Bu ölkələrdən ABŞ-İran gərginliyi ilə bağlı çağırış:
Misirin xarici işlər naziri Bədr Əbdülati Türkiyə, Oman və Pakistanlı həmkarları ilə telefon danışıqlarında bölgədə artan gərginliyi və ABŞ-İran münasibətlərini müzakirə edib. Tərəflər gərginliyin azaldılması və davamlı həll üçün dialoq və diplomatiyanın yeganə çıxış yolu olduğunu vurğulayıb.
Medianews.az Misir XİN-nə istənadən xəbər verir ki, Əbdülati Omanlı həmkarı Bədr əl-Busaidi, Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan və Pakistanın XİN rəhbəri İshaq Dar ilə ayrı-ayrılıqda danışıb.
Görüşlərdə regional vəziyyət, gərginliyin azaldılması səyləri və ABŞ-İran danışıqlarının gedişi müzakirə olunub.
Nazirlər diplomatik təmasların nəticə verməsi üçün koordinasiyanın vacibliyini qeyd edib, mümkün müharibənin qarşısını almaq üçün konkret razılaşmanın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Bununla yanaşı, danışıqlarda qeyri-müəyyənlik qalır. Daha əvvəl əldə olunan müvəqqəti atəşkəsə baxmayaraq, sonrakı görüşlər nəticəsiz qalıb. İran tərəfi ABŞ-nin Hörmüz boğazında addımlarını davam etdirəcəyi halda yeni danışıqlarda iştirakın sual altında olduğunu bildirib. Rəsmi Tehran isə ikinci mərhələ ilə bağlı hələlik dəqiq planın olmadığını açıqlayıb.

Egypt's Foreign Minister Badr Abdulati discussed the increasing tensions in the region and US-Iran relations during phone talks with his counterparts from Turkey, Oman, and Pakistan. The parties emphasized that dialogue and diplomacy are the only way out for reducing tensions and finding a lasting solution.
Medianews.az reports, citing the Egyptian Ministry of Foreign Affairs, that Abdulati spoke separately with Omani counterpart Badr al-Busaidi, Turkey's Foreign Minister Hakan Fidan, and Pakistan's Foreign Minister Ishaq Dar.
The meetings discussed the regional situation, efforts to reduce tensions, and the progress of US-Iran negotiations.
The ministers noted the importance of coordination to ensure diplomatic contacts bear fruit, emphasizing the significance of a concrete agreement to prevent a possible war.
Nonetheless, uncertainty remains in the negotiations. Despite the previously reached temporary ceasefire, subsequent meetings have ended without results. The Iranian side stated that participation in new talks is in question if the US continues its actions in the Strait of Hormuz. Official Tehran has also announced that there is no precise plan yet regarding the second phase.