Holann qol vuranda yer titrəyirmiş:
28 illik fasilədən sonra dünya futbol çempionatına qayıdan Norveç milli komandası bu həftə DÇ-2026-nın qrup mərhələsi çərçivəsində İraq yığması ilə qarşılaşıb.
Çempionata ev sahibliyi edən ölkələrdən ABŞ-nin Boston şəhərində təşkil olunan oyun Norveçin 4:1 hesablı qələbəsi ilə başa çatıb.
Qollardan ikisini Norveç millisinin ulduz hücumçusu Erlinq Holann vurub.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Norveçdə zəlzələlərin və nüvə partlayışlarının monitorinqi ilə məşğul olan qurum – NORSAR bəyan edib ki, Erlinq Holann hər dəfə qol vuranda Bergen şəhərində yer sözün əsl mənasında titrəyirmiş.
Norveç-İraq oyunu Bostonda yerli vaxtla iyunun 16-sı saat 18:00-da başlayıb. Norveçdə həmin vaxt saat 24:00 olub. İlk qolu 29-cu dəqiqədə, yəni Norveç vaxtıyla iyunun 18-nə keçən gecə Hollan vurub. On dəqiqə sonra İraq millisi hesabı bərabərləşdirib. Lakin 43-cü dəqiqədə Hollanın vurduğu növbəti qolla Norveç yenidən irəli çıxıb. Qarşılaşmanın ikinci hissəsində İraq qapısından keçən daha iki qol sayəsində (birini Leo Estiqor künc zərbəsindən sonra başla vurub, digəri isə avtoqol olub) oyun Norveçin qəti qələbəsi ilə yekunlaşıb.
Matç gecəyə düşsə də, bu, Norveçin qərb sahilindəki Vestland qraflığının Bergen şəhərində minlərlə azarkeşin oyunu izləməsinə mane olmayıb.
NORSAR-ın məlumatına görə, xüsusilə Erlinq Holannın qol vurduğu anlarda azarkeşlər o qədər sevinclə atılıb-düşürmüşlər ki, seysmik avadanlıqlar yerdə titrəyişlər qeydə alırmış. Sonradan NORSAR-ın mütəxəssisləri qeydə alınan siqnalların Holannın qol vurduğu anlarla üst-üstə düşdüyünü biləndə titrəyişlərin yeraltı yox, yerüstü amillə bağlı olduğunu, yəni bunun zəlzələ olmadığını anlayıblar.
Norveç yığması dünya çempionatında növbəti mübarizəni iyunun 23-ü Seneqal millisinə qarşı aparacaq.
Norveç millisi bundan əvvəl dünya futbol çempionatında 1998-ci ildə iştirak edib. Həmin mundialda qrup mərhələsinin son oyununda Braziliya yığmasını 2:1 hesabı ilə məğlub edərək növbəti mərhələyə yüksələ bilib. Lakin 1/8 finalda İtaliyaya 0:1 hesabı ilə məğlub olaraq çempionatı tərk edib.
Erlinq Holann həmin çempionatdan iki il sonra – 2000-ci ildə İngiltərənin Lids şəhərində futbolçu ailəsində doğulub. Onun atası vaxtilə Norveç millisində və İngiltərə Premyer Liqasında çıxış edib.
Erlinq Holann peşəkar karyerasına Norveçin “Brüne” klubunda başlayıb. Daha sonra Norveçin “Molde”, Avstriyanın “Red Bull Zaltsburq” və Almaniyanın “Borussiya Dortmund” komandalarında oynayıb.
2022-ci ildə İngiltərənin “Mançester Siti” klubuna transfer olunan hücumçu qısa müddətdə dünyanın məşhur futbolçularından birinə çevrilib.

После 28-летнего перерыва сборная Норвегии по футболу, вернувшаяся на чемпионат мира, на этой неделе в рамках группового этапа ЧМ-2026 встретилась с командой Ирака.
Матч, организованный в американском городе Бостон, одном из стран-хозяек чемпионата, завершился победой Норвегии со счетом 4:1.
Два из голов забил звездный нападающий сборной Норвегии Эрлинг Холанн.
По информации Medianews.az, организация NORSAR, занимающаяся мониторингом землетрясений и ядерных взрывов в Норвегии, заявила, что каждый раз, когда Эрлинг Холанн забивал гол, земля в городе Берген буквально дрожала.
Игра Норвегия–Ирак в Бостоне началась 16 июня в 18:00 по местному времени. В Норвегии в это время было 24:00. Первый гол был забит в 29-й минуте, то есть уже в ночь с 17 на 18 июня по норвежскому времени, и его забил Холанн. Через десять минут сборная Ирака сравняла счет. Однако в 43-й минуте Холанн снова вывел Норвегию вперед. Во втором тайме благодаря еще двум голам в ворота Ирака (один из них забил Лео Эстигор после углового, другой был автоголом) матч закончился уверенной победой Норвегии.
Хотя матч прошел поздно вечером, это не помешало тысячам болельщиков в городе Берген, расположенном в графстве Вестланд на западном побережье Норвегии, следить за игрой.
По информации NORSAR, особенно в моменты, когда Эрлинг Холанн забивал голы, болельщики так радостно прыгали и энергично выражали эмоции, что сейсмическое оборудование фиксировало колебания земли. Позже специалисты NORSAR, обнаружив совпадение сигналов с моментами забитых Холанном голов, поняли, что колебания связаны не с подземными, а с поверхностными факторами, то есть это не было землетрясением.
Следующий матч Норвегия проведет 23 июня против сборной Сенегала.
Ранее сборная Норвегии участвовала в чемпионате мира по футболу в 1998 году. На том мундиале она выиграла в последнем групповом матче у сборной Бразилии со счетом 2:1 и вышла в следующий этап. Однако в 1/8 финала уступила Италии со счетом 0:1 и покинула турнир.
Эрлинг Холанн родился через два года после того чемпионата, в 2000 году, в футбольной семье в английском городе Лидс. Его отец когда-то выступал за сборную Норвегии и играл в Премьер-лиге Англии.
Профессиональную карьеру Эрлинг Холанн начал в норвежском клубе «Брюне». Затем он играл за норвежский «Мольде», австрийский «Ред Булл Зальцбург» и немецкую «Боруссию Дортмунд».
В 2022 году нападающий перешел в английский клуб «Манчестер Сити», и за короткое время стал одним из известных футболистов мира.