DÇ-də epidemiya ilə bağlı
Şimali Amerikada keçirilən Dünya Çempionatı oyunları fonunda səhiyyə qurumları turnir zamanı yoluxucu xəstəliklərin yayılma riskinə qarşı xəbərdarlıq edib.
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssislər milyonlarla azarkeşin stadionlara, fan zonalara və turizm məkanlarına axını ilə bağlı vəziyyəti “yüksək riskli dövr” kimi qiymətləndirirlər.
Altı həftə ərzində 16 şəhərdə keçirilən oyunlar zamanı böyük izdihamların mədə-bağırsaq infeksiyalarından tutmuş, norovirus və denq qızdırması kimi xəstəliklərin yayılmasına şərait yarada biləcəyi bildirilir.
Pan-Amerika Səhiyyə Təşkilatı xüsusilə qızılca xəstəliyi ilə bağlı təcili xəbərdarlıq yayıb. ABŞ-də qeydə alınan yoluxma hallarının Kanada və Meksikada da yayılma ehtimalı narahatlıq doğurur. Səhiyyə mütəxəssisləri peyvənd olunmamış şəxslərin kütləvi tədbirlərdə virusu sürətlə yaya biləcəyini vurğulayaraq, peyvəndlənməyə çağırış edirlər.
ABŞ Xəstəliklərə Nəzarət və Profilaktika Mərkəzi (CDC) və yerli səhiyyə orqanları mümkün epidemiyaların erkən aşkarlanması üçün çirkab sularının analizi, xəstəxana müraciətləri və sosial media məlumatlarını paralel şəkildə izləyir.
Bildirilir ki, çirkab sularında aparılan testlər virusların yayılmasını klinik hallardan günlər əvvəl müəyyən etməyə imkan verir. Bəzi şəhərlərdə hepatit A və rotavirus kimi patogenlərin izlərinə rast gəlinməsi səbəbindən hava limanları və digər giriş nöqtələrində nəzarət gücləndirilib.
Səhiyyə qurumları Mərkəzi Afrikada davam edən Ebola hallarını da nəzarətdə saxlayır. Lakin mütəxəssislər turnir kontekstində Ebola riskinin aşağı olduğunu bildirirlər, çünki virus, əsasən, birbaşa bədən mayeləri ilə təmasla ötürülür.
Bununla belə, əsas narahatlığın hava-damcı yolu ilə yayılan infeksiyalar olduğu vurğulanır. Qızılca kimi xəstəliklərin izdihamlı tədbirlərdə daha sürətlə yayıla biləcəyi qeyd olunur.//Qafqazinfo

Amid the World Championship games held in North America, health authorities have issued warnings against the risk of spreading infectious diseases during the tournament.
Medianews.az reports that experts assess the situation related to the influx of millions of fans to stadiums, fan zones, and tourist spots as a "high-risk period."
During the games held over six weeks in 16 cities, it is stated that large crowds may facilitate the spread of diseases ranging from gastrointestinal infections to norovirus and dengue fever.
The Pan American Health Organization has issued an urgent warning specifically regarding measles. The incidence of infection recorded in the USA raises concerns about possible spread in Canada and Mexico as well. Health experts emphasize that unvaccinated individuals can rapidly spread the virus at mass events and call for vaccination.
The US Centers for Disease Control and Prevention (CDC) and local health authorities are simultaneously monitoring wastewater analysis, hospital admissions, and social media data for early detection of potential epidemics.
It is reported that wastewater testing allows detection of virus spread days before clinical cases appear. Due to traces of pathogens such as hepatitis A and rotavirus found in some cities, controls have been strengthened at airports and other entry points.
Health authorities are also monitoring ongoing Ebola cases in Central Africa. However, experts state that the risk of Ebola in the context of the tournament is low, since the virus is mainly transmitted through direct contact with body fluids.
Nevertheless, the main concern is emphasized to be infections spread through airborne droplets. It is noted that diseases like measles can spread faster at crowded events.//Qafqazinfo