Alzheimer və demensiya qadınlarda kişilərə nisbətən iki dəfə çox rast gəlinir.
Milli.Az xəbər verir ki, alimlər yeni tədqiqatlarda bu fərqə diqqət yetiriblər. Boston Universitetinin tədqiqatçıları 10-dən çox qadının genetik quruluşunu təhlil ediblər.
Alzheimer xəstəliyinin qadınlarda niyə daha çox rast gəlindiyi məlum olub.
Onlar ümumi əhalinin təxminən 6 faizində daşınan və qadınları genetik olaraq demensiyaya meylli edən, lakin bu demensiyanı daşıyan kişilərdə eyni təsiri olmayan MGMT adlı bir geni müəyyən etdilər.
Araşdırmaya görə, bu geni daşıyan qadınlarda Alzheimer xəstəliyinə tutulma ehtimalı 44 faiz daha yüksəkdir. Aparıcı müəllif Dr. Lindsay Farrer bildirib: "Bu, bəlkə də qadınlarda Alzheimer riskinin genetik risk faktoru ilə əlaqəli ola biləcəyinə dair ən aydın tapıntıdır."
Birləşmiş Krallıqda 900 demensiya xəstəsi var və bu rəqəmin 2040-cı ilə qədər 1,6 milyona çatacağı proqnozlaşdırılır.
Böyük Britaniyada hər səkkiz qadından birinin, kişilərdən isə birinin ölümünə səbəb olan demans xəstəliyidir.
Bununla belə, mütəxəssislər hesab edirlər ki, demensiya hallarının təxminən 40 faizinin qarşısı alına bilər və piylənmə və idmanın olmaması kimi həyat tərzi amillərindən qaynaqlanır.

У женщин риск "болезни Альцгеймера" выше
Как сообщает Milli.Az, ученые обратили внимание на эту разницу в новых исследованиях. Исследователи из Бостонского университета проанализировали генетическую структуру более чем 10 женщин.
Стало известно, почему болезнь Альцгеймера встречается у женщин чаще.
Они выявили ген MGMT, который присутствует примерно у 6 процентов населения, генетически предрасполагающий женщин к деменции, но не оказывающий такого же воздействия на мужчин с деменцией.
По данным исследования, у женщин с этим геном вероятность заболеть болезнью Альцгеймера на 44 процента выше. Ведущий автор доктор Линдси Фаррер отметил: «Это, возможно, самое ясное открытие, указывающее на связь генетического фактора риска с повышенным риском Альцгеймера у женщин».
В Соединённом Королевстве насчитывается 900 тысяч больных деменцией, и прогнозируется, что к 2040 году их число достигнет 1,6 миллиона.
В Великобритании деменция является причиной смерти одной из восьми женщин и одного из восьми мужчин.
Тем не менее, специалисты считают, что примерно 40 процентов случаев деменции можно предотвратить, поскольку они связаны с факторами образа жизни, такими как ожирение и недостаток физической активности.