ABŞ ilə yenidən danışıqlar gündəmdə deyil -
Medianews.az BAKU.WS-ə istinadən xəbər verir ki, nazir Amerika mediasına açıqlamasında Vaşinqtonla yeni danışıqlar ehtimalını şərh edərək bildirib ki, bu məsələ hazırda gündəmdə deyil.
Onun sözlərinə görə, fevral ayında Tehran və Vaşinqton rəsmiləri arasında aparılan müzakirələr zamanı ABŞ tərəfi İrana hücum niyyətinin olmadığını bildirmişdi. Lakin buna baxmayaraq, daha sonra ölkəyə qarşı hücumlar həyata keçirilib.
Əraqçi qeyd edib ki, amerikalılarla danışıqlar təcrübəsi İran üçün çox acı olub və buna görə də yenidən belə bir prosesin başlanacağı ehtimalı azdır.
Nazir həmçinin ABŞ və İsrailin İrana qarşı həyata keçirdiyi hücumları "tamamilə qanunsuz təcavüz aktı" adlandırıb. Onun sözlərinə görə, İran bu vəziyyətdə yalnız özünü müdafiə edir.
Əraqçi bildirib ki, ABŞ İrana hücum edəcəyi halda Tehran regiondakı Amerika hərbi bazalarına və obyektlərinə zərbə endirmək məcburiyyətində qala bilər. Bu isə münaqişənin bütün regiona yayılmasına səbəb ola bilər.
Bundan əlavə, nazir qeyd edib ki, neft tankerləri hazırda Hörmüz boğazından keçməkdən çəkinirlər. Bununla belə, İranın boğazı bağlamadığını və tanker hərəkətinə mane olmadığını vurğulayıb.

Negotiations with the USA are not on the agenda again -
Iran's Foreign Minister Abbas Araqchi has stated that negotiations with the United States are not possible again.
Medianews.az, referring to BAKU.WS, reports that the minister, commenting on the possibility of new negotiations with Washington in an interview with the American media, said that this issue is not currently on the agenda.
According to him, during discussions between Tehran and Washington officials in February, the U.S. side stated that it had no intention to attack Iran. However, despite this, attacks were later carried out against the country.
Araqchi noted that the experience of negotiations with the Americans was very bitter for Iran, and therefore the likelihood of such a process starting again is low.
The minister also called the attacks carried out by the U.S. and Israel against Iran "a completely illegal act of aggression." According to him, Iran is only defending itself in this situation.
Araqchi stated that if the U.S. attacks Iran, Tehran may be forced to strike American military bases and facilities in the region. This could cause the conflict to spread throughout the entire region.
Furthermore, the minister noted that oil tankers are currently avoiding passing through the Strait of Hormuz. Nevertheless, he emphasized that Iran has not closed the strait and has not obstructed tanker movement.