Bu vərdiş beyni 8 il gəncləşdirir – alimlərdən maraqlı açıqlama
Florida Universitetinin alimləri müəyyən ediblər ki, sağlam və balanslı həyat tərzi yalnız bədəni deyil, beyni də gəncləşdirə bilər.
Milli.Az xəbər verir ki, iki il ərzində aparılan tədqiqatda 128 orta yaşlı və yaşlı kişi iştirak edib. Mütəxəssislər onların beyin fəaliyyətini MRT müayinəsi və süni intellekt vasitəsilə analiz edərək xronoloji yaşla müqayisə ediblər.
Nəticələr göstərib ki, bəzi gündəlik vərdişlər beyinin "bioloji yaşını" 8 ilə qədər azalda bilər.
Alimlər bu təsiri yaradan əsas amilləri aşağıdakı kimi müəyyən ediblər:
Siqaretdən uzaq durmaq
Bədən formasına nəzarət (bel ətrafının qadınlarda 80 sm, kişilərdə 94 sm-dən artıq olmaması)
Müsbət düşüncə və optimizm
Stresin minimuma endirilməsi
Sosial əlaqələrin güclü olması, ailə və dost dəstəyi
Keyfiyyətli və kifayət qədər yuxu
Tədqiqatın rəhbəri, Florida Universitetinin dosenti Kimberli Sibill bildirib ki, bu vərdişlər insanın həm fiziki sağlamlığını, həm də beyin funksiyalarını uzunmüddətli qorumağa kömək edir:
"Sağlam həyat tərzi beyini cavan saxlayan təbii vasitədir. Bu, yaşlanmanı ləngidir və yaddaşı aktiv tutur", - deyə o vurğulayıb.

This habit makes the brain 8 years younger – an interesting explanation from scientists
Scientists at the University of Florida have determined that a healthy and balanced lifestyle can rejuvenate not only the body but also the brain.
According to Milli.Az, 128 middle-aged and elderly men participated in a two-year study. Experts analyzed their brain activity through MRI scans and artificial intelligence, comparing it to their chronological age.
The results showed that certain daily habits can reduce the brain's "biological age" by up to 8 years.
The scientists identified the main factors that create this effect as follows:
Avoiding smoking
Controlling body shape (waist circumference not exceeding 80 cm for women and 94 cm for men)
Positive thinking and optimism
Minimizing stress
Having strong social connections, family and friend support
Quality and sufficient sleep
The head of the study, University of Florida associate professor Kimberly Sibill, stated that these habits help maintain both physical health and brain functions in the long term:
"A healthy lifestyle is a natural method that keeps the brain young. It slows aging and keeps memory active," she emphasized.