Bu mənzillərin qiyməti
Bakıda həyata keçirilən yeni şəhərsalma layihələri paytaxtın həm iqtisadi, həm də estetik inkişafına təsir edir. Xüsusilə, Nizami küçəsinin genişləndirilməsi və uzadılması ərazinin prestijini artıraraq daşınmaz əmlak bazarında canlanma yaradır.
Medianews.az xəbər verir ki, iqtisadçı Vüqar Orucun sözlərinə görə, bu dəyişikliklər əsasən, qeyri-yaşayış obyektlərinin qiymətinə təsir edəcək, eyni zamanda mənzillərdə də artım müşahidə olunacaq:
"İlkin mərhələdə qiymətlərin təxminən 15%, ümumilikdə isə 30%-ə qədər yüksəlməsi mümkündür. Layihə "Tarqovi" zonasını daha da genişləndirərək ərazini daha cəlbedici və aktiv edəcək. Piyada axınının artması isə ticarət imkanlarını genişləndirəcək".
Qeyd edək ki, yenilənən küçədə sıx ağaclar əkilərək "yaşıl tunel" effekti formalaşdırılıb, yeni infrastruktur elementləri quraşdırılıb və tarixi binaların, o cümlədən "Fantaziya hamamı"nın ətrafı abadlaşdırılıb. Layihə çərçivəsində ətraf kəsişmələrdə "ortaq küçə" prinsipi tətbiq edilərək piyadaların təhlükəsiz və rahat hərəkəti üçün bütün şərait təmin olunub.//Milli.Az

The price of these apartments
New urban planning projects implemented in Baku affect both the economic and aesthetic development of the capital. In particular, the widening and extension of Nizami Street increases the prestige of the area, creating a revival in the real estate market.
Medianews.az reports that according to economist Vuqar Oruc, these changes will mainly affect the prices of non-residential properties, while there will also be an increase in apartments:
"In the initial stage, prices may rise by approximately 15%, and overall by up to 30%. The project will further expand the 'Targovi' zone, making the area more attractive and active. The increase in pedestrian flow will also expand commercial opportunities."
It should be noted that dense trees were planted on the renovated street to create a "green tunnel" effect, new infrastructure elements were installed, and the surroundings of historical buildings, including the "Fantaziya Bath," were renovated. Within the framework of the project, the "shared street" principle was applied at the surrounding intersections to ensure that pedestrians can move safely and comfortably with all necessary conditions provided.//Milli.Az