"Ukrayna sadəcə alətdir” -
Bosniya və Herseqovinanın tərkibindəki Serb Respublikasının faktiki rəhbəri, “Müstəqil Sosial-Demokratlar İttifaqı” partiyasının lideri Milorad Dodik Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı Qərbi Avropaya yönəlik kəskin ittihamlarla çıxış edib.
Siyasətçi "RİA Novosti"yə müsahibəsində Avropa ölkələrinin Ukraynadan yalnız Rusiya ilə qarşıdurmada vasitə kimi istifadə etdiyini bildirib.
Onun sözlərinə görə, Kiyev Avropa İttifaqı üçün “özünü qorumağın yeganə elementi”nə çevrilib: “Avropa Ukrayna hesabına ayaqda qalmağa çalışır”.
Dodik qeyd edib ki, Qərb münaqişənin əvvəlindən Ukrayna üzərindən Rusiya ilə müharibə aparmaq xəttini seçib və bu kurs bu gün də davam edir.
Onun fikrincə, Brüssel sülh danışıqlarına üstünlük vermək əvəzinə hərbi dəstəyi artıraraq müharibəni uzadır: “Məqsəd Ukraynanı qorumaq deyil, Rusiyanı zəiflətməkdir”.
Serb lider müharibədən sonrakı dövrlə bağlı da diqqətçəkən proqnoz verib. O bildirib ki, döyüşlər başa çatdıqdan sonra Avropanı ciddi daxili böhran gözləyir. Onun sözlərinə görə, qitə həm liderlik, həm resurs, həm də dəyərlər baxımından zəifləyəcək.
Dodik Avropanın gələcəklə bağlı aydın strategiyasının olmadığını da vurğulayıb. Hesab edir ki, Avropa elitaları geosiyasi rəqabətə fokuslanaraq demoqrafiya, iqtisadiyyat və sosial problemləri arxa plana atıb.
Beləliklə, Milorad Dodik Ukrayna böhranını Qərbin öz tənəzzülünü gecikdirmək cəhdi kimi qiymətləndirib. Onun fikrincə, bu siyasət uğursuz olacaq və nəticədə Avropa dərin sarsıntılarla üzləşəcək./publika.az

Фактический руководитель Сербской Республики в составе Боснии и Герцеговины, лидер партии "Союз независимых соцдемократов" Милорад Додик выступил с резкой критикой Западной Европы по поводу конфликта на Украине.
Политик заявил в интервью "РИА Новости", что страны Европы используют Украину лишь в качестве посредника в противостоянии с Россией.
По его словам, Киев для Евросоюза превратился в "единственный элемент самозащиты": "Европа пытается держаться на плаву за счёт Украины".
Додик отметил, что с начала конфликта Запад выбрал курс вести войну с Россией через Украину, и эта политика продолжается и поныне.
По его мнению, Брюссель, вместо того чтобы отдать приоритет мирным переговорам, увеличивает военную поддержку, тем самым затягивая войну: "Цель — не защита Украины, а ослабление России".
Сербский лидер также дал примечательный прогноз относительно послевоенного периода. Он заявил, что после окончания боевых действий Европу ждет серьёзный внутренний кризис. По его словам, континент ослабнет как в вопросах лидерства, так и ресурсов и ценностей.
Додик подчеркнул, что у Европы нет чёткой стратегии на будущее. Он считает, что европейские элиты, сосредотачиваясь на геополитической конкуренции, отодвинули на задний план демографические, экономические и социальные проблемы.
Таким образом, Милорад Додик оценил кризис на Украине как попытку Запада отложить собственный упадок. По его мнению, эта политика окажется неудачной, и в результате Европе предстоят глубокие потрясения./publika.az