Alimlər beynin 8 il cavan qalmasına kömək edən
Beynin yaşlanmasını ləngitmək üçün bəzən bahalı dərmanlara və ya mürəkkəb prosedurlara ehtiyac olmur.
Medianews.az foodinfo.az-a istinadən xəbər verir ki, Florida Universitetinin alimləri apardıqları araşdırma nəticəsində insan beyninin fəaliyyətini 8 ilədək “cavanlaşdıran” sadə həyat tərzi vərdişlərini müəyyən ediblər. Tədqiqatın nəticələri “Brain Communications” elmi jurnalında dərc olunub.
İki il davam edən təcrübəyə xroniki ağrılardan əziyyət çəkən 128 orta və yaşlı insan cəlb edilib. Alimlər iştirakçıların beyin fəaliyyətini maqnit-rezonans tomoqrafiyası və süni intellekt əsaslı analiz üsulları ilə qiymətləndiriblər. Müqayisə zamanı bəzi insanların “beyin yaşı” ilə real yaşı arasında ciddi fərq olduğu müəyyən olunub.
Tədqiqatçılar beynin sağlam qalmasına və yaşlanma prosesinin ləngiməsinə kömək edən yeddi əsas vərdişi açıqlayıblar. Bunlara siqaretdən imtina, bədən quruluşunun normal çəkidə saxlanması (qadınlarda bel dairəsi 80 sm-dən, kişilərdə 94 sm-dən artıq olmamalıdır), optimist düşüncə, müsbət emosiyaların üstünlüyü, stressin azaldılması, ailə və dost çevrəsindən sosial dəstək, eləcə də keyfiyyətli yuxu daxildir.
Tədqiqatın rəhbəri, Florida Universitetinin professoru Kimberli Sibil deyib ki, sağlam həyat tərzi təkcə fiziki vəziyyəti yaxşılaşdırmır, həm də beyin fəaliyyətinə güclü təsir göstərir. Onun sözlərinə görə, bu sadə dəyişikliklər insanın öyrənmə qabiliyyətini, yaddaşını və emosional sabitliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırır.
Alimlər hesab edirlər ki, belə gündəlik vərdişlər uzunmüddətli perspektivdə demans və Alzheimer kimi xəstəliklərin qarşısını almağa da kömək edə bilər.

Для замедления старения мозга иногда не требуются дорогие лекарства или сложные процедуры.
Medianews.az, ссылаясь на foodinfo.az, сообщает, что ученые Университета Флориды в ходе проведенного исследования выявили простые привычки образа жизни, которые "омолаживают" работу человеческого мозга до 8 лет. Результаты исследования опубликованы в научном журнале "Brain Communications".
В двухлетний эксперимент были привлечены 128 взрослых и пожилых людей, страдающих хронической болью. Ученые оценивали работу мозга участников с помощью магнитно-резонансной томографии и методов анализа на основе искусственного интеллекта. В ходе сравнения было установлено, что у некоторых людей наблюдается значительная разница между "возрастом мозга" и реальным возрастом.
Исследователи раскрыли семь основных привычек, которые помогают сохранить здоровье мозга и замедлить процесс старения. К ним относятся отказ от курения, поддержание нормального веса тела (обхват талии у женщин не должен превышать 80 см, у мужчин — 94 см), оптимистичный настрой, преобладание позитивных эмоций, снижение стресса, социальная поддержка со стороны семьи и друзей, а также качественный сон.
Руководитель исследования, профессор Университета Флориды Кимберли Сибил, отметила, что здоровый образ жизни не только улучшает физическое состояние, но и оказывает сильное влияние на работу мозга. По ее словам, эти простые изменения значительно повышают способность к обучению, память и эмоциональную стабильность человека.
Ученые полагают, что такие ежедневные привычки могут в долгосрочной перспективе также помочь предотвратить такие заболевания, как деменция и болезнь Альцгеймера.