Adı Elxan olduğu üçün doğum şəhadətnaməsi verilmədi -
Təbriz şəhərində yerli Vətəndaşlıq Vəziyyətinin Qeydiyyatı İdarəsi 16 aprel 2026-cı il tarixində dünyaya gələn azərbaycanlı körpəyə "Elxan" adı ilə doğum şəhadətnaməsi verməkdən imtina edib. 79 gündür davam edən bu məhdudiyyət ailə üçün ciddi problemlər yaradıb.
Medianews.az xəbər verir ki, rəsmi qurum körpənin adını "xarici ad" kimi təsnif edərək, onu qeydiyyata almaqdan boyun qaçırır. Qurum valideynlərə yalnız "İlxan" variantını təklif etsə də, ailə "elin və tayfanın başçısı, hökmdarı" mənasını verən "Elxan" adında israrlıdır.
Valideynlər öz haqlarını qorumaq üçün məhkəməyə müraciət ediblər. Onlar sübut kimi daha əvvəl bu adla qeydiyyata alınmış şəxslərin sənədlərini təqdim etsələr də, hələlik bir nəticə əldə edə bilməyiblər.
Sənədləşmənin ləngiməsi körpənin sağlamlıq hüquqlarına da mənfi təsir göstərir. Doğum haqqında şəhadətnamə və milli identifikasiya nömrəsi olmadığı üçün uşaq peyvənd, tibbi sığorta və dövlət tərəfindən təmin olunan digər səhiyyə xidmətlərindən kənarda qalıb. Valideynlər bu vəziyyəti övladlarının milli-mədəni kimliyinin və ad seçimi hüququnun kobud şəkildə pozulması kimi qiymətləndirirlər.//NOCOMMENT.az

The local Civil Status Registration Office in the city of Tabriz has refused to issue a birth certificate with the name "Elxan" to an Azerbaijani baby born on April 16, 2026. This restriction, ongoing for 79 days, has caused serious problems for the family.
Medianews.az reports that the official institution classifies the baby's name as a "foreign name" and refuses to register it. Although the institution only offers the parents the variant "Ilxan," the family insists on the name "Elxan," which means "the leader and ruler of the people and tribe."
The parents have applied to the court to protect their rights. Despite submitting documents as evidence of individuals previously registered with this name, they have not yet achieved any results.
The delay in documentation negatively affects the baby's health rights. Due to the absence of a birth certificate and a national identification number, the child is excluded from vaccinations, medical insurance, and other healthcare services provided by the state. The parents regard this situation as a gross violation of their child's national-cultural identity and the right to choose a name.//NOCOMMENT.az