2033-cü ilədək qüvvədə olan güzəştlər -
“İşğaldan azad edilmiş ərazilər üçün vergi güzəştləri eynilə 2026-cı ildən Naxçıvan MR-ə də aid ediləcək”. Bunu Medianews.az-a açıqlamasında iqtisadçı ekspert Rövşən Ağayev deyib.
O bildirib ki, 2033-cü ilədək qüvvədə olan güzəştlər biznesi demək olar ki, bütün vergilərdən azad edir: “Bu güzəştlərin hər 2 bölgədə hansı iqtisadi nəticələrə gətirib çıxaracağına dair dərin və elmi yükü olan bir araşdırma olduğuna əmin deyiləm. Əgər varsa, 10 və 20 il sonra bu bölgələrin iqtisadiyyatı üçün pronozlaşdırılan göstəriciləri, hər 2 bölgənin ölkə iqtisadiyyatına verəcəyi töhfələri cəmiyyət üçün də açıqlamaq olar. Vergi güzəştləri təkbaşına iqtisadi inkişafı təmin edə biləcək alət deyil.  İqtisadi azadlıqların və sağlam rəqabətin, mülkiyyət hüququna təminatların, effektiv yerli idarəetmənin olmadığı şəraitdə təkbaşına vergi güzəştləri nəticə vermir.
Əksinə qeyd elədiyim ayaqların olmadığı, üstəgəl, şəffaflıq və hesabatlılığın, müstəqil media və vətəndaş cəmiyyətinin olmadığı şəraitdə bu cür güzəştlər çox dar iqtisadi qruplar üçün öz sərvətlərini daha da artırmaq üçün göydəndüşmə imtiyaza, mükafata çevrilir. Bir çox hallarda bölgələrarası sosial-iqtisadi bərabərsizliyi daha da dərinləşdirir”.
R.Ağayevin sözlərinə görə, əgər ölkə daxilində olan sərbəst resursları bu bölgələrə həvəsləndirməkdən söhbət gedirsə, nisbətən aşağı vergi yükü ilə bütün bölgələrə münasibətdə bu addımı atmaq olar: “Bu güzəştlər yüksək texnolji və əlavə dəyər yaradan istehsal və xidmət üçün cəlbedici olsacaqsa, nəticəsi olacaq. Amma son 20-25 ildə qeyri-neft sektoruna xarici sərmayə axınlarının miqyası göz qabağındadır və səbəbləri də hər kəsə məlumdur. Əgər təkbaşına vergi güzəşti ilə iqtisadi inkişafa nail olmaq mümkün idisə, bölgələr üçün 2%-lik 20 il sadələşdirilmiş vergi qüvvədə oldu. Ən azından bölgələrdə kiçik sahibkarlıq bunun sayəsində inanılmaz inkişaf gösərə bilərdi. Göstərdimi, hanı nəticələri?
Yaxud neçə illərdir investisiya təşviqi sənədilə biznesə, xüsüsən sənaye və turzim sahəsində olnalara geniş güzəşt paketi təklif olunur - həm vergi, həm də gömrük ödəmələri ilə bağlı.
Verilən güzəştlərin müqabilində nəticələr nədir? Nə qədər biznes subyekti bu imkandan bəhrələnib, onun nə qədər hissəsi monopolist və oliqarxik qruplara bağlı olmayan kiçik biznes olub?”.

Concessions valid until the year 2033 -
“Tax incentives for the liberated territories will be equally applied to the Nakhchivan Autonomous Republic starting from 2026.” Economist expert Rovshan Agayev said this in an interview with Medianews.az.
He stated that the incentives effective until 2033 practically exempt businesses from almost all taxes: “I am not sure if there is a thorough and scientifically significant study on what economic results these incentives will bring in both regions. If there is, the forecasted indicators of the economies of these regions 10 and 20 years from now, as well as the contributions of both regions to the national economy, can be made public for society. Tax incentives alone are not a tool sufficient to ensure economic development. In the absence of economic freedoms and healthy competition, guarantees for property rights, and effective local governance, tax incentives alone do not yield results.
On the contrary, in the absence of the aforementioned pillars and additionally transparency and accountability, independent media, and civil society, such incentives turn into a privilege and a reward granted from above for very narrow economic groups to increase their own wealth. In many cases, they deepen socio-economic inequality between regions even further.”
According to Agayev, if the goal is to encourage free domestic resources within the country for these regions, this step can be taken for all regions with a relatively low tax burden: “These incentives will be effective only if they are attractive for high-tech and value-added production and services. However, the scale of foreign investments in the non-oil sector over the last 20-25 years is evident and the reasons are known to everyone. If it were possible to achieve economic development solely through tax incentives, a simplified 2% tax was in effect for 20 years for the regions. At the very least, small entrepreneurship in the regions could have shown incredible development thanks to this. Did it show? Where are the results?”
Or for years, business, especially those in the industrial and tourism sectors, have been offered a wide package of incentives under the investment promotion document – both related to taxes and customs payments.
What are the results in exchange for the incentives given? How many business entities have benefited from this opportunity, and how many of them have been small businesses not connected to monopolist and oligarchic groups?”