WUF13 çərçivəsində növbəti panel təşkil olunub
Mayın 17-də Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyasının (WUF13) ilk günü “Hər kəs üçün münasib mənzil” mövzusunda tematik panellər təşkil olunub.
Medianews.az xəbər verir ki, ilk panel “Sosial inklüzivlik üçün mənzil və yoxsulluğun sonlandırılması“ mövzusunda panel təşkil olunub. Nadya Qyanenin moderatorluğu ilə keçirilən panel seqmentinin açlışında WUF13-ün milli koordinatorunun müavini Gülşən Rzayeva, Somalinin ictimai işlər, bərpa və mənzil təsərrüfatı naziri Ayub İsmail Yusuf və BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax çıxış ediblər.
Natiqlər çıxışlarında şəhərlərin inkişafının sosial inteqrasiya, insan ləyaqətinin qorunması və yoxsulluğun azaldılmasında mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıblar. Qeyd edilib ki, artan urbanizasiya, miqrasiya və iqlim dəyişiklikləri fonunda çoxtərəfli əməkdaşlıq və inklüziv siyasətlər xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və bu da öz növbəsində Yeni Şəhərsalma Proqramının əhəmiyyətinin artırır.
Çıxışlarda diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan və Somali 2025–2026-cı illər üçün BMT-nin Məskunlaşma Proqramının “Hər kəs üçün münasib mənzil” üzrə Hökumətlərarası Ekspert İşçi Qrupunun həmsədridir.
Panel diskussiyada Mərakeşin şəhər planlaması, mənzil və şəhər siyasəti üzrə naziri Adib Ben-Brahim, Kambocanın Baş nazirinin müavini, torpaqların idarə edilməsi, şəhər planlaması və bərpa naziri Say Sam Al, Türkiyənin ətraf mühit, şəhərsalma və iqlim dəyişiklikləri üzrə nazirinin müavini Ömer Bulut, Meksikanın Mexiko şəhərinin meri Karla Bruqada sosial inklüzivliyin təmin olunmasında milli təcrübələr barədə danışıblar. Bildirilib ki, mənzil təminatı insan hüququ kimi nəzərdən keçirilməli, onun ləyaqət, bərabərlik və sosial mobillik üçün əsas rolu diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır. Bu yanaşma cəmiyyətdə sosial bərabərsizliyi aradan qaldırmağa, həssas qrupların mənzilə çıxışını yaxşılaşdırmağa və yoxsulluğa qarşı mübarizə üçün siyasət və fəaliyyətlərin əhəmiyyətini artıracaq.
Sessiyanın ilk günündə “Şəhər rifahı üçün mənzil və hamı üçün imkanlar“ və “Ekoloji cəhətdən dayanıqlı və davamlı şəhər inkişafı üçün mənzil“ mövzularında panellərin keçirilməsi də nəzərdə tutulub.

17 мая в первый день Тринадцатой сессии Всемирного городского форума (WUF13) были организованы тематические панели на тему «Достойное жилище для всех».
Medianews.az сообщает, что первая панель была посвящена теме «Жилье для социальной инклюзии и преодоление нищеты». Панель, модератором которой выступала Надя Гянен, открыли заместитель национального координатора WUF13 Гюльшен Рзаева, министр общественных работ, восстановления и жилищного хозяйства Сомали Аюб Исмаил Юсуф и исполнительный директор Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) Ана-Клаудия Россбах.
В своих выступлениях докладчики подчеркнули важную роль развития городов в социальной интеграции, защите человеческого достоинства и сокращении бедности. Отмечено, что на фоне растущей урбанизации, миграции и изменений климата многостороннее сотрудничество и инклюзивная политика приобретают особое значение, что, в свою очередь, усиливает значимость Новой городской повестки.
В выступлениях было отмечено, что Азербайджан и Сомали являются сопредседателями Межправительственной экспертной рабочей группы ООН по программе «Достойное жилище для всех» на 2025–2026 годы.
В панельной дискуссии приняли участие министр по вопросам городского планирования, жилья и городской политики Марокко Адиб Бен-Брахим, вице-премьер-министр Камбоджи, министр управления землями, городского планирования и восстановления Сай Сам Ал, заместитель министра окружающей среды, градостроительства и изменения климата Турции Омер Булут, мэр Мехико (Мексика) Карла Бругада, которые поделились национальным опытом обеспечения социальной инклюзивности. Было заявлено, что обеспечение жильем должно рассматриваться как право человека, при этом его ключевая роль для достоинства, равенства и социальной мобильности должна находиться в центре внимания. Такой подход повысит значение политики и действий по устранению социальной неравенства в обществе, улучшению доступа к жилью у уязвимых групп и борьбе с бедностью.
В первый день сессии также запланировано проведение панелей на темы «Жилье и возможности для всех ради городского благополучия» и «Экологически устойчивое и долгосрочное развитие городов и жилье».