25 il stajı olanlar pensiyaya
Azərbaycanda pensiya yaşı ilə bağlı məsələ vətəndaşlar arasında aktual olaraq qalmaqdadır. Xüsusilə uzun illər işləyən və müəyyən kapital toplayan şəxslər üçün erkən pensiyaya çıxmaq imkanları tez-tez müzakirə olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı konkret.az-a danışan iqtisadçı ekspert Əkrəm Həsənov bildirib ki, mövcud qanunvericilik erkən pensiyaya çıxmağa imkan vermir
Onun sözlərinə görə, vətəndaşın 25 il və ya daha artıq iş stajının olması, eləcə də müəyyən kapital toplaması pensiya yaşından əvvəl pensiyaya çıxmaq üçün hüquqi əsas yaratmır.
Ekspert qeyd edib ki, qanunvericiliyə əsasən, vətəndaş yalnız müəyyən edilmiş yaş həddinə çatdıqdan sonra pensiya hüququ qazanır və bu hədd 65 yaşdır.
“Əgər erkən pensiya hüququ mövcud olsaydı, bu halda pensiya avtomatik şəkildə təyin edilərdi”, – deyə o vurğulayıb.
Beləliklə, hazırkı qaydalara görə, iş stajından və ya yığılan vəsaitin həcmindən asılı olmayaraq, vətəndaşların erkən pensiyaya çıxması mümkün deyil və əsas şərt kimi yaş meyarı qalır.

Вопрос пенсионного возраста в Азербайджане остается актуальным среди граждан. Особенно часто обсуждаются возможности досрочного выхода на пенсию для лиц, которые долгое время работали и накопили определенный капитал.
Medianews.az сообщает, что экономист-эксперт Экрем Гасанов, обсуждая эту тему с konkret.az, заявил, что действующее законодательство не позволяет выходить на досрочную пенсию.
По его словам, наличие у гражданина трудового стажа 25 лет и более, а также накопление определенного капитала не создают правовых оснований для выхода на пенсию до достижения пенсионного возраста.
Эксперт отметил, что согласно законодательству гражданин приобретает право на пенсию только после достижения установленного возрастного порога, который составляет 65 лет.
«Если бы право на досрочную пенсию существовало, тогда пенсия назначалась бы автоматически», – подчеркнул он.
Таким образом, по текущим правилам, независимо от трудового стажа и объема накопленных средств, досрочный выход на пенсию невозможен, и основным условием остается возрастной критерий.