Türkiyə parlamentinin keçmiş sədri
Medianews.az Bakıvaxtı.az-a istinadən xəbər verir ki, siyasətçi 93 yaşında müalicə aldığı xəstəxanada həyatını itirib.
Xatırladaq ki, H.Cindoruk 1933-cü ildə İzmirdə anadan olub. Ankara Universitetinin Hüquq fakültəsini bitirib, hüquqşünas kimi fəaliyyət göstərib. O, siyasi karyerasına 1960-cı il dövlət çevrilişindən sonra qapadılan Demokrat Partiyasında başlayıb. Bundan sonra Doğru Yol Partiyasının (DYP) qurucularından olub və uzun illər onun sədri olub.
1991-ci il parlament seçkilərindən sonra Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri (1991-1995) olub. Süleyman Dəmirəl prezident seçildikdən sonra bir müddət DYP sədri vəzifəsini icra edib.
Eyni zamanda Türkiyə siyasətində sağ mərkəzçilərin önəmli simalarından biri kimi tanınan H.Cindoruk qısa müddətdə prezident səlahiyyətlərini də icra edib.

Бывший спикер Великого национального собрания Турции (TBMM) Хюсамеддин Джиндорук скончался.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на Bakıvaxtı.az, политик скончался в возрасте 93 лет в больнице, где проходил лечение.
Напомним, что Х. Джиндорук родился в 1933 году в Измире. Он окончил юридический факультет Анкарского университета и работал юристом. Свую политическую карьеру он начал в Демократической партии, закрытой после государственного переворота 1960 года. После этого он стал одним из основателей Партии правильного пути (DYP) и долгие годы был её председателем.
После парламентских выборов 1991 года он был спикером Великого национального собрания Турции (1991-1995). После избрания Сулеймана Демиреля президентом он исполнял обязанности председателя DYP в течение некоторого времени.
В то же время Х. Джиндорук, признанный одним из важных фигур правого центра в турецкой политике, в краткий период исполнял полномочия президента.