Adı Azərbaycan milli komandası ilə hallanan
Medianews.az Oxu.Az-a istinadla istinadən xəbər verir ki, 55 yaşlı mütəxəssis dünən Livandan vətəninə dönərkən İstanbul Hava Limanında ürək çatışmazlığından ölüb.
Engin Fıratın zəngin məşqçilik karyerasına 2002-ci ildə "Fənərbağça" klubunda Verner Lorantın köməkçisi kimi başlayıb. "Fənərbağça"dan sonra o, Almaniyaya yollanaraq "LR Ahlen"də yenidən Lorantla çiyin-çiyinə işləyib, ardınca isə Cənubi Koreyanın "İnçon Yunayted" və Türkiyənin "Sivasspor" klublarında müxtəlif vəzifələri icra edib.
İran futbolunda da iz qoyan mütəxəssis "Saipa FC" və "Sepahan" klublarını çalışdırıb, əfsanəvi futbolçu Əli Daeinin köməkçisi qismində İran milli komandasında önəmli rol oynayıb. Fırat 2019-cu ildə Moldova millisinin baş məşqçisi təyin olunub və 2021-2024-cü illər aralığında Keniya milli komandasına 21 matçda rəhbərlik edib. O, son olaraq 8 fevral 2026-cı ildə Livanın ən aparıcı klublarından sayılan "Nejmeh SC" ilə müqavilə bağlamışdı.

Главный тренер клуба "Нежме", выступающего в Премьер-лиге Ливана, Энгин Фырат внезапно скончался.
Medianews.az, ссылаясь на Oxu.Az, сообщает, что 55-летний специалист вчера умер от сердечной недостаточности в аэропорту Стамбула, возвращаясь домой из Ливана.
Богатая тренерская карьера Энгина Фырата началась в 2002 году в клубе "Фенербахче" помощником Вернера Лорана. После "Фенербахче" он отправился в Германию, где в "LR Ахлен" вновь работал плечом к плечу с Лораном, а затем занимал разные должности в южнокорейском "Инчхон Юнайтед" и турецком "Сивасспор".
Специалист, оставивший след в иранском футболе, тренировал клубы "Сайпа FC" и "Сепахан", играл важную роль в национальной сборной Ирана в качестве помощника легендарного футболиста Али Дaeина. В 2019 году Фырат был назначен главным тренером сборной Молдовы и с 2021 по 2024 год руководил национальной командой Кении в 21 матче. Последним его контрактом стало соглашение от 8 февраля 2026 года с одним из ведущих ливанских клубов "Нежме SC".