• Qərblə və İsraillə münasibətlərinin qismən düzəldilməsi kursuna keçid;
Medianews.az-ın sualını cavablandıran politoloq Xaqani Cəfərli bildirib ki, ABŞ və İsrailin hərbi hücumu nəticəsində İranda proseslərin hansı istiqamətdə gedəcəyi əsas sual olaraq qalır: “ABŞ-nin İrana yönəlik siyasətininin Vaşiqntonun Yaxın Şərq siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu nəzərə alsaq, demək olar ki, Ağ ev İranda güclü mərkəzi hakimiyyətin olmasında maraqlı olmayacaq. İraqın federallaşması, Suriyada federallaşma prosesinin son mərhələyə keçməsi Vaşinqtonun İranın da federallaşmasında maraqlı olduğu qəanətini yaradır. İraq və Suriyanın bu günə kimi parçalanmamasının yeganə səbəbi ABŞ-nin bunda maraqlı olamamasındadır. Suriyanın müvəqqəti dövlət başçısı Əhməd əş-Şaara bu günə qədər sağ qalıbsa, bu, ABŞ-nin verdiyi dəstək sayəsindədir”.
Xaqani Cəfərlinin qənaətincə, İranda zəif mərkəzi hökumət və federal dövlət modelinə üstünlük veriləcək: “Buna nail olmaq isə çox çətin görünür. Çünki İraq və Suriyadan fərqli olaraq İranda öz müqəddəratını təyin etməyə çalışan bir neçə xalq var. İki dövlətli İran modelinə kürd, bəluc, lor və ərəbləri razı salmaq asan olmayacaq. Üstəlik, İraq və Suriyadan fərqli olaraq İrana qarşı hərbi müdaxiləyə bir neçə bölgə dövlətinin qarışma ehtimalı çoxdur. Əgər körfəzin ərəb ölkələri hərbi müdaxilədə iştirak etsə, müharibədən sonra tələbləri olacaq. Bu isə Əhvaz ərəblərinin öz müqəddəratını təyin etmə hüququnun tanınması ola bilər. Müstəqil dövlət olarsa ikinci Kuveyt olacağı ifadə edilən Əhvaz bölgəsi zəngin neft və qaz yataqlarına malikdir. ABŞ də bu sərvəti böyük İranla bölməkdənsə, kiçik Əhvaz əmirliyi ilə bölməyə meyillənə bilər. Belə olarsa, İranın bütövlüyünü qorumaq çətin olacaq.
Ancaq İranın bölünməsi də ciddi risklər daşıyır. İran bölünsə, dərhal İraq və Suriya parçalanacaq. Pakistanın bütövlüyü də ciddi sınaqla üzləşəcək. Yəni bu gün İranda sadəcə bir dövlətin deyil, onlarla xalqın və regionun bir neçə dövlətinin gələcəyi həll olunur. İranın gələcəyi ilə bağlı dəqiq ssenarinin, layihənin olmaması da buna görədir”.

• переход к курсу частичного улучшения отношений с Западом и Израилем;
Medianews.az попросил ответить на этот вопрос политолога Хагани Джафарли, который заявил, что после военных нападений США и Израиля основным остаётся вопрос, в каком направлении будут развиваться процессы в Иране: «Если учесть, что политика США в отношении Ирана является частью ближневосточной политики Вашингтона, можно сказать, что Белый дом не заинтересован в сильной центральной власти в Иране. Федерализация Ирака, переход процесса федерализации Сирии к завершающему этапу создаёт впечатление, что Вашингтон заинтересован и в федерализации Ирана. Единственная причина того, что Ирак и Сирия до сих пор не распались — это отсутствие заинтересованности США в этом. Если временный глава государства Сирии Ахмад аш-Шара до сих пор жив, то это благодаря поддержке, оказанной США».
По мнению Хагани Джафарли, в Иране будет сделан акцент на слабое центральное правительство и модель федеративного государства: «Достичь этого будет очень трудно. Потому что, в отличие от Ирака и Сирии, в Иране есть несколько народов, стремящихся определять свою судьбу самостоятельно. Курдам, белуджам, лорам и арабам будет нелегко угодить в иранской модели с двумя государствами. Более того, в отличие от Ирака и Сирии, вероятность вмешательства в Иран нескольких региональных государств высока. Если арабские страны Персидского залива примут участие во военном вмешательстве, то после войны у них будут требования. Это может означать признание права арабов Ахваза на самоопределение. Регион Ахваз, который, если станет независимым государством, будет называться вторым Кувейтом, обладает богатыми нефтяными и газовыми месторождениями. США, возможно, предпочтёт делиться этим богатством не с большим Ираном, а с маленьким эмиратом Ахваз. В таком случае сохранять целостность Ирана будет сложно».
Однако распад Ирана также несёт серьёзные риски. Если Иран распадётся, то сразу же распадутся Ирак и Сирия. Целостность Пакистана также подвергнется серьёзному испытанию. То есть сегодня в Иране решается не только судьба одного государства, но и многих народов, а также будущее нескольких государств в регионе. Отсутствие чётких сценариев и проектов относительно будущего Ирана связано именно с этим».