Bir neçə qanuna dəyişikliklər
"Uşaq hüquqları haqqında" yeni qanunun layihəsindən irəli gələrək hazırlanan digər məcəllə və qanunlarda dəyişikliklər təsdiqlənib.
Medianews.az xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev bununla bağlı Mülki Prosessual, Ailə, Cinayət-Prosessual məcəllələrinə, "Gənclər siyasəti haqqında", "Uşaq hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyalar haqqında Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə", "Yetkinlik yaşına çatmayanların baxımsızlığının və hüquq pozuntularının profilaktikası haqqında", "Bədən tərbiyəsi və idman haqqında", "Sosial xidmət haqqında", "Reklam haqqında", "Tütün məmulatlarının istifadəsinin məhdudlaşdırılması haqqında", "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" və "Media haqqında" qanunlara dəyişiklikləri imzalayıb.
"Uşaq hüquqları haqqında" qanun layihəsinə əsasən uşaqlar barəsində icraat zamanı qanunla müəyyən edilmiş qaydada uşağın işlə bağlı öz fikrini ifadə etmək hüququ var. Uşağın fikrinin öyrənilməsi prosesi informativ, uşağa hörmət əsasında, təhlükəsiz və uşaq məsələləri sahəsində hazırlıqlı mütəxəssis tərəfindən istiqamətləndirilən olmalıdır.
Bu yanaşma mülki və cinayət prosessual qanunvericilikdə bir sıra dəyişikliklərin edilməsini zəruri edir. Bu məqsədlə mülki işlərdə uşaqların fikri öyrənilərkən, cinayət işlərində istintaq tədbirləri zamanı yetkinlik yaşına çatmamış şahidin və zərər çəkmişin dindirilməsi, üzləşdirilmə, ifadələrinin yerində yoxlanılması, istintaq eksperimenti, tədqiqat üçün nümunələrin götürülməsi zamanı digər şəxslərlə yanaşı psixoloqun iştirakını tələb edən normaların müvafiq qanunvericiliyə əlavə edilib.
Həmçinin, uşağa mənəvi, fiziki və maddi ziyan vurmuş şəxslərin onun qanuni nümayəndəsi qismində mülki və cinayət proseslərində iştirakı qadağan edilib.
Cinayət prosesinin iştirakçısı olan uşaqların fərdi məlumatlarının qorunması istiqamətində Cinayət Prosessual Məcəlləsində yetkinlik yaşına çatmayan şübhəli, təqsirləndirilən və ya zərər çəkmiş şəxslərin şəxsiyyəti barədə məlumatların açıqlanması üçün tələb olunan razılığın yalnız yazılı formada olması müəyyən edilib. Həmin maddəyə əsasən razılıq həmin uşaqların özündən və qanuni nümayəndələrindən alınır. Eyni yanaşma "Media haqqında" qanunda da olacaq.
Çətin həyat şəraitində olan uşaqların müdafiəsi istiqamətində mövcud olan qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi və aydın mexanizmlərin müəyyən edilməsi məqsədi ilə "Uşaq hüquqları haqqında" qanuna xüsusi fəsil daxil edilib. Çətin həyat şəraitində olan uşaqların yetkinlik yaşına çatmış şəxslərdən fərqli olaraq özünümüdafiə və müstəqil müraciət etmək qabiliyyətinin daha zəif olması, aşkarlanarkən onlar barəsində təcili və təxirə salınmaz tədbirlərin həyata keçirilməsini tələb edir. Bu istiqamətdə məsul qurumun üzərinə konkret vəzifələr düşür. Bundan irəli gələrək "Sosial xidmət haqqında" qanuna və "Uşaq hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyalar haqqında Əsasnamə"yə yeni normalar daxil edilib. Uşaq hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyalar çətin həyat şəraitində olan uşaqları (valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlar istisna olmaqla) aşkarlayan qurum olaraq müəyyən edilib.
Son illərdə ailə qanunvericiliyinə edilən dəyişikliklər əsasında uşaqların hüquqlarının qorunması istiqamətində prokurorluğun səlahiyyətləri genişləndirilib. Prokurorluğun həmçinin cinayət və inzibati xətalar haqqında işlərdə uşaq hüquqlarının təmin edilməsinə prosessual nəzarət funksiyası var. Uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsinə dövlət nəzarətini həyata keçirən qurum olaraq müvafiq dövlət orqanları (qurumları) ilə yanaşı prokuror da müəyyən edilib.
Həmçinin uyğunlaşdırma məqsədilə Ailə Məcəlləsində, "Sosial xidmət haqqında", "Reklam haqqında", "Gənclər siyasəti haqqında" və "Bədən tərbiyəsi və idman haqqında", "Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında" qanunlarda dəyişikliklər edilib.

Утверждены изменения в других кодексах и законах, подготовленные на основе проекта нового закона «О правах ребенка».
Medianews.az сообщает, что Президент Ильхам Алиев подписал изменения в Гражданский процессуальный, Семейный, Уголовно-процессуальный кодексы, в законы «О молодежной политике», «Об утверждении Положения о комиссиях по защите прав детей», «О профилактике безнадзорности и правонарушений несовершеннолетних», «О физическом воспитании и спорте», «О социальной службе», «О рекламе», «О ограничении потребления табачных изделий», «О защите детей от вредной информации» и «О СМИ».
Согласно проекту закона «О правах ребенка», при рассмотрении дел, касающихся детей, ребенок имеет право выражать свое мнение в порядке, установленном законом. Процесс выяснения мнения ребенка должен быть информативным, уважительным к ребенку, безопасным и направляемым квалифицированным специалистом в области детских дел.
Данный подход требует внесения ряда изменений в гражданское и уголовно-процессуальное законодательство. С этой целью внесены соответствующие изменения, предусматривающие участие психолога при выяснении мнения детей в гражданских делах, допросе несовершеннолетнего свидетеля и потерпевшего в уголовных делах, проведении их очной ставки, проверке показаний на месте, следственном эксперименте, взятии образцов для исследований и в иных мероприятиях помимо участия других лиц.
Также запрещено участие лиц, причинивших ребенку моральный, физический или материальный ущерб, в качестве его законного представителя в гражданских и уголовных процессах.
В целях защиты индивидуальных данных детей — участников уголовного процесса — в Уголовно-процессуальный кодекс внесена норма, согласно которой согласие на раскрытие информации о несовершеннолетних подозреваемых, обвиняемых или потерпевших требуется получать только в письменной форме. Такое согласие берется непосредственно у детей и их законных представителей. Аналогичный подход будет применяться и в законе «О СМИ».
С целью совершенствования действующей законодательной базы по защите детей, находящихся в тяжелых жизненных условиях, и определения четких механизмов в закон «О правах ребенка» введена специальная глава. В отличие от достигших совершеннолетия, дети, находящиеся в сложных жизненных обстоятельствах, имеют более слабую способность к самообороне и самостоятельному обращению, что требует немедленных и незамедлительных мер при их выявлении. Ответственность за это возлагается на уполномоченный орган. В связи с этим в закон «О социальной службе» и «Положение о комиссиях по защите прав детей» введены новые нормы. Комиссии по защите прав детей определены как органы, выявляющие детей, находящихся в тяжелых жизненных условиях (за исключением детей, лишенных родительской опеки).
На основе изменений, внесённых в семейное законодательство в последние годы, расширены полномочия прокуратуры в сфере защиты прав детей. Прокуратура осуществляет процессуальный надзор за обеспечением прав детей как в уголовных, так и в административных делах. Установлено, что прокурор, наряду с соответствующими государственными органами (учреждениями), является органом, осуществляющим государственный контроль за исполнением прав детей.
Кроме того, с целью гармонизации внесены изменения в Семейный кодекс, законы «О социальной службе», «О рекламе», «О молодежной политике», «О физическом воспитании и спорте» и «О защите детей от вредной информации».