Alzheimer və demensiya qadınlarda kişilərə nisbətən iki dəfə çox rast gəlinir.
Milli.Az xəbər verir ki, alimlər yeni tədqiqatlarda bu fərqə diqqət yetiriblər. Boston Universitetinin tədqiqatçıları 10-dən çox qadının genetik quruluşunu təhlil ediblər.
Alzheimer xəstəliyinin qadınlarda niyə daha çox rast gəlindiyi məlum olub.
Onlar ümumi əhalinin təxminən 6 faizində daşınan və qadınları genetik olaraq demensiyaya meylli edən, lakin bu demensiyanı daşıyan kişilərdə eyni təsiri olmayan MGMT adlı bir geni müəyyən etdilər.
Araşdırmaya görə, bu geni daşıyan qadınlarda Alzheimer xəstəliyinə tutulma ehtimalı 44 faiz daha yüksəkdir. Aparıcı müəllif Dr. Lindsay Farrer bildirib: "Bu, bəlkə də qadınlarda Alzheimer riskinin genetik risk faktoru ilə əlaqəli ola biləcəyinə dair ən aydın tapıntıdır."
Birləşmiş Krallıqda 900 demensiya xəstəsi var və bu rəqəmin 2040-cı ilə qədər 1,6 milyona çatacağı proqnozlaşdırılır.
Böyük Britaniyada hər səkkiz qadından birinin, kişilərdən isə birinin ölümünə səbəb olan demans xəstəliyidir.
Bununla belə, mütəxəssislər hesab edirlər ki, demensiya hallarının təxminən 40 faizinin qarşısı alına bilər və piylənmə və idmanın olmaması kimi həyat tərzi amillərindən qaynaqlanır.

The risk of "Alzheimer's" is higher in women.
According to Milli.Az, scientists have focused on this difference in new studies. Researchers at Boston University analyzed the genetic structure of more than 10 women.
It has been revealed why Alzheimer's disease is more common in women.
They identified a gene called MGMT, carried by about 6 percent of the general population, which genetically predisposes women to dementia but does not have the same effect in men carrying this dementia.
According to the study, women carrying this gene have a 44 percent higher chance of developing Alzheimer's disease. Lead author Dr. Lindsay Farrer stated: "This may be the clearest finding suggesting that the risk of Alzheimer's in women could be related to a genetic risk factor."
There are 900 dementia patients in the United Kingdom, and this number is projected to reach 1.6 million by 2040.
Dementia is the cause of death for one in eight women and one in eight men in Great Britain.
However, experts believe that about 40 percent of dementia cases can be prevented, as they stem from lifestyle factors such as obesity and lack of exercise.