Türkiyə parlamentinin keçmiş sədri
Medianews.az Bakıvaxtı.az-a istinadən xəbər verir ki, siyasətçi 93 yaşında müalicə aldığı xəstəxanada həyatını itirib.
Xatırladaq ki, H.Cindoruk 1933-cü ildə İzmirdə anadan olub. Ankara Universitetinin Hüquq fakültəsini bitirib, hüquqşünas kimi fəaliyyət göstərib. O, siyasi karyerasına 1960-cı il dövlət çevrilişindən sonra qapadılan Demokrat Partiyasında başlayıb. Bundan sonra Doğru Yol Partiyasının (DYP) qurucularından olub və uzun illər onun sədri olub.
1991-ci il parlament seçkilərindən sonra Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri (1991-1995) olub. Süleyman Dəmirəl prezident seçildikdən sonra bir müddət DYP sədri vəzifəsini icra edib.
Eyni zamanda Türkiyə siyasətində sağ mərkəzçilərin önəmli simalarından biri kimi tanınan H.Cindoruk qısa müddətdə prezident səlahiyyətlərini də icra edib.

Former Speaker of the Turkish Grand National Assembly (TBMM) Hüsamettin Cindoruk has passed away.
Medianews.az reports, citing Bakıvaxtı.az, that the politician died at the age of 93 in the hospital where he was receiving treatment.
Recall that H. Cindoruk was born in 1933 in İzmir. He graduated from Ankara University Faculty of Law and worked as a lawyer. He began his political career in the Democrat Party, which was closed after the 1960 military coup. After that, he was one of the founders of the True Path Party (DYP) and served as its chairman for many years.
After the 1991 parliamentary elections, he served as the Speaker of the Turkish Grand National Assembly (1991-1995). After Süleyman Demirel was elected president, he served as the acting chairman of the DYP for a while.
At the same time, H. Cindoruk, recognized as one of the prominent figures of the center-right in Turkish politics, also briefly exercised presidential powers.