Bu tələbələrin təhsil haqqını
Milli Məclis minatəmizləmə fəaliyyəti zamanı həlak olan minatəmizləyənlərin övladlarının təhsil haqlarının dövlət büdcəsi hesabına ödənilməsini ilk oxunuşda qəbul edib.
Medianews.az xəbər verir ki, qanun layihəsi Vergi Məcəlləsi, “Təhsil haqqında” və “Minatəmizləmə fəaliyyəti haqqında” qanunlara dəyişiklikləri nəzərdə tutur və məqsəd bu kateqoriyadan olan ailələrin sosial müdafiəsini gücləndirməkdir.
Dəyişikliklərə əsasən, həlak olan minatəmizləyənlərin ailə üzvlərinin vergi tutulan aylıq gəlirindən 400 manat azaldılacaq, həmçinin onların övladları dövlət və özəl təhsil müəssisələrində ödənişli təhsil aldıqları halda təhsil haqları dövlət büdcəsi hesabına qarşılanacaq.
Qayda 2026-cı il sentyabrın 15-dən tətbiq ediləcək və qanunun qüvvəyə minməsindən əvvəl həlak olmuş minatəmizləyənlərin övladlarına da 23 yaşına qədər şamil olunacaq.//Publika.az

За обучение этих студентов
Милли Меджлис на первом чтении принял оплату государственных расходов обучения детей сапёров, погибших во время разминирования.
Medianews.az сообщает, что законопроект предусматривает изменения в Налоговый кодекс, Закон «Об образовании» и Закон «О деятельности по разминированию» и направлен на усиление социальной защиты семей данной категории.
Согласно изменениям, с налогооблагаемого ежемесячного дохода членов семей погибших сапёров будет вычитаться 400 манатов, а также при платном обучении в государственных и частных учебных заведениях оплата образовательных услуг будет покрываться за счет государственного бюджета.
Правило будет применяться с 15 сентября 2026 года и будет распространяться на детей сапёров, погибших до вступления закона в силу, до достижения ими 23 лет.//Publika.az