6G-ni dəstəkləyən telefonlar bu tarixdə istifadədə olacaq
Amerikanın "Qualcomm" şirkəti yeni nəsil mobil rabitənin inkişafı üçün vaxt cədvəlini açıqlayıb. Baş direktor Kriştianu Amon "Snapdragon Summit 2025"də 6G-ni dəstəkləyən ilkin cihazların 2028-ci ildə istifadədə ola biləcəyini bəyan edib.
Yeni texnologiya məlumatların yükləmə sürətinin artırılması ilə məhdudlaşmır.
Amonun sözlərinə görə, 6G sensor məlumatlarının qavranması və emal edilməsi üçün intellektə malik bir şəbəkə olacaq, eləcə də, bulud sistemləri ilə kənar cihazlar arasında əlaqə kimi dizayn ediləcək. Smartfonlar istifadəçinin ətrafında baş verənləri təhlil etmək və ona reaksiya vermək qabiliyyətinə malik infrastrukturun bir hissəsinə çevriləcək.
6G standartı rabitə və sensor texnologiyalarının funksiyalarını birləşdirəcək. Telefonlardan və mobil rabitə qüllələrindən gələn siqnallar ətraf ərazinin xəritələrinin yaradılması üçün radar kimi istifadə oluna biləcək. Bu, bağlı yerlərdə dəqiq naviqasiya, jestlərin tanınması və şəhər infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi üçün imkanlar yaradacaq. /"Qafqazinfo"

Телефоны с поддержкой 6G будут доступны к использованию в эту дату.
Американская компания "Qualcomm" объявила график развития мобильной связи нового поколения. Главный директор Криштиану Амон заявил на "Snapdragon Summit 2025", что первые устройства с поддержкой 6G могут появиться в использовании в 2028 году.
Новая технология не ограничивается увеличением скорости загрузки данных.
По словам Амона, 6G будет сетью с интеллектом для восприятия и обработки сенсорных данных, а также будет спроектирована для связи между облачными системами и периферийными устройствами. Смартфоны станут частью инфраструктуры, способной анализировать происходящее вокруг пользователя и реагировать на это.
Стандарт 6G объединит функции связи и сенсорных технологий. Сигналы от телефонов и мобильных базовых станций смогут использоваться как радар для создания карт окружающей территории. Это создаст возможности для точной навигации в закрытых помещениях, распознавания жестов и улучшения городской инфраструктуры. /"Кавказинфо"