"Ukrayna sadəcə alətdir” -
Bosniya və Herseqovinanın tərkibindəki Serb Respublikasının faktiki rəhbəri, “Müstəqil Sosial-Demokratlar İttifaqı” partiyasının lideri Milorad Dodik Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı Qərbi Avropaya yönəlik kəskin ittihamlarla çıxış edib.
Siyasətçi "RİA Novosti"yə müsahibəsində Avropa ölkələrinin Ukraynadan yalnız Rusiya ilə qarşıdurmada vasitə kimi istifadə etdiyini bildirib.
Onun sözlərinə görə, Kiyev Avropa İttifaqı üçün “özünü qorumağın yeganə elementi”nə çevrilib: “Avropa Ukrayna hesabına ayaqda qalmağa çalışır”.
Dodik qeyd edib ki, Qərb münaqişənin əvvəlindən Ukrayna üzərindən Rusiya ilə müharibə aparmaq xəttini seçib və bu kurs bu gün də davam edir.
Onun fikrincə, Brüssel sülh danışıqlarına üstünlük vermək əvəzinə hərbi dəstəyi artıraraq müharibəni uzadır: “Məqsəd Ukraynanı qorumaq deyil, Rusiyanı zəiflətməkdir”.
Serb lider müharibədən sonrakı dövrlə bağlı da diqqətçəkən proqnoz verib. O bildirib ki, döyüşlər başa çatdıqdan sonra Avropanı ciddi daxili böhran gözləyir. Onun sözlərinə görə, qitə həm liderlik, həm resurs, həm də dəyərlər baxımından zəifləyəcək.
Dodik Avropanın gələcəklə bağlı aydın strategiyasının olmadığını da vurğulayıb. Hesab edir ki, Avropa elitaları geosiyasi rəqabətə fokuslanaraq demoqrafiya, iqtisadiyyat və sosial problemləri arxa plana atıb.
Beləliklə, Milorad Dodik Ukrayna böhranını Qərbin öz tənəzzülünü gecikdirmək cəhdi kimi qiymətləndirib. Onun fikrincə, bu siyasət uğursuz olacaq və nəticədə Avropa dərin sarsıntılarla üzləşəcək./publika.az

The de facto leader of the Serb Republic within Bosnia and Herzegovina, leader of the "Independent Social Democrats Alliance" party Milorad Dodik, made sharp accusations towards Western Europe regarding the Ukraine conflict.
In an interview with "RIA Novosti," the politician stated that European countries are using Ukraine only as a tool in confrontation with Russia.
According to him, Kyiv has turned into the "only element of self-preservation" for the European Union: "Europe is trying to stay afloat at Ukraine's expense."
Dodik noted that the West has chosen the path of waging war against Russia through Ukraine from the beginning of the conflict, and this course continues today.
In his opinion, instead of giving priority to peace talks, Brussels is prolonging the war by increasing military support: "The goal is not to protect Ukraine, but to weaken Russia."
The Serb leader also gave a striking forecast about the post-war period. He said that after the fighting ends, Europe faces a serious internal crisis. According to him, the continent will weaken both in terms of leadership, resources, and values.
Dodik emphasized that Europe lacks a clear strategy for the future. He believes European elites focus on geopolitical competition while pushing demographic, economic, and social problems into the background.
Thus, Milorad Dodik assessed the Ukraine crisis as the West's attempt to delay its own decline. In his view, this policy will fail and as a result, Europe will face deep shocks./publika.az