DÇ-də epidemiya ilə bağlı
Şimali Amerikada keçirilən Dünya Çempionatı oyunları fonunda səhiyyə qurumları turnir zamanı yoluxucu xəstəliklərin yayılma riskinə qarşı xəbərdarlıq edib.
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssislər milyonlarla azarkeşin stadionlara, fan zonalara və turizm məkanlarına axını ilə bağlı vəziyyəti “yüksək riskli dövr” kimi qiymətləndirirlər.
Altı həftə ərzində 16 şəhərdə keçirilən oyunlar zamanı böyük izdihamların mədə-bağırsaq infeksiyalarından tutmuş, norovirus və denq qızdırması kimi xəstəliklərin yayılmasına şərait yarada biləcəyi bildirilir.
Pan-Amerika Səhiyyə Təşkilatı xüsusilə qızılca xəstəliyi ilə bağlı təcili xəbərdarlıq yayıb. ABŞ-də qeydə alınan yoluxma hallarının Kanada və Meksikada da yayılma ehtimalı narahatlıq doğurur. Səhiyyə mütəxəssisləri peyvənd olunmamış şəxslərin kütləvi tədbirlərdə virusu sürətlə yaya biləcəyini vurğulayaraq, peyvəndlənməyə çağırış edirlər.
ABŞ Xəstəliklərə Nəzarət və Profilaktika Mərkəzi (CDC) və yerli səhiyyə orqanları mümkün epidemiyaların erkən aşkarlanması üçün çirkab sularının analizi, xəstəxana müraciətləri və sosial media məlumatlarını paralel şəkildə izləyir.
Bildirilir ki, çirkab sularında aparılan testlər virusların yayılmasını klinik hallardan günlər əvvəl müəyyən etməyə imkan verir. Bəzi şəhərlərdə hepatit A və rotavirus kimi patogenlərin izlərinə rast gəlinməsi səbəbindən hava limanları və digər giriş nöqtələrində nəzarət gücləndirilib.
Səhiyyə qurumları Mərkəzi Afrikada davam edən Ebola hallarını da nəzarətdə saxlayır. Lakin mütəxəssislər turnir kontekstində Ebola riskinin aşağı olduğunu bildirirlər, çünki virus, əsasən, birbaşa bədən mayeləri ilə təmasla ötürülür.
Bununla belə, əsas narahatlığın hava-damcı yolu ilə yayılan infeksiyalar olduğu vurğulanır. Qızılca kimi xəstəliklərin izdihamlı tədbirlərdə daha sürətlə yayıla biləcəyi qeyd olunur.//Qafqazinfo

На фоне матчей чемпионата мира, проходящего в Северной Америке, органы здравоохранения предупредили о риске распространения инфекционных заболеваний во время турнира.
Medianews.az сообщает, что специалисты оценивают ситуацию с притоком миллионов болельщиков на стадионы, фан-зоны и туристические места как «период высокого риска».
Во время игр, проходящих в 16 городах на протяжении шести недель, отмечается, что большие скопления людей могут способствовать распространению от желудочно-кишечных инфекций до таких заболеваний, как норовирус и денге.
Панамериканская организация здравоохранения особенно выпустила срочное предупреждение по поводу кори. Заболевания, зарегистрированные в США, вызывают опасения в связи с возможным распространением в Канаде и Мексике. Медицинские специалисты подчеркивают, что непривитые люди могут быстро распространять вирус на массовых мероприятиях и призывают к вакцинации.
Центр по контролю и профилактике заболеваний США (CDC) и местные органы здравоохранения параллельно отслеживают анализ сточных вод, обращения в больницы и данные из социальных сетей для раннего обнаружения возможных эпидемий.
Отмечается, что тесты в сточных водах позволяют выявлять распространение вирусов за несколько дней до клинических случаев. В некоторых городах, где были найдены следы патогенов, таких как гепатит А и ротавирус, усилен контроль в аэропортах и других пунктах входа.
Органы здравоохранения также контролируют продолжающиеся случаи Эболы в Центральной Африке. Однако специалисты утверждают, что риск Эболы в контексте турнира низок, поскольку вирус в основном передается при прямом контакте с биологическими жидкостями.
Тем не менее, подчеркивается, что основное беспокойство вызывает инфекция, передаваемая воздушно-капельным путем. Отмечается, что такие заболевания, как корь, могут распространяться быстрее на массовых мероприятиях.//Qafqazinfo