İyulun 13-nə keçən gecə ABŞ Silahlı Qüvvələri İranda onlarla hədəfi vurub, o cümlədən hava hücumundan müdafiə sistemlərini, radarları, raket buraxılış qurğularını və katerləri məhv ediblər.
Bu barədə ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Mərkəzi Komandanlığı (CENTCOM) məlumat yayıb.
Hörmüz boğazı hövzəsində və İranın azı 13 şəhərində, o cümlədən Bəndər-Abbas, Kirmanşah, Keşm, Əhvaz, Sirik və digər şəhərlərdə partlayış səslərinin eşidildiyi bildirilir.
ABŞ tərəfi hücumlar zamanı ilk dəfə olaraq dəniz dronlarından istifadə etdiyini açıqlayıb.
Buna cavab olaraq, İran ABŞ-nin regionda yerləşən bir neçə hərbi bazasına ballistik raketlər və dronlarla hücum həyata keçirib. Belə ki, İslam İnqilabı Keşidçiləri Korpusunun (SEPAH) yaydığı məlumata görə, ABŞ-nin İordaniyadakı bazasında sursat anbarları və yanacaq çənləri, Bəhreyndə yerləşən Şeyx-İsa hava bazasındakı helikopterlərin texniki xidmət yerləri, ABŞ-nin pilotsuz uçuş aparatlarının idarəetmə mərkəzi və digər hədəflər məhv edilib. Bundan başqa, ABŞ hərbi hava qüvvələrinin 5-ci donanmasının bazasının vurulduğu bildirilir. Küveytdə isə “Patriot” hava hücumundan müdafiə sisteminin, AN/FPS erkən xəbərdarlıq sisteminin, eləcə də bir neçə yanacaq çəninin məhv edildiyi iddia olunur./“Qafqazinfo”

On the night of July 13, the US Armed Forces struck dozens of targets in Iran, including air defense systems, radars, missile launchers, and patrol boats.
This was reported by the US Central Command (CENTCOM).
Explosion sounds were heard in the Strait of Hormuz area and at least 13 cities in Iran, including Bandar Abbas, Kermanshah, Qeshm, Ahvaz, Sirik, and other cities.
The US side announced that it used naval drones for the first time during the attacks.
In response, Iran launched ballistic missile and drone attacks on several US military bases in the region. According to information released by the Islamic Revolutionary Guard Corps (SEPAH), ammunition depots and fuel tanks at the US base in Jordan, helicopter maintenance sites at the Sheikh Isa Air Base in Bahrain, the control center for US unmanned aerial vehicles, and other targets were destroyed. In addition, it was reported that the base of the US Air Forces 5th Fleet was hit. In Kuwait, it is claimed that a "Patriot" air defense system, the AN/FPS early warning system, and several fuel tanks were destroyed./“Qafqazinfo”