Azərbaycanda məhkəmə hakimlərinin sayı AÇIQLANDI
Medianews.az xəbər verir ki, bunu hakimliyə namizədlərlə keçirilən test imtahanı çərçivəsində jurnalistlərə açıqlamasında Məhkəmə-Hüquq Şurasının Aparat rəhbəri Kərəm Mansurov bildirib.
O deyib ki, hazırda ölkəmizdə 705 məhkəmə hakimi fəaliyyət göstərir: “Vakant yerlərə yeni təyinatların aparılması məqsədilə hakimliyə namizədlərin seçimi prosesi fasiləsiz davam etdirilir. Hazırda 67 hakimliyə namizədlə müsahibələr artıq yekunlaşdırılıb. Yaxın zamanda müvəffəqiyyət qazanmış namizədlərlə bağlı nəticələr elan ediləcək”.

The number of judges in Azerbaijan has been ANNOUNCED
Medianews.az reports that this was stated by Kərəm Mansurov, Head of the Apparatus of the Judicial-Legal Council, in a statement to journalists within the framework of the test exam conducted with candidates for judgeship.
He said that currently, 705 court judges are serving in our country: “The process of selecting candidates for judgeship to fill vacant positions continues uninterruptedly. Currently, interviews with 67 candidates for judgeship have been completed. The results concerning the successful candidates will be announced soon.”
K. Mansurov invited legal professionals aspiring to become judges to participate more actively in the exams.