25 il stajı olanlar pensiyaya
Azərbaycanda pensiya yaşı ilə bağlı məsələ vətəndaşlar arasında aktual olaraq qalmaqdadır. Xüsusilə uzun illər işləyən və müəyyən kapital toplayan şəxslər üçün erkən pensiyaya çıxmaq imkanları tez-tez müzakirə olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı konkret.az-a danışan iqtisadçı ekspert Əkrəm Həsənov bildirib ki, mövcud qanunvericilik erkən pensiyaya çıxmağa imkan vermir
Onun sözlərinə görə, vətəndaşın 25 il və ya daha artıq iş stajının olması, eləcə də müəyyən kapital toplaması pensiya yaşından əvvəl pensiyaya çıxmaq üçün hüquqi əsas yaratmır.
Ekspert qeyd edib ki, qanunvericiliyə əsasən, vətəndaş yalnız müəyyən edilmiş yaş həddinə çatdıqdan sonra pensiya hüququ qazanır və bu hədd 65 yaşdır.
“Əgər erkən pensiya hüququ mövcud olsaydı, bu halda pensiya avtomatik şəkildə təyin edilərdi”, – deyə o vurğulayıb.
Beləliklə, hazırkı qaydalara görə, iş stajından və ya yığılan vəsaitin həcmindən asılı olmayaraq, vətəndaşların erkən pensiyaya çıxması mümkün deyil və əsas şərt kimi yaş meyarı qalır.

The issue of retirement age in Azerbaijan remains relevant among citizens. Especially for those who have worked for many years and accumulated a certain capital, the possibility of early retirement is frequently discussed.
Medianews.az reports that Ekrem Hasanov, an economist expert speaking to konkret.az on the topic, stated that the current legislation does not allow for early retirement.
According to him, a citizen having 25 or more years of work experience, as well as accumulating a certain capital, does not provide a legal basis for retiring before the official retirement age.
The expert noted that according to the legislation, a citizen only gains the right to a pension after reaching a certain age threshold, which is 65 years.
"If the right to early retirement existed, then the pension would be automatically assigned," he emphasized.
Thus, according to the current rules, regardless of work experience or the amount of accumulated funds, citizens cannot retire early, and the age criterion remains the main condition.