Bu ölkələrdən ABŞ-İran gərginliyi ilə bağlı çağırış:
Misirin xarici işlər naziri Bədr Əbdülati Türkiyə, Oman və Pakistanlı həmkarları ilə telefon danışıqlarında bölgədə artan gərginliyi və ABŞ-İran münasibətlərini müzakirə edib. Tərəflər gərginliyin azaldılması və davamlı həll üçün dialoq və diplomatiyanın yeganə çıxış yolu olduğunu vurğulayıb.
Medianews.az Misir XİN-nə istənadən xəbər verir ki, Əbdülati Omanlı həmkarı Bədr əl-Busaidi, Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan və Pakistanın XİN rəhbəri İshaq Dar ilə ayrı-ayrılıqda danışıb.
Görüşlərdə regional vəziyyət, gərginliyin azaldılması səyləri və ABŞ-İran danışıqlarının gedişi müzakirə olunub.
Nazirlər diplomatik təmasların nəticə verməsi üçün koordinasiyanın vacibliyini qeyd edib, mümkün müharibənin qarşısını almaq üçün konkret razılaşmanın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Bununla yanaşı, danışıqlarda qeyri-müəyyənlik qalır. Daha əvvəl əldə olunan müvəqqəti atəşkəsə baxmayaraq, sonrakı görüşlər nəticəsiz qalıb. İran tərəfi ABŞ-nin Hörmüz boğazında addımlarını davam etdirəcəyi halda yeni danışıqlarda iştirakın sual altında olduğunu bildirib. Rəsmi Tehran isə ikinci mərhələ ilə bağlı hələlik dəqiq planın olmadığını açıqlayıb.

Министр иностранных дел Египта Бадр Абдулати обсудил в телефонных разговорах с коллегами из Турции, Омана и Пакистана растущую напряженность в регионе и отношения между США и Ираном. Стороны подчеркнули, что диалог и дипломатия являются единственным выходом для снижения напряженности и достижения устойчивого решения.
Medianews.az со ссылкой на МИД Египта сообщает, что Абдулати отдельно беседовал с оманским коллегой Бадром аль-Бусаиди, министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом и главой МИД Пакистана Ишаком Даром.
На встречах обсуждалась региональная ситуация, усилия по снижению напряженности и ход переговоров между США и Ираном.
Министры отметили важность координации для успешного исхода дипломатических контактов и подчеркнули значимость конкретного соглашения для предотвращения возможной войны.
В то же время в переговорах сохраняется неопределенность. Несмотря на ранее достигшееся временное перемирие, последующие встречи не дали результатов. Иран выразил сомнения в участии в новых переговорах, если США продолжат свои действия в Ормузском проливе. Официальный Тегеран на данный момент заявил, что точного плана относительно второго этапа пока нет.