Oktyabrın 21-22-də İrəvanda Azərbaycan və Ermənistanın vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin iştirakı ilə ikitərəfli dəyirmi masa keçirildi. Azərbaycan cəmiyyətində belə bir görüşə hər hansı etiraz, mənfi münasibət müşahidə edilmədi. Lakin Ermənistanda bu görüşü tənqid edənlər oldu.
Dəyirmi masada iştirak edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin beş üzvündən biri - 1News.az saytının baş redaktoru Kəmalə Məmmədova oktyabrın 29-da Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, o, İrəvandakı müzakirədən sonra mediada və sosial şəbəkələrdə yer alan şərhləri, reaksiyaları diqqətlə izləməyə çalışır: “Tənqidlər bizim üçün sürpriz olmadı. Çünki hər şeyin hər iki cəmiyyət tərəfindən alqışlarla qarşılanacağını biz heç düşünmürdük də. Bunu ummaq, bunu gözləmək sadəlövhlük olardı. Ona görə tənqidi reaksiyaları da tam normal qarşılayırıq”.
“Tənqidlər Azərbaycan və Ermənistanın vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin görüşləri davam etdirməsinə mane ola bilərmi” sualına Kəmalə Məmmədova belə cavab verib: “Xeyr, bu reaksiyalar gələcəkdə yeni görüşlərin keçirilməsinə maneə deyil. Əslində görüşlərin də mahiyyəti ondan ibarətdir ki, cəmiyyətlərə doğru məlumatı çatdıraq. Dövlətlər arasında sülhün yaranmasının cəmiyyətlərə verəcəyi faydaları doğru-düzgün izah edək”.
Eyni formatda növbəti görüşün Bakıda keçirilməsi planlaşdırılır. Kəmalə Məmmədova inanır ki, Bakıda dəyirmi masanı təşkil etmək mümkün olacaq: “Niyə də olmasın? Hazırlıqlar gedir. Hər iki tərəf arasında onlayın görüşlərimiz olur. Gələcəkdə qarşılıqlı görüşlər həm Azərbaycanda, həm də Ermənistanda planlaşdırılır. Danışıqlar bu yöndə aparılır. Bakı görüşünün vaxtı isə hələ dəqiqləşməyib. Görüş hər iki tərəf üçün uyğun bir vaxta təyin ediləcək. Bu ilin sonunadək baş tumalıdır".
Xatırladaq ki, İrəvan görüşündə Azərbaycanı Kəmalə Məmmədova ilə bərabər Fərhad Məmmədov, Rusif Hüseynov, Ramil İskəndərli və Dilarə Əfəndiyeva, Ermənistanı isə Areq Koçinyan, Boris Navasardyan, Naira Sultanyan, Narek Minasyan və Samvel Meliksetyan təmsil ediblər.
Bu il avqustun 8-də Azərbaycan Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri Vaşinqtonda ABŞ Prezidentinin şahidliyi ilə Birgə Bəyannamə imzalayıb sərhədlərin toxunulmazlığı, ərazi əldə olunması üçün güc tətbiqinin yolverilməzliyi əsasında qonşuluq münasibətlərinin qurulması öhdəliyi götürüb, eyni zamanda iki ölkənin xarici işlər nazirləri Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsinə dair saziş layihəsini paraflayıblar.
Azərbaycan və Ermənistanın vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin iştirakı ilə ikitərəfli dəyirmi masaların təşkilində əsas məqsəd Vaşinqtonda qəbul olunan Birgə Bəyannamənin ruhuna uyğun şəkildə sülh gündəliyini təşviq etməkdir.

Preparations are underway in Baku for a meeting with Armenian representatives.
On October 21-22, a bilateral roundtable was held in Yerevan with the participation of civil society representatives from Azerbaijan and Armenia. No protest or negative attitude was observed in Azerbaijani society towards such a meeting. However, there were critics of this meeting in Armenia.
One of the five members of the Azerbaijani delegation participating in the roundtable - Editor-in-Chief of 1News.az Kəmala Mammadova stated in an interview with Medianews.az on October 29, that she tries to carefully follow the comments and reactions in the media and social networks after the discussion in Yerevan: “The criticisms were not a surprise to us. Because we never thought that everything would be met with applause by both societies. Expecting or hoping for this would be naïve. Therefore, we fully accept critical reactions as normal.”
On the question, “Could the criticisms prevent Azerbaijani and Armenian civil society representatives from continuing their meetings?” Kəmala Mammadova answered: “No, these reactions will not hinder the holding of new meetings in the future. In fact, the essence of the meetings is to deliver accurate information to the societies. To correctly and truthfully explain the benefits of peace between the states to the societies.”
The next meeting in the same format is planned to be held in Baku. Kəmala Mammadova believes that organizing a roundtable in Baku will be possible: “Why not? Preparations are underway. We have online meetings between both sides. Mutual meetings are planned in the future both in Azerbaijan and Armenia. Negotiations are being conducted in this direction. The date of the Baku meeting has not yet been finalized. The meeting will be scheduled at a time suitable for both sides. It should take place by the end of this year.”
Recall that at the Yerevan meeting, Azerbaijan was represented alongside Kəmala Mammadova by Farhad Mammadov, Rusif Huseynov, Ramil Iskandarli, and Dilara Efendiyeva, while Armenia was represented by Areg Kochinyan, Boris Navasardyan, Naira Sultanyan, Narek Minasyan, and Samvel Meliksetyan.
On August 8 of this year, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia signed a Joint Declaration in Washington in the presence of the U.S. President, committing to establish neighborly relations on the basis of inviolability of borders and the inadmissibility of the use of force to change territories. At the same time, the foreign ministers of the two countries initialed a draft agreement on peace and establishment of interstate relations between Azerbaijan and Armenia.
The main goal in organizing bilateral roundtables with the participation of civil society representatives from Azerbaijan and Armenia is to promote the peace agenda in accordance with the spirit of the Joint Declaration adopted in Washington.