Azərbaycanda ana ölümləri:
2025-ci ildə Azərbaycanda ana ölümü üzrə 26 hal qeydə alınıb və bu göstərici hər 100 min diri doğulana 27,1 təşkil edib.
Medianews.az Modern.az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə Dövlət Statistika Komitəsindən məlumat verilib.
Məlumata görə, 2025-ci il üzrə regionlar üzrə bölgü göstərir ki, qeydə alınan 26 halın 10-u şəhər, 16-sı isə kənd yerlərində baş verib. Belə ki, Bakı şəhərində ümumilikdə 4 hal qeydə alınıb və bunlardan 2-si Sabunçu rayonunda, hərəsi 1 olmaqla isə Suraxanı və Yasamal rayonlarında baş verib. Bakı şəhərinin digər rayonlarında isə belə hal qeydə alınmayıb.
Naxçıvan iqtisadi rayonunda ümumilikdə 4 ana ölümü qeydə alınıb. Bu halların 1-i Naxçıvan şəhərində, 1-i Babək rayonunda, 2-si isə Kəngərli rayonunda baş verib. Abşeron-Xızı iqtisadi rayonunda 1 belə hal qeydə alınıb və bu hal Sumqayıt şəhərində baş verib. Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonunda da 1 ana ölümü qeydə alınıb və bu hal Gəncə şəhərinin payına düşür.
Qarabağ iqtisadi rayonunda ümumilikdə 4 ana ölümü qeydə alınıb. Bu halların 1-i Ağcabədi rayonunda, 3-ü isə Bərdə rayonunda baş verib. Qazax-Tovuz iqtisadi rayonunda 1 hal qeydə alınıb və bu hadisə Qazax rayonunda qeydə alınıb. Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonunda isə Quba və Qusar rayonlarından hər birində 1 nəfər olmaqla ümumilikdə 2 hal qeydə alınıb.
Lənkəran-Astara iqtisadi rayonunda ümumilikdə 4 ana ölümü halı qeydə alınıb. Bu halların 2-si Cəlilabad rayonunda, 1-i Lənkəran rayonunda, 1-i isə Yardımlı rayonunda baş verib. Mərkəzi Aran iqtisadi rayonunda 1 hal qeydə alınıb və bu hadisə Kürdəmir rayonunda qeydə alınıb. Mil-Muğan iqtisadi rayonunda 2 ana ölümü qeydə alınıb və hər iki hal İmişli rayonunun payına düşür. Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonunda 1 hal qeydə alınıb və bu hadisə Şəki rayonunda baş verib. Şirvan-Salyan iqtisadi rayonunda da 1 ana ölümü qeydə alınıb və bu hal Hacıqabul rayonunda qeydə alınıb.
Dağlıq Şirvan və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında isə 2025-ci il ərzində ana ölümü halı qeydə alınmayıb.
Xatırladaq ki, əvvəlki illərin göstəricilərinə nəzər saldıqda, 2020 və 2021-ci illərdə hər birində 20 nəfər olmaqla ana ölümü qeydə alınıb, 2022-ci ildə bu rəqəm 18 nəfər olub. 2023-cü ildə kəskin artım baş verərək 33 nəfərə yüksəlib, 2024-cü ildə isə 29 ana ölümü qeydə alınıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, statistikaya hamiləlik, doğuş və zahılıq dövründə baş verən ölümlər daxildir.

In 2025, 26 cases of maternal death were recorded in Azerbaijan, with this indicator being 27.1 per 100,000 live births.
Medianews.az According to Modern.az, this information was provided by the State Statistics Committee.
According to the data, the regions are distributed as follows for 2025: of the 26 recorded cases, 10 occurred in urban areas and 16 in rural areas. Specifically, in the city of Baku, a total of 4 cases were recorded, 2 of which occurred in the Sabunçu district, and 1 each in the Surakhani and Yasamal districts. No such cases were recorded in other districts of Baku city.
In the Nakhchivan economic region, a total of 4 maternal deaths were recorded. Of these cases, 1 occurred in Nakhchivan city, 1 in Babek district, and 2 in Kangarli district. In the Absheron-Khizi economic region, 1 such case was recorded, occurring in Sumgait city. In the Ganja-Dashkasan economic region, 1 maternal death was recorded, which took place in Ganja city.
In the Karabakh economic region, a total of 4 maternal deaths were recorded. Of these cases, 1 occurred in Agjabadi district, and 3 in Barda district. In the Gazakh-Tovuz economic region, 1 case was recorded, which happened in Gazakh district. In the Guba-Khachmaz economic region, a total of 2 cases were recorded, with 1 case each in Guba and Gusar districts.
In the Lankaran-Astara economic region, a total of 4 maternal death cases were recorded. Of these, 2 occurred in Jalilabad district, 1 in Lankaran district, and 1 in Yardimli district. In the Central Aran economic region, 1 case was recorded, which happened in Kurdamir district. In the Mil-Mughan economic region, 2 maternal deaths were recorded, both of which occurred in Imishli district. In the Sheki-Zagatala economic region, 1 case was recorded, occurring in Sheki district. In the Shirvan-Salyan economic region, 1 maternal death was recorded, which took place in Hajigabul district.
No maternal death cases were recorded in the Mountainous Shirvan and Eastern Zangezur economic regions throughout 2025.
It should be recalled that looking back at previous years’ indicators, 20 maternal deaths were recorded each in 2020 and 2021, 18 in 2022. In 2023, there was a sharp increase to 33 cases, and in 2024, 29 maternal deaths were recorded.
For information, statistics include deaths occurring during pregnancy, childbirth, and the postpartum period.