Xomeyninin nəvəsi xalqa müraciət etdi
İran İslam Respublikasının qurucusu Ruhullah Xomeyninin nəvəsi, hazırda ölkənin növbəti ali rəhbəri postuna mümkün namizədlərdən biri hesab olunan din xadimi Həsən Xomeyni xalqa müraciət edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Həsən Xomeyni deyib: “Bir an belə küçələri və məscidləri tərk etməyin. Bizim gücümüz xalqın birliyində, insanların meydanda olmasındadır”.
Həsən Xomeyni vurğulayıb ki, müharibə başa çatanadək məscidlər dolu olmalıdır: “Bu gündən müharibənin sonuna qədər hamının vəzifəsi məscidlərdə olmaq, məscidləri doldurmaqdır. Bizim istehkamlarımız məscidlər və şəhər meydanlarıdır. Hər bir meydan əlində İmam Hüseyn bayrağı olan qara geyimli insanlarla dolmalıdır”.
Həsən Xomeyni hazırda babası Xomeyninin məqbərəsinin mühafizəçisi və rəhbəri kimi fəaliyyət göstərir. O, indiyədək dövlət vəzifəsi tutmayıb. 2016-cı ildə Ekspertlər Şurasına namizədliyini irəli sürsə də, istəyinə çatmayıb.
Hazırkı müharibə şəraitində onun çağırışı ölkədə səfərbərlik və ictimai mobilizasiyaya xidmət edən siyasi mesaj kimi qiymətləndirilir.

The grandson of the founder of the Islamic Republic of Iran, Ruhollah Khomeini, and currently considered one of the possible candidates for the country's next supreme leader post, cleric Hassan Khomeini has addressed the public.
Medianews.az reports that Hassan Khomeini said: "Do not leave the streets and mosques even for a moment. Our strength lies in the unity of the people, in people being in the squares."
Hassan Khomeini emphasized that the mosques must be full until the war ends: "From today until the end of the war, everyone’s duty is to be in the mosques, to fill the mosques. Our strongholds are the mosques and city squares. Every square must be filled with people dressed in black holding the flag of Imam Hussein."
Hassan Khomeini currently serves as the guardian and head of his grandfather Khomeini’s mausoleum. He has never held a government position. In 2016, he ran for the Assembly of Experts but did not succeed.
In the current war conditions, his call is regarded as a political message serving mobilization and social mobilization within the country.