Xomeyninin nəvəsi xalqa müraciət etdi
İran İslam Respublikasının qurucusu Ruhullah Xomeyninin nəvəsi, hazırda ölkənin növbəti ali rəhbəri postuna mümkün namizədlərdən biri hesab olunan din xadimi Həsən Xomeyni xalqa müraciət edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Həsən Xomeyni deyib: “Bir an belə küçələri və məscidləri tərk etməyin. Bizim gücümüz xalqın birliyində, insanların meydanda olmasındadır”.
Həsən Xomeyni vurğulayıb ki, müharibə başa çatanadək məscidlər dolu olmalıdır: “Bu gündən müharibənin sonuna qədər hamının vəzifəsi məscidlərdə olmaq, məscidləri doldurmaqdır. Bizim istehkamlarımız məscidlər və şəhər meydanlarıdır. Hər bir meydan əlində İmam Hüseyn bayrağı olan qara geyimli insanlarla dolmalıdır”.
Həsən Xomeyni hazırda babası Xomeyninin məqbərəsinin mühafizəçisi və rəhbəri kimi fəaliyyət göstərir. O, indiyədək dövlət vəzifəsi tutmayıb. 2016-cı ildə Ekspertlər Şurasına namizədliyini irəli sürsə də, istəyinə çatmayıb.
Hazırkı müharibə şəraitində onun çağırışı ölkədə səfərbərlik və ictimai mobilizasiyaya xidmət edən siyasi mesaj kimi qiymətləndirilir.

Внук Хомейни обратился к народу
Внук основателя Исламской Республики Иран Рухоллы Хомейни, в настоящее время считающийся одним из возможных кандидатов на пост следующего высшего руководителя страны, религиозный деятель Хасан Хомейни обратился к народу.
Medianews.az сообщает, что Хасан Хомейни сказал: «Не покидайте улицы и мечети ни на мгновение. Наша сила в единстве народа, в присутствии людей на площадях».
Хасан Хомейни подчеркнул, что до окончания войны мечети должны быть заполнены: «С сегодняшнего дня и до конца войны обязанностью каждого является быть в мечетях, заполнять мечети. Наши укрепления — это мечети и городские площади. Каждая площадь должна быть заполнена людьми в черном с флагом Имама Хусейна в руках».
В настоящее время Хасан Хомейни работает охранником и руководителем мавзолея своего деда Хомейни. Он до сих пор не занимал государственных должностей. В 2016 году он выдвигал свою кандидатуру в Совет экспертов, но не достиг желаемого результата.
В условиях текущей войны его призыв оценивается как политическое послание, служащее мобилизации и общественной мобилизации в стране.