15 TV aparıcısının nitqində səhvlər aşkarlanıb
15 televiziya kanalının aparıcıları tərəfindən dekabr ayında xarici sözlərdən 1366, yanvar ayında 1460 istifadə halı müəyyən olunmuşdu. Fevral ayında isə bu say 864-ə düşüb.
Medianews.az bildirir ki, ekspertlərin fikrincə, aparıcıların dili səlis və düzgün olmalı, lazımsız xarici sözlərdən uzaq durmalıdır. Aparıcılar auditoriya ilə ünsiyyətdə həm aydın, həm də yerli dilin zənginliyindən istifadə etməklə peşəkarlığını göstərə bilərlər.
Televiziya aparıcılarının dili həm də efir mədəniyyətinə uyğun olmalıdır. Efir mədəniyyəti dedikdə, aparıcının auditoriya ilə ünsiyyət zamanı diqqətli, hörmətli və anlaşılan ifadələrdən istifadə etməsi, söz seçiminin peşəkar səviyyədə olması nəzərdə tutulur.
Bir sözlə, aparıcılar üçün xarici sözlərin həddindən artıq istifadəsi həm dilin təmizliyinə zərər verir, həm də tamaşaçının xəbərləri və ya proqramı qavrama qabiliyyətinə təsir göstərir.
Buna görə də, aparıcılar danışığında yerli dilin zəngin söz ehtiyatından istifadə etməli, ifadələrini aydın və dəqiq qurmalı, eyni zamanda efir zamanı etik davranış və mədəniyyət prinsiplərini qorumağa diqqət yetirməlidirlər.
Belə yanaşma, televiziya aparıcılarının peşəkarlığını artırmaqla yanaşı, tamaşaçı ilə etibarlı və keyfiyyətli əlaqə qurmağa da xidmət edir. Efir mədəniyyətinə diqqət göstərən aparıcılar həm də cəmiyyətdə medianın nüfuzunu yüksəldir və yerli dilin qorunmasına töhfə verir.

В речи 15 телевизионных ведущих обнаружены ошибки
В декабре ведущие 15 телевизионных каналов использовали 1366 иностранных слов, в январе – 1460 случаев использования. В феврале это число снизилось до 864.
Как сообщает Medianews.az, по мнению экспертов, речь ведущих должна быть плавной и правильной, необходимо избегать излишнего употребления иностранных слов. Ведущие могут демонстрировать свой профессионализм, общаясь с аудиторией как ясно, так и используя богатство местного языка.
Язык телеведущих должен быть не только плавным и правильным, но и соответствовать культуре эфира. Культура эфира подразумевает, что ведущий при общении с аудиторией использует внимательные, уважительные и понятные выражения, а подбор слов осуществляет на профессиональном уровне.
Одним словом, чрезмерное использование иностранных слов ведущими наносит вред чистоте языка и влияет на способность зрителя воспринимать новости или программу.
Поэтому ведущие в своей речи должны использовать богатый словарный запас родного языка, строить свои выражения ясно и точно, а также уделять внимание соблюдению этических норм и принципов культуры поведения во время эфира.
Такой подход не только повышает профессионализм телеведущих, но и способствует установлению надежной и качественной связи с аудиторией. Ведущие, уделяющие внимание культуре эфира, также повышают авторитет СМИ в обществе и вносят вклад в сохранение родного языка.