Türkiyəli iqtisadiyyat üzrə mütəxəssis Dr. Serkan Varsak son vaxtlar geniş yayılan kart (Beynəlxalq Bank Hesabı Nömrəsi) fırıldaqçılığı üsulları barədə vətəndaşlara ciddi xəbərdarlıq ediblər.
Milli.Az xəbər verir ki, fırıldaqçılar çirkli pulları yumaq məqsədilə təsadüfi şəxslərin hesabına kiçik məbləğdə pullar göndərirlər.
Proses belə işləyir:
Sizin hesabınıza tanımadığınız şəxsdən pul gəlir.
Az sonra kimsə zəng edərək deyir: "Bağışlayın, hesabınıza səhvən pul göndərmişəm, zəhmət olmasa, verdiyim bu kart nömrəsinə həmin pulu geri qaytarın".
Siz həmin pulu onların dediyi hesaba göndərdiyiniz an cinayətə ortaq olursunuz. Çünki pulu sizə göndərən şəxslə sizin qaytardığınız hesab fərqli olur və siz "pul yuma" zəncirinin bir halqasına çevrilirsiniz.
Əgər hesabınıza tanımadığınız bir şəxsdən pul gəlibsə:
Pulu birbaşa həmin şəxsə geri göndərməyin.
Dərhal bankınızla əlaqə saxlayın və vəziyyəti bildirin.
Bankdan həmin məbləğin gəldiyi hesaba (yalnız gəldiyi mənbəyə) geri qaytarılmasını və ya dondurulmasını tələb edin. Beləliklə, siz hüquqi məsuliyyətdən kənarda qalırsınız.
Mütəxəssis Serkan Varsak digər metodlar barədə də məlumat verib:
Xüsusilə universitet tələbələrinə aylıq müəyyən ödəniş qarşılığında kartlarını kirayə vermək təklif olunur. Bu, birbaşa cinayətdir və ağır hüquqi nəticələri var.
Avtomobil və ya daşınmaz əmlak saytlarında bazar qiymətindən çox ucuz elanlar yerləşdirilir. Müştəridən kiçik məbləğdə "beh" istənilir və bu yolla minlərlə insan aldadılır.
Şirkətlərin müştərilərlə yazışdığı nömrələr oğurlanır və müştərilərə "Şirkətin IBAN (Beynəlxalq Bank Hesabı Nömrəsi) nömrəsi dəyişdi, ödənişi bura edin" deyə saxta mesajlar göndərilir.

Milli.Az reports that fraudsters send small amounts of money to random individuals’ accounts in order to launder dirty money.
The process works as follows:
Money is transferred to your account from an unknown person.
Soon after, someone calls and says: "Sorry, I accidentally sent money to your account, please return the money to this card number I give you."
The moment you send that money to the account they indicate, you become an accomplice to the crime. Because the person who sent the money to you and the account you return the money to are different, and you become a link in the "money laundering" chain.
If money has been transferred to your account from an unknown person:
Do not send the money directly back to that person.
Immediately contact your bank and report the situation.
Demand that the bank return or freeze the amount to the account it originated from (only the original source). In this way, you stay clear of legal responsibility.
Expert Serkan Varsak also provided information about other methods:
Especially university students are offered to rent their cards for a monthly payment. This is a direct crime and has severe legal consequences.
On car or real estate sites, ads are posted at prices much lower than the market value. A small deposit ("earnest money") is requested from the customer, and in this way, thousands of people are deceived.
The numbers companies use to correspond with customers are stolen and fake messages are sent to customers saying "The company's IBAN (International Bank Account Number) has changed, please make the payment here."