Azərbaycanda ana ölümləri:
2025-ci ildə Azərbaycanda ana ölümü üzrə 26 hal qeydə alınıb və bu göstərici hər 100 min diri doğulana 27,1 təşkil edib.
Medianews.az Modern.az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə Dövlət Statistika Komitəsindən məlumat verilib.
Məlumata görə, 2025-ci il üzrə regionlar üzrə bölgü göstərir ki, qeydə alınan 26 halın 10-u şəhər, 16-sı isə kənd yerlərində baş verib. Belə ki, Bakı şəhərində ümumilikdə 4 hal qeydə alınıb və bunlardan 2-si Sabunçu rayonunda, hərəsi 1 olmaqla isə Suraxanı və Yasamal rayonlarında baş verib. Bakı şəhərinin digər rayonlarında isə belə hal qeydə alınmayıb.
Naxçıvan iqtisadi rayonunda ümumilikdə 4 ana ölümü qeydə alınıb. Bu halların 1-i Naxçıvan şəhərində, 1-i Babək rayonunda, 2-si isə Kəngərli rayonunda baş verib. Abşeron-Xızı iqtisadi rayonunda 1 belə hal qeydə alınıb və bu hal Sumqayıt şəhərində baş verib. Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonunda da 1 ana ölümü qeydə alınıb və bu hal Gəncə şəhərinin payına düşür.
Qarabağ iqtisadi rayonunda ümumilikdə 4 ana ölümü qeydə alınıb. Bu halların 1-i Ağcabədi rayonunda, 3-ü isə Bərdə rayonunda baş verib. Qazax-Tovuz iqtisadi rayonunda 1 hal qeydə alınıb və bu hadisə Qazax rayonunda qeydə alınıb. Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonunda isə Quba və Qusar rayonlarından hər birində 1 nəfər olmaqla ümumilikdə 2 hal qeydə alınıb.
Lənkəran-Astara iqtisadi rayonunda ümumilikdə 4 ana ölümü halı qeydə alınıb. Bu halların 2-si Cəlilabad rayonunda, 1-i Lənkəran rayonunda, 1-i isə Yardımlı rayonunda baş verib. Mərkəzi Aran iqtisadi rayonunda 1 hal qeydə alınıb və bu hadisə Kürdəmir rayonunda qeydə alınıb. Mil-Muğan iqtisadi rayonunda 2 ana ölümü qeydə alınıb və hər iki hal İmişli rayonunun payına düşür. Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonunda 1 hal qeydə alınıb və bu hadisə Şəki rayonunda baş verib. Şirvan-Salyan iqtisadi rayonunda da 1 ana ölümü qeydə alınıb və bu hal Hacıqabul rayonunda qeydə alınıb.
Dağlıq Şirvan və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında isə 2025-ci il ərzində ana ölümü halı qeydə alınmayıb.
Xatırladaq ki, əvvəlki illərin göstəricilərinə nəzər saldıqda, 2020 və 2021-ci illərdə hər birində 20 nəfər olmaqla ana ölümü qeydə alınıb, 2022-ci ildə bu rəqəm 18 nəfər olub. 2023-cü ildə kəskin artım baş verərək 33 nəfərə yüksəlib, 2024-cü ildə isə 29 ana ölümü qeydə alınıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, statistikaya hamiləlik, doğuş və zahılıq dövründə baş verən ölümlər daxildir.

В 2025 году в Азербайджане было зафиксировано 26 случаев материнской смертности, и этот показатель составил 27,1 на 100 тысяч рожденных живыми.
Medianews.az со ссылкой на Modern.az сообщает, что об этом предоставлена информация Государственным комитетом по статистике.
Согласно данным, по регионам за 2025 год отмечается, что из 26 зарегистрированных случаев 10 произошли в городах, а 16 — в сельской местности. В частности, в городе Баку всего зарегистрировано 4 случая, из них 2 в Сабунчинском районе, по одному в районах Сураханы и Ясамала. В других районах города Баку случаи не зафиксированы.
В Нахчыванском экономическом районе всего зафиксировано 4 случая материнской смертности. Из них 1 случай в городе Нахчыван, 1 в районе Бабек и 2 в районе Кенгерли. В экономическом районе Абшерон-Хызы зарегистрирован 1 такой случай, и он произошел в городе Сумгаит. В экономическом районе Гянджа-Гёйгель также зарегистрирован 1 случай материнской смертности, который приходится на город Гянджа.
В Карабахском экономическом районе всего зафиксировано 4 случая материнской смертности. Из них 1 случай в районе Агджабеди и 3 в районе Барда. В экономическом районе Газах-Товуз зарегистрирован 1 случай, который произошел в районе Газах. В экономическом районе Куба-Хачмаз зарегистрировано всего 2 случая, по одному в районах Куба и Кусар.
В Лянкяран-Астара экономическом районе всего зарегистрировано 4 случая материнской смертности. Из них 2 в районе Джалылабад, по одному в районах Лянкяран и Ярдымлинский район. В Центрально-Арянском экономическом районе зарегистрирован 1 случай в районе Курдамир. В экономическом районе Мил-Муган зафиксировано 2 случая, оба в районе Имешли. В экономическом районе Шеки-Закаталы зарегистрирован 1 случай, который произошел в районе Шеки. В экономическом районе Ширван-Сальян также зарегистрирован 1 случай материнской смертности, который произошел в районе Хаджикабул.
В экономических районах Горный Ширван и Восточный Зангизур случаи материнской смертности в 2025 году не зафиксированы.
Напомним, что при рассмотрении показателей предыдущих лет, в 2020 и 2021 годах было зафиксировано по 20 случаев материнской смертности, в 2022 году эта цифра составила 18. В 2023 году произошло резкое увеличение до 33 случаев, а в 2024 году зафиксировано 29 случаев материнской смертности.
Для информации отметим, что в статистику включены смертельные случаи, произошедшие во время беременности, родов и послеродового периода.