Bu mənzillərin qiyməti
Bakıda həyata keçirilən yeni şəhərsalma layihələri paytaxtın həm iqtisadi, həm də estetik inkişafına təsir edir. Xüsusilə, Nizami küçəsinin genişləndirilməsi və uzadılması ərazinin prestijini artıraraq daşınmaz əmlak bazarında canlanma yaradır.
Medianews.az xəbər verir ki, iqtisadçı Vüqar Orucun sözlərinə görə, bu dəyişikliklər əsasən, qeyri-yaşayış obyektlərinin qiymətinə təsir edəcək, eyni zamanda mənzillərdə də artım müşahidə olunacaq:
"İlkin mərhələdə qiymətlərin təxminən 15%, ümumilikdə isə 30%-ə qədər yüksəlməsi mümkündür. Layihə "Tarqovi" zonasını daha da genişləndirərək ərazini daha cəlbedici və aktiv edəcək. Piyada axınının artması isə ticarət imkanlarını genişləndirəcək".
Qeyd edək ki, yenilənən küçədə sıx ağaclar əkilərək "yaşıl tunel" effekti formalaşdırılıb, yeni infrastruktur elementləri quraşdırılıb və tarixi binaların, o cümlədən "Fantaziya hamamı"nın ətrafı abadlaşdırılıb. Layihə çərçivəsində ətraf kəsişmələrdə "ortaq küçə" prinsipi tətbiq edilərək piyadaların təhlükəsiz və rahat hərəkəti üçün bütün şərait təmin olunub.//Milli.Az

Цена этих квартир МОЖЕТ ПОДОРОЖАТЬ
Новые градостроительные проекты, реализуемые в Баку, влияют на экономическое и эстетическое развитие столицы. В частности, расширение и удлинение улицы Низами повышает престиж района и оживляет рынок недвижимости.
Medianews.az сообщает, что по словам экономиста Вугара Оруча, эти изменения в основном повлияют на цены на нежилые объекты, при этом также будет наблюдаться рост стоимости квартир:
"На начальном этапе возможно повышение цен примерно на 15%, в целом же — до 30%. Проект расширит зону «Таргови», сделав район более привлекательным и активным. Увеличение пешеходного потока расширит торговые возможности".
Стоит отметить, что на обновленной улице посажены густые деревья, сформирован эффект «зеленого туннеля», установлены новые инфраструктурные элементы, а также благоустроена территория вокруг исторических зданий, включая "Бани Фантазии". В рамках проекта в прилегающих перекрестках применён принцип «общей улицы», обеспечивающий все условия для безопасного и удобного движения пешеходов.//Milli.Az