Azərbaycan neftinin qiyməti 114 dollardan
Dünya bazarında "Azeri Light" markalı Azərbaycan neftinin 1 barelinin qiyməti 2,3 ABŞ dolları və ya % azalaraq 113,7 ABŞ dolları təşkil edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Report-a neft bazarındakı mənbə məlumat verib.
Hərracların nəticələrinə görə, "Brent" markalı neftin may fyuçerslərinin qiyməti 109,58 ABŞ dolları təşkil edib.
Türkiyənin Ceyhan limanında FOB bazasında "Azeri Light" markalı Azərbaycan neftinin bir barelinin qiyməti 3,14 ABŞ dolları və ya 2,84 % azalaraq 107,24 ABŞ dolları təşkil edib.
Azərbaycanın builki dövlət büdcəsində bir barel neftin orta qiyməti 65 ABŞ dollarından hesablanıb.
Xatırladaq ki, "Azeri Light" neftinin ən aşağı qiyməti 2020-ci il aprelin 21-də (15,81 ABŞ dolları), maksimal qiyməti isə 2008-ci ilin iyulunda (149,66 ABŞ dolları) qeydə alınıb. Azərbaycanda bu markadan olan neft "Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇG) yataqlar blokunun işlənməsi haqqında müqavilə çərçivəsində hasil edilir. Müqavilədə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) payı 31,65 %-dir.

The price of Azerbaijani oil is $114 falling down
The price of 1 barrel of Azerbaijani oil branded "Azeri Light" on the world market has decreased by 2.3 US dollars or 2% and amounted to 113.7 US dollars.
Medianews.az reports that this information was given to Report by a source in the oil market.
According to the auction results, the price of May futures for "Brent" crude oil stood at 109.58 US dollars.
At Turkey's Ceyhan port on an FOB basis, the price of one barrel of Azerbaijani oil branded "Azeri Light" decreased by 3.14 US dollars or 2.84% and amounted to 107.24 US dollars.
In Azerbaijan's state budget for this year, the average price of one barrel of oil was calculated at 65 US dollars.
It should be recalled that the lowest price of "Azeri Light" oil was recorded on April 21, 2020 (15.81 US dollars), and the highest price was recorded in July 2008 (149.66 US dollars). Oil of this brand is produced in Azerbaijan within the framework of the contract for the development of the "Azeri-Chirag-Gunashli" (AÇG) field block. According to the contract, the Azerbaijan State Oil Company (SOCAR) holds a 31.65% share.