ABŞ-yə ən yaxın müttəfiqdən gözlənilməz addım:
ABŞ Prezidenti Donald Trampın Hörmüz boğazında başladığı “Azadlıq layihəsi” əməliyyatı Səudiyyə Ərəbistanının hava məkanı və hərbi bazalarından istifadəyə icazə verməməsindən sonra cəmi 36 saat ərzində dayandırılıb.
Medianews.az “NBC News”a istinadən xəbər verir ki, Vaşinqton administrasiyası əməliyyatdan əvvəl Körfəz ölkələrini tam məlumatlandırmayıb.
Bu isə regionda narazılıq yaradıb. Bildirilir ki, Riyad ABŞ-nin Prins Sultan Hərbi Hava Bazasından istifadəsinə və Amerika təyyarələrinin hava məkanından keçməsinə razılıq verməyib.
Məlumata əsasən, Məhəmməd bin Salman ilə Donald Tramp arasında telefon danışığı da böhranı həll etməyib. Bundan sonra Vaşinqton əməliyyatı müvəqqəti dayandırmaq qərarı verib.
Səudiyyə mənbələri hadisələrin çox sürətlə inkişaf etdiyini bildirərək, Riyadın İran və ABŞ arasında gərginliyin azaldılması üçün Pakistanın vasitəçilik təşəbbüslərini dəstəklədiyini açıqlayıb.
Əməliyyatın dayandırılmasından sonra diplomatik təmaslar intensivləşib. İran Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmayıl Bəqayi ABŞ tərəfindən təqdim edilən yeni sülh təklifinin nəzərdən keçirildiyini bildirib.
Donald Tramp isə tərəflər arasında razılaşma ehtimalının yüksək olduğunu desə də, nəticə əldə olunmasa hərbi variantın yenidən gündəmə gələ biləcəyini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, “Azadlıq layihəsi” əməliyyatı Hörmüz boğazında bloklanan neytral ölkələrə aid gəmilərin təhlükəsiz keçidini təmin etmək məqsədilə başladılmışdı. ABŞ Dövlət katibi Marko Rubio əməliyyat çərçivəsində 87 ölkədən təxminən 23 min mülki şəxsin təxliyəsinin planlaşdırıldığını açıqlamışdı.

Неожиданный шаг от ближайшего союзника США:
Операция "Проект свобода", начатая президентом США Дональдом Трампом в районе Ормузского пролива, была приостановлена всего через 36 часов после того, как Саудовская Аравия отказала в разрешении на использование своего воздушного пространства и военных баз.
Medianews.az, ссылаясь на "NBC News", сообщает, что администрация Вашингтона не полностью проинформировала страны Персидского залива до начала операции.
Это вызвало недовольство в регионе. Сообщается, что Эр-Рияд не согласился на использование военной авиабазы Принц Султан США и на пролёт американских самолётов через своё воздушное пространство.
По данным источников, телефонный разговор между Мохаммедом бин Салманом и Дональдом Трампом не решил кризис. После этого Вашингтон принял решение временно приостановить операцию.
Саудовские источники заявили, что события развиваются очень быстро, и Эр-Рияд поддерживает инициативы Пакистана посредничать для снижения напряжённости между Ираном и США.
После приостановки операции дипломатические контакты активизировались. Представитель Министерства иностранных дел Ирана Исмаил Багери сообщил, что новое предложение о мире, представленное США, рассматривается.
Хотя Дональд Трамп заявил, что вероятность достижения соглашения между сторонами высока, он отметил, что при отсутствии результатов военный вариант может вновь обсуждаться.
Стоит отметить, что операция "Проект свобода" была начата с целью обеспечения безопасного прохода кораблей нейтральных стран через Ормузский пролив, который был заблокирован. Государственный секретарь США Марко Рубио объявил, что в рамках операции планируется эвакуация около 23 тысяч гражданских лиц из примерно 87 стран.