Futbol üzrə Misli Premyer Liqasının XXVII turunda baş tutan "Turan Tovuz" "Sumqayıt" matçı oyunçular və azarkeşlər üçün xeyli çətin keçib.
Medianews.az BAKU.WS-ə istinadən xəbər verir ki, Tovuz şəhər stadionunda baş tutan matçda stadion tüstü ilə dolub.
Bildirilib ki, stadiona yaxın ərazidə fəaliyyət göstərən restoranların birindən qalxan kabab iyi və tüstüsü küləyin təsiri ilə tribunlara doğru yayılıb. Baş verənlər oyunun gedişinə ciddi təsir göstərməsə də, tribunlarda fərqli bir atmosfer formalaşdırıb.

In the "Turan Tovuz" - "Sumqayıt" match, the stadium was enveloped in kebab smoke -
The "Turan Tovuz" vs "Sumqayıt" match held in the 27th round of the Misli Premier League in football was quite difficult for players and fans.
Medianews.az, referring to BAKU.WS, reports that the stadium was filled with smoke during the match held at the Tovuz city stadium.
It was reported that the smell and smoke of kebab rising from one of the restaurants operating near the stadium spread towards the stands due to the wind. Although the incident did not seriously affect the progress of the match, it created a different atmosphere in the stands.
The commentator of the game also said that he had difficulty identifying the players due to the kebab smoke.