ABŞ İrana "Tomahawk" raketləri ilə
ABŞ ordusu İrana zərbə endirmək üçün "Tomahawk" raketlərindən və çoxlu sayda qırıcı təyyarədən istifadə edir.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə "NBC News" məlumat yayıb.
Mənbələr bildirir ki, ABŞ havadan və dənizdən zərbələr endirir. Əməliyyatda çox sayda qırıcı təyyarə iştirak edir və ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin gəmilərindən "Tomahawk" raketləri atılır. Amerika tərəfi zərbələrin İrandakı hərbi hədəflərə yönəldiyini iddia edirlər.
Xatırladaq ki, İsrail müdafiə naziri İsrael Kats əvvəlcə İsrail Müdafiə Qüvvələrinin İrana qarşı qabaqlayıcı zərbə endirdiyini açıqlayıb. "Aslanın nərəsi" adlandırılan əməliyyat hər iki ölkə tərəfindən gizli saxlanılıb. Daha sonra ABŞ Prezidenti Donald Tramp ölkəsinin də İrana qarşı hərbi əməliyyatda iştirak etdiyini açıqlayıb.
İran isə öz növbəsində İsrailə onlarla ballistik raket atıb. İsrail Müdafiə Qüvvələri atışları təsdiqləyib, ölkə daxilində sirenlər səsləndirilib və hava hücumundan müdafiə sistemləri işə salınıb.

США Ирану ракетами "Томагавк"
Армия США использует ракеты "Tomahawk" и большое количество истребителей для нанесения удара по Ирану.
Oxu.Az сообщает, что об этом сообщает "NBC News".
Источники сообщают, что США наносят удары с воздуха и с моря. В операции участвует большое количество истребителей, а также с кораблей Военно-морских сил США запускаются ракеты "Tomahawk". Американская сторона утверждает, что удары направлены по военным целям в Иране.
Напомним, что министр обороны Израиля Израэль Кац первоначально заявил, что Вооружённые силы Израиля нанесли превентивный удар по Ирану. Операция, названная "Рык льва", была засекречена обеими странами. Позже президент США Дональд Трамп объявил, что его страна также принимает участие в военной операции против Ирана.
В свою очередь Иран запустил десятки баллистических ракет по Израилю. Вооружённые силы Израиля подтвердили обстрелы, в стране прозвучали сирены, а системы противовоздушной обороны были приведены в действие.