 3-5-də bir sıra tədbirlərdə iştirak etmək üçün İrəvanda səfərdə olan Makron Ərdoğanla görüşmək üçün oradan bağlı quru sərhədi vasitəsilə Türkiyəyə yola düşərək "siyasi cəhətdən rəmzi" jest etməyi planlaşdırırdı.
Bir neçə məlumatlı mənbənin nəşrə bildirdiyinə görə, səfər əvvəlcədən Türkiyə tərəfinin ayrı-ayrı nümayəndələri ilə razılaşdırılmışdı. Lakin məsələ Türkiyə dövlət başçısı səviyyəsinə qaldırıldıqda, o, strateji müttəfiqi - Azərbaycanla müzakirələrdən sonra Makrona rədd cavabı verib.
"Ehtimal ki, Makron uğursuz xarici siyasətinin beynəlxalq səviyyədə tənqid olunması fonunda Ermənistandan Türkiyəyə səfərini öz diplomatik çəkisinin nümayişinə çevirməyə ümid edirdi. Fransız prezidentinin 30 ildən artıq müddətdir bağlı olan Türkiyə-Ermənistan sərhədini keçməsi üçüncü tərəfin ikitərəfli kommunikasiyaları açmasının misli görünməmiş nümunəsi ola bilərdi.
Afrikanı və Yaxın Şərqi itirən, İsraillə münasibətləri korlayan və Ukrayna istiqamətində heç nəyə nail olmayan Makron bu baş tutmayan cəhdi ilə öz geosiyasi ambisiyaları və Parisin beynəlxalq arenadakı real çəkisi arasındakı uçurumu bir daha vurğuladı", - deyə nəşr "Le Journal du Dimanche" qəzetinin "Fransa diplomatiyası Makronun dövründə sürətlə öz əhəmiyyətini itirir" adlı məqaləsini də misal gətirərək yazıb./"Report"

After talks with official Baku, Turkish President Recep Tayyip Erdoğan did not allow French President Emmanuel Macron to cross his country’s land border from Armenia.
Medianews.az reports that this was written by Azerbaijan's "AZfront" Telegram channel.
Macron, who was on a visit to Yerevan on May 3-5 to participate in a series of events, planned to set out for Turkey through the land border, which is closed from there, to meet Erdoğan and make a "politically symbolic" gesture.
According to several informed sources who informed the publication, the trip had been previously agreed upon with various representatives of the Turkish side. However, when the matter was raised to the level of the Turkish head of state, after discussions with his strategic ally - Azerbaijan, he gave a negative response to Macron.
"Probably, Macron hoped to turn his visit from Armenia to Turkey into a demonstration of his diplomatic weight against the background of international criticism of his failed foreign policy. The French president’s crossing of the Turkey-Armenia border, which has been closed for over 30 years, could have been an unprecedented example of a third party opening bilateral communications.
Having lost Africa and the Middle East, damaging relations with Israel, and achieving nothing on the Ukraine front, Macron, with this failed attempt, once again highlighted the gap between his geopolitical ambitions and Paris’s real weight on the international stage," the publication wrote, also citing an article in "Le Journal du Dimanche" titled "French diplomacy is rapidly losing its importance during Macron’s era." /"Report"