Alimlər beynin 8 il cavan qalmasına kömək edən
Beynin yaşlanmasını ləngitmək üçün bəzən bahalı dərmanlara və ya mürəkkəb prosedurlara ehtiyac olmur.
Medianews.az foodinfo.az-a istinadən xəbər verir ki, Florida Universitetinin alimləri apardıqları araşdırma nəticəsində insan beyninin fəaliyyətini 8 ilədək “cavanlaşdıran” sadə həyat tərzi vərdişlərini müəyyən ediblər. Tədqiqatın nəticələri “Brain Communications” elmi jurnalında dərc olunub.
İki il davam edən təcrübəyə xroniki ağrılardan əziyyət çəkən 128 orta və yaşlı insan cəlb edilib. Alimlər iştirakçıların beyin fəaliyyətini maqnit-rezonans tomoqrafiyası və süni intellekt əsaslı analiz üsulları ilə qiymətləndiriblər. Müqayisə zamanı bəzi insanların “beyin yaşı” ilə real yaşı arasında ciddi fərq olduğu müəyyən olunub.
Tədqiqatçılar beynin sağlam qalmasına və yaşlanma prosesinin ləngiməsinə kömək edən yeddi əsas vərdişi açıqlayıblar. Bunlara siqaretdən imtina, bədən quruluşunun normal çəkidə saxlanması (qadınlarda bel dairəsi 80 sm-dən, kişilərdə 94 sm-dən artıq olmamalıdır), optimist düşüncə, müsbət emosiyaların üstünlüyü, stressin azaldılması, ailə və dost çevrəsindən sosial dəstək, eləcə də keyfiyyətli yuxu daxildir.
Tədqiqatın rəhbəri, Florida Universitetinin professoru Kimberli Sibil deyib ki, sağlam həyat tərzi təkcə fiziki vəziyyəti yaxşılaşdırmır, həm də beyin fəaliyyətinə güclü təsir göstərir. Onun sözlərinə görə, bu sadə dəyişikliklər insanın öyrənmə qabiliyyətini, yaddaşını və emosional sabitliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırır.
Alimlər hesab edirlər ki, belə gündəlik vərdişlər uzunmüddətli perspektivdə demans və Alzheimer kimi xəstəliklərin qarşısını almağa da kömək edə bilər.

Scientists who help the brain stay 8 years younger They have explained daily habits
Medianews.az, citing foodinfo.az, reports that scientists at the University of Florida have identified simple lifestyle habits that "rejuvenate" human brain activity by up to 8 years as a result of their study. The results of the research were published in the scientific journal "Brain Communications".
The experiment, which lasted two years, involved 128 middle-aged and older individuals suffering from chronic pain. The scientists assessed the brain activity of the participants using magnetic resonance imaging and artificial intelligence-based analysis methods. During the comparison, it was found that there was a significant difference between some people's "brain age" and their actual age.
The researchers explained seven key habits that help keep the brain healthy and slow down the aging process. These include quitting smoking, maintaining normal body weight (waist circumference should not exceed 80 cm in women and 94 cm in men), optimistic thinking, predominance of positive emotions, stress reduction, social support from family and friends, as well as quality sleep.
The head of the study, Professor Kimberly Sybil from the University of Florida, said that a healthy lifestyle not only improves physical condition but also has a strong impact on brain function. According to her, these simple changes significantly enhance a person's learning ability, memory, and emotional stability.
The scientists believe that such daily habits can also help prevent diseases like dementia and Alzheimer’s in the long term.