Türkiyəli iqtisadiyyat üzrə mütəxəssis Dr. Serkan Varsak son vaxtlar geniş yayılan kart (Beynəlxalq Bank Hesabı Nömrəsi) fırıldaqçılığı üsulları barədə vətəndaşlara ciddi xəbərdarlıq ediblər.
Milli.Az xəbər verir ki, fırıldaqçılar çirkli pulları yumaq məqsədilə təsadüfi şəxslərin hesabına kiçik məbləğdə pullar göndərirlər.
Proses belə işləyir:
Sizin hesabınıza tanımadığınız şəxsdən pul gəlir.
Az sonra kimsə zəng edərək deyir: "Bağışlayın, hesabınıza səhvən pul göndərmişəm, zəhmət olmasa, verdiyim bu kart nömrəsinə həmin pulu geri qaytarın".
Siz həmin pulu onların dediyi hesaba göndərdiyiniz an cinayətə ortaq olursunuz. Çünki pulu sizə göndərən şəxslə sizin qaytardığınız hesab fərqli olur və siz "pul yuma" zəncirinin bir halqasına çevrilirsiniz.
Əgər hesabınıza tanımadığınız bir şəxsdən pul gəlibsə:
Pulu birbaşa həmin şəxsə geri göndərməyin.
Dərhal bankınızla əlaqə saxlayın və vəziyyəti bildirin.
Bankdan həmin məbləğin gəldiyi hesaba (yalnız gəldiyi mənbəyə) geri qaytarılmasını və ya dondurulmasını tələb edin. Beləliklə, siz hüquqi məsuliyyətdən kənarda qalırsınız.
Mütəxəssis Serkan Varsak digər metodlar barədə də məlumat verib:
Xüsusilə universitet tələbələrinə aylıq müəyyən ödəniş qarşılığında kartlarını kirayə vermək təklif olunur. Bu, birbaşa cinayətdir və ağır hüquqi nəticələri var.
Avtomobil və ya daşınmaz əmlak saytlarında bazar qiymətindən çox ucuz elanlar yerləşdirilir. Müştəridən kiçik məbləğdə "beh" istənilir və bu yolla minlərlə insan aldadılır.
Şirkətlərin müştərilərlə yazışdığı nömrələr oğurlanır və müştərilərə "Şirkətin IBAN (Beynəlxalq Bank Hesabı Nömrəsi) nömrəsi dəyişdi, ödənişi bura edin" deyə saxta mesajlar göndərilir.

Ни в коем случае не возвращайте деньги, ошибочно поступившие на ваш счет - предупреждение
Турецкий эксперт по экономике доктор Серкан Варсак недавно серьезно предупредил граждан о широко распространенных методах мошенничества с картами (Международный номер банковского счета).
По информации Milli.Az, мошенники для отмывания грязных денег переводят небольшие суммы на счета случайных людей.
Процесс работает так:
На ваш счет поступают деньги от незнакомого человека.
Через некоторое время кто-то звонит и говорит: «Извините, я ошибочно перевел деньги на ваш счет, будьте добры, верните эту сумму на указанный номер карты».
Как только вы отправляете эти деньги на указанный ими счет, вы становитесь соучастником преступления. Потому что счет человека, который перевел деньги вам, и счет, на который вы отправляете деньги обратно, различаются, и вы становитесь звеном в цепи «отмывания денег».
Если на ваш счет поступили деньги от незнакомого человека:
Не переводите деньги напрямую обратно этому лицу.
Немедленно свяжитесь с вашим банком и сообщите о ситуации.
Требуйте, чтобы банк вернул или заморозил деньги, поступившие на ваш счет (только по месту их поступления). Таким образом вы освобождаетесь от юридической ответственности.
Эксперт Серкан Варсак также рассказал о других методах:
Особенно студентам университетов предлагают сдавать свои карты в аренду за ежемесячную плату. Это прямое преступление с серьезными юридическими последствиями.
На сайтах автомобилей или недвижимости размещают объявления по цене значительно ниже рыночной. От клиента требуют небольшой залог, и таким образом обманывают тысячи людей.
Номера телефонов, с которыми компании переписываются с клиентами, крадут, и клиентам отправляют поддельные сообщения с текстом: «Номер IBAN (Международный номер банковского счета) компании изменился, переведите оплату сюда».