Almaniyada yanacağın qiymətləri rekord həddə çatıb
Almaniya Avtomobil Klubu (ADAC) tərəfindən açıqlanan məlumata əsasən, yanacaqla bağlı güzəştin qüvvəyə minməsinə qısa müddət qalmış dizel yanacağının qiyməti ölkə üzrə orta hesabla hər litr üçün 17,7 sent artıb. “E10” markalı benzinin qiyməti isə 15,4 sent yüksəlib.
Bahalaşmanın əsas səbəblərindən biri kimi dünya bazarlarında neftin qiymətlərinin artması olduğu bildirilir. Son günlər neftin qiyməti 2022-ci ildən bəri ən yüksək səviyyəyə çatıb. Halbuki bir gün əvvəl ölkə üzrə orta qiymətlərdə ciddi dəyişiklik qeydə alınmamışdı.
Qeyd edək ki, Bundestaq yanacaq qiymətlərinin artımının təsirini azaltmaq məqsədilə benzin və dizel üzrə enerji vergisinin müvəqqəti azaldılması ilə bağlı qərar qəbul edib. Qərara əsasən, mayın 1-dən iyunun sonunadək yanacaq üzrə vergi hər litr üçün 17 sent aşağı salınacaq./AZƏRTAC

Fuel prices in Germany have sharply increased, reaching a record level.
According to information released by the German Automobile Club (ADAC), shortly before the implementation of a fuel concession, the price of diesel fuel increased by an average of 17.7 cents per liter nationwide. The price of gasoline with the "E10" label rose by 15.4 cents.
One of the main reasons for the price increase is reported to be the rise in oil prices on the world markets. In recent days, the price of oil has reached its highest level since 2022. However, no significant change was recorded in the average prices across the country the day before.
It should be noted that the Bundestag has decided to temporarily reduce the energy tax on gasoline and diesel in order to mitigate the impact of rising fuel prices. According to the decision, from May 1st until the end of June, the tax on fuel will be reduced by 17 cents per liter./AZERTAC