ABŞ ilə yenidən danışıqlar gündəmdə deyil -
Medianews.az BAKU.WS-ə istinadən xəbər verir ki, nazir Amerika mediasına açıqlamasında Vaşinqtonla yeni danışıqlar ehtimalını şərh edərək bildirib ki, bu məsələ hazırda gündəmdə deyil.
Onun sözlərinə görə, fevral ayında Tehran və Vaşinqton rəsmiləri arasında aparılan müzakirələr zamanı ABŞ tərəfi İrana hücum niyyətinin olmadığını bildirmişdi. Lakin buna baxmayaraq, daha sonra ölkəyə qarşı hücumlar həyata keçirilib.
Əraqçi qeyd edib ki, amerikalılarla danışıqlar təcrübəsi İran üçün çox acı olub və buna görə də yenidən belə bir prosesin başlanacağı ehtimalı azdır.
Nazir həmçinin ABŞ və İsrailin İrana qarşı həyata keçirdiyi hücumları "tamamilə qanunsuz təcavüz aktı" adlandırıb. Onun sözlərinə görə, İran bu vəziyyətdə yalnız özünü müdafiə edir.
Əraqçi bildirib ki, ABŞ İrana hücum edəcəyi halda Tehran regiondakı Amerika hərbi bazalarına və obyektlərinə zərbə endirmək məcburiyyətində qala bilər. Bu isə münaqişənin bütün regiona yayılmasına səbəb ola bilər.
Bundan əlavə, nazir qeyd edib ki, neft tankerləri hazırda Hörmüz boğazından keçməkdən çəkinirlər. Bununla belə, İranın boğazı bağlamadığını və tanker hərəkətinə mane olmadığını vurğulayıb.

Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи заявил, что повторные переговоры с США невозможны.
Medianews.az, ссылаясь на BAKU.WS, сообщает, что министр, комментируя в интервью американским СМИ вероятность новых переговоров с Вашингтоном, заявил, что этот вопрос в настоящее время не стоит на повестке дня.
По его словам, в феврале во время переговоров между официальными представителями Тегерана и Вашингтона американская сторона заявила, что не планирует нападать на Иран. Однако, несмотря на это, впоследствии против страны были осуществлены атаки.
Аракчи отметил, что опыт переговоров с американцами был для Ирана очень болезненным, и поэтому вероятность начала подобного процесса вновь невелика.
Министр также назвал атаки США и Израиля против Ирана «полностью незаконным актом агрессии». По его словам, в данной ситуации Иран лишь защищается.
Аракчи заявил, что в случае атаки США на Иран Тегерану придётся нанести удар по американским военным базам и объектам в регионе. Это может привести к распространению конфликта на весь регион.
Кроме того, министр отметил, что в настоящее время нефтеналивные танкеры избегают прохода через Ормузский пролив. При этом он подчеркнул, что Иран не закрывал пролив и не препятствует движению танкеров.