Benzin və dizel durmadan bahalaşır: ABŞ-də son qiymətlər
ABŞ-nin yanacaqdoldurma məntəqələrində 1 qallon (3,785 litr) benzinin orta qiyməti 3,72 dollara yüksəlib.
Medianews.az Birləşmiş Ştatlarda 60 mindən çox yanacaqdoldurma məntəqəsində qiymətləri izləyən Amerika Avtomobil Assosiasiyasına istinadla xəbər verir ki, 1 qallon benzinin 3,72 dollar satılması 2023-cü il oktyabrın 7-dən bəri qeydə alınan ən yüksək göstəricidir.
Fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı müharibəyə başlayandan bəri ABŞ-də 1 qallon benzinin qiyməti 74 sent bahalaşıb.
Dizel yanacağının qiyməti daha sürətlə artıb. Müharibə başlanandan sonra dizel 1,24 dollar bahalaşaraq orta hesabla 4,99 dollara çatıb. Beləliklə, dizelin qiyməti 2022-ci ilin dekabrından bəri ilk dəfə olaraq 5 dollarlıq həddə yaxınlaşıb.
Yanacağın bahalaşması artıq nəqliyyat sektoruna da təsir göstərir. Bəzi yükdaşıma şirkətləri yanacaq xərclərinin artması səbəbindən əlavə yanacaq rüsumları tətbiq etməyə başlayıb. Bu əlavə xərclərin son nəticədə istehlakçılara ötürüləcəyi ehtimal olunur.

Средняя цена бензина в 1 галлон (3,785 литра) на автозаправочных станциях США поднялась до 3,72 долларов.
Medianews.az, ссылаясь на Американскую автомобильную ассоциацию, которая отслеживает цены на более чем 60 тысячах автозаправочных станций в Соединённых Штатах, сообщает, что цена бензина в 1 галлон в 3,72 доллара является самой высокой с 7 октября 2023 года.
С 28 февраля, когда США и Израиль начали войну против Ирана, цена бензина в США выросла на 74 цента за галлон.
Цена дизельного топлива растёт ещё быстрее. С начала войны дизель подорожал на 1,24 доллара, достигнув в среднем 4,99 долларов. Таким образом, цена дизеля впервые с декабря 2022 года приблизилась к отметке в 5 долларов.
Подорожание топлива уже влияет и на транспортный сектор. Некоторые грузовые компании начали вводить дополнительные топливные сборы из-за роста расходов на топливо. Ожидается, что эти дополнительные расходы в конечном итоге будут переложены на потребителей.