Bu vərdiş beyni 8 il gəncləşdirir – alimlərdən maraqlı açıqlama
Florida Universitetinin alimləri müəyyən ediblər ki, sağlam və balanslı həyat tərzi yalnız bədəni deyil, beyni də gəncləşdirə bilər.
Milli.Az xəbər verir ki, iki il ərzində aparılan tədqiqatda 128 orta yaşlı və yaşlı kişi iştirak edib. Mütəxəssislər onların beyin fəaliyyətini MRT müayinəsi və süni intellekt vasitəsilə analiz edərək xronoloji yaşla müqayisə ediblər.
Nəticələr göstərib ki, bəzi gündəlik vərdişlər beyinin "bioloji yaşını" 8 ilə qədər azalda bilər.
Alimlər bu təsiri yaradan əsas amilləri aşağıdakı kimi müəyyən ediblər:
Siqaretdən uzaq durmaq
Bədən formasına nəzarət (bel ətrafının qadınlarda 80 sm, kişilərdə 94 sm-dən artıq olmaması)
Müsbət düşüncə və optimizm
Stresin minimuma endirilməsi
Sosial əlaqələrin güclü olması, ailə və dost dəstəyi
Keyfiyyətli və kifayət qədər yuxu
Tədqiqatın rəhbəri, Florida Universitetinin dosenti Kimberli Sibill bildirib ki, bu vərdişlər insanın həm fiziki sağlamlığını, həm də beyin funksiyalarını uzunmüddətli qorumağa kömək edir:
"Sağlam həyat tərzi beyini cavan saxlayan təbii vasitədir. Bu, yaşlanmanı ləngidir və yaddaşı aktiv tutur", - deyə o vurğulayıb.

Ученые Университета Флориды установили, что здоровый и сбалансированный образ жизни может омолаживать не только тело, но и мозг.
Как сообщает Milli.Az, в исследовании, проведенном в течение двух лет, приняли участие 128 мужчин среднего и пожилого возраста. Специалисты анализировали их мозговую активность с помощью МРТ и искусственного интеллекта, сравнивая ее с хронологическим возрастом.
Результаты показали, что некоторые повседневные привычки могут уменьшить «биологический возраст» мозга до 8 лет.
Ученые определили основные факторы, вызывающие этот эффект, следующим образом:
Избегание курения
Контроль формы тела (обхват талии не более 80 см у женщин и 94 см у мужчин)
Позитивное мышление и оптимизм
Минимизация стресса
Сильные социальные связи, поддержка семьи и друзей
Качественный и достаточный сон
Руководитель исследования, доцент Университета Флориды Кимберли Сибилл отметила, что эти привычки помогают долгосрочно сохранять не только физическое здоровье человека, но и функции мозга:
«Здоровый образ жизни — это естественное средство, которое сохраняет мозг молодым. Это замедляет старение и поддерживает активную память», — подчеркнула она.