Bu xəstələrə qayğanaq olmaz!
Medianews.az Medicina.az-a istinadən xəbər verir ki, alimərin fikrincə, şəkər xəstələri hər səhər yumurta yeməli olsalar da, rus fizioloqu Boris Jerlıgin bu fikirlə razı deyil.
Rus fizioloqu Boris Jerlıgin kanadalı alimlər tərəfindən dərc edilmiş və diabet xəstələri üçün optimal səhər yeməyi formulunu müəyyən edən bir araşdırmanın nəticələrinə münasibət bildirib.
Xüsusilə, tədqiqatçılar diabet xəstələri üçün ideal səhər yeməyinin qaydaya uyğun olması lazım olduğu qənaətinə gəliblər: daha çox yağ, daha az karbohidrat. Onlar konkret bir nümunə olaraq omlet və ya qayğanağı göstəriblər.
Fizioloq Boris Jerlıgin isə "diabet hər kəs üçün fərqlidir və bu, hər bir diabet xəstəsinin pəhrizinin fərdi nüanslarını müəyyən edir”, - deyə fikir bildirib.
Diabet üçün insanın pəhriz planı karbohidratların, zülalların və yağların həzm qaydalarını anlamağa imkan verən testlər əsasında müəyyən edilir. Buna görə də, hər bir diabet xəstəsi bu məlumatlara əsasən ideal səhər yeməyini müəyyən edə bilər.
"Yağlar, zülallar və karbohidratlar arasında tarazlıq olmalıdır. Əgər bu pozularsa, həzm sistemi təsirlənəcək", - deyə fizioloq bildirib.
Fizioloq əlavə edib ki, həddindən artıq qızardılmış yumurta və omlet qəbul etmək diabet xəstələri üçün təhlükəli ola bilər, çünki yağlı qayğanaq böyrəkləri belə sıradan çıxara bilər.

Omelet is not an ideal breakfast for diabetic patients.
Medianews.az According to Medicina.az, scientists say that although diabetic patients should eat eggs every morning, Russian physiologist Boris Yerlygin does not agree with this idea.
Russian physiologist Boris Yerlygin commented on the results of a study published by Canadian scientists that determined the optimal breakfast formula for diabetic patients.
In particular, the researchers concluded that the ideal breakfast for diabetic patients should be regular: more fat, fewer carbohydrates. They gave omelet or scrambled eggs as a specific example.
Physiologist Boris Yerlygin stated, “diabetes is different for everyone and this determines the individual nuances of each diabetic patient's diet.”
A person’s diet plan for diabetes is determined based on tests that allow understanding the digestion rules of carbohydrates, proteins, and fats. Therefore, each diabetic patient can determine their ideal breakfast based on this information.
“There should be a balance between fats, proteins, and carbohydrates. If this balance is disturbed, the digestive system will be affected,” the physiologist said.
The physiologist added that consuming excessively fried eggs and omelets can be dangerous for diabetic patients because fatty scrambled eggs can even harm the kidneys.