Pilotlar qeyri-adi üsulla xilas edilib - Tarixdə ilk dəfə
Medianews.az xəbər verir ki, ABŞ tarixində ilk dəfə olaraq pilotları xilas etmək üçün dəniz dronundan - pilotsuz hərbi qayıqdan istifadə olunub. Belə ki, pilotsuz qayıqlar iki saat sonra helikopterin pilotlarını tapıb və onları sahilə çıxarıb.
Xilasetmə əməliyyatında istifadə olunan bu dəniz dronu “Saronic Corsair” adlanır. Uzunluğu 7,3 metrdir. Avtonom rejimdə fəaliyyət göstərir və Pentaqonun pilotsuz sistemlərin geniş tətbiqinə yönəlmiş proqramının bir hissəsidir.
Şəkildə: “Saronic Corsair” dəniz dronları
ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri 2021-ci ildə “Task Force 59” adlı xüsusi bölmə yaradıb. Bəhreyndə yerləşən bu qüvvə pilotsuz sistemlər üzrə ixtisaslaşmış ilk hərbi dəniz qrupudur. “Corsair” aparatları Yaxın Şərqdə ilk dəfə 2026-cı ilin mart ayının sonunda istifadəyə verilib.
ABŞ həm suüstü, həm də sualtı pilotsuz aparatlardan istifadə edir. Bu sistemlər kəşfiyyat, müşahidə, mina aşkarlanması və digər missiyalarda insan heyəti üçün riski azaltmağa imkan verir. Ən qabaqcıl sualtı sistemlərin bir hissəsi isə məxfi saxlanır.
Pentaqon hesab edir ki, pilotsuz qayıqlar donanmanın imkanlarını artırmağın və təhdidlərə daha sürətli cavab verməyin nisbətən ucuz yoludur. ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri gələcəkdə yüzlərlə, hətta minlərlə “Corsair” tipli aparatı istifadəyə verməyi planlaşdırır.
ABŞ-ın Hörmüzdəki son əməliyyatı göstərir ki, dəniz dronları artıq yalnız kəşfiyyat və müşahidə vasitəsi deyil, həm də insanların xilas edilməsi kimi mürəkkəb missiyaları yerinə yetirə bilən çoxfunksiyalı platformalara çevrilir.

Впервые в истории США:
Medianews.az сообщает, что впервые в истории США для спасения пилотов был использован морской дрон — беспилотный военный катер. Так, беспилотные катера через два часа нашли пилотов вертолета и вывели их на берег.
Этот морской дрон, использовавшийся в спасательной операции, называется "Saronic Corsair". Его длина составляет 7,3 метра. Он работает в автономном режиме и является частью программы Пентагона по широкому применению беспилотных систем.
На фото: морские дроны "Saronic Corsair"
Военно-морские силы США в 2021 году создали специальное подразделение под названием "Task Force 59". Это подразделение, расположенное в Бахрейне, является первой военной морской группой, специализирующейся на беспилотных системах. Аппараты "Corsair" впервые были внедрены на Ближнем Востоке в конце марта 2026 года.
США используют как надводные, так и подводные беспилотные аппараты. Эти системы позволяют снизить риски для личного состава при разведывательных, наблюдательных операциях, обнаружении мин и других миссиях. Самые передовые подводные системы при этом сохраняются в секрете.
Пентагон считает, что беспилотные катера — это относительно дешевый способ увеличить возможности флота и быстрее реагировать на угрозы. Военно-морские силы США в будущем планируют ввести в эксплуатацию сотни, а возможно, и тысячи аппаратов типа "Corsair".
Последняя операция США в Ормузском проливе показывает, что морские дроны уже не только средство разведки и наблюдения, но и многофункциональная платформа, способная выполнять сложные миссии по спасению людей.