Yuxusuzluğun səbəbləri ilə bağlı yeni məqam diqqət çəkir. Məlum olur ki, problem təkcə stress və ya gündəlik rejimlə bağlı deyil, bəzən daha “gizli” faktorla – bağırsaqlarla əlaqəlidir.
Demokrat.az xəbər verir ki, həkimlərin fikrincə, bağırsaq mikrobiomunda baş verən dəyişikliklər yuxunun keyfiyyətinə birbaşa təsir göstərir. Faydalı bakteriyaların azalması yuxusuzluğa yol aça bilər.
"University College London Hospitals"ın somnoloqu Sara Maknillis bildirib ki, bağırsaq və beyin arasında güclü əlaqə mövcuddur. Onun sözlərinə görə, bakteriyaların balansı pozulduqda yuxu rejimi də dəyişir, eyni zamanda uzunmüddətli yuxu problemi mikrobioma mənfi təsir göstərərək bu prosesi daha da ağırlaşdırır.
Çin alimlərinin genişmiqyaslı araşdırması da bu fikri təsdiqləyir. Təxminən 387 min nəfərin iştirakı ilə aparılan tədqiqat göstərib ki, yuxu pozuntusu yaşayan insanlarda yeddi növ faydalı bakteriya daha az olur. Xüsusilə laktobakteriyaların azalması daha çox nəzərə çarpır.
Həkimlər izah edir ki, bu bakteriyalar qida liflərini parçalayaraq maddələr mübadiləsində və bağırsaq-beyin əlaqəsində mühüm rol oynayan maddələr istehsal edir. Yuxu çatışmazlığı isə əksinə, zərərli bakteriyaların artmasına şərait yaradır və vəziyyəti daha da çətinləşdirir.
Ekspertlər hesab edir ki, yuxusuzluqla mübarizədə yalnız rejim deyil, qidalanma və bağırsaq sağlamlığı da az rol oynamır. Bəzi hallarda problemin kökü məhz burada gizlənir.

A new aspect draws attention regarding the causes of insomnia. It turns out that the problem is not only related to stress or daily routines but sometimes to a more "hidden" factor – the intestines.
According to Demokrat.az, doctors believe that changes in the gut microbiome directly affect the quality of sleep. A decrease in beneficial bacteria can lead to insomnia.
Sara McNellis, a somnologist at University College London Hospitals, stated that there is a strong connection between the gut and the brain. According to her, when the balance of bacteria is disrupted, the sleep pattern also changes, and at the same time, long-term sleep problems negatively affect the microbiome, making the process even more severe.
A large-scale study by Chinese scientists also confirms this idea. The research, involving about 387 thousand people, showed that individuals with sleep disturbances have fewer beneficial bacteria of seven types. The decrease of lactobacilli is particularly noticeable.
Doctors explain that these bacteria break down dietary fibers and produce substances that play an important role in metabolism and the gut-brain connection. Sleep deprivation, on the other hand, creates conditions for the increase of harmful bacteria and further complicates the situation.
Experts believe that in the fight against insomnia, not only the routine but also nutrition and gut health play a significant role. In some cases, the root of the problem is precisely hidden here.