Trampdan İrana sərt xəbərdarlıq:
Medianews.az-ın məlumatına görə, o bildirib ki, əgər İran Hörmüz boğazı üzərindən neft daşımalarını dayandırmağa cəhd etsə, ABŞ çox daha sərt hərbi cavab verəcək.
Trampın sözlərinə görə, belə bir addım atılacağı təqdirdə ABŞ İranın asanlıqla məhv edilə biləcək hədəflərinə zərbə endirə bilər. O qeyd edib ki, Vaşinqton indiyə qədər edilən hücumlardan 20 dəfə daha sərt cavab verməyə hazırdır.
ABŞ prezidenti həmçinin vurğulayıb ki, Hörmüz boğazının açıq qalması xüsusilə Çin kimi bu marşrutdan geniş istifadə edən ölkələr üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Basra körfəzi ilə Oman dənizi arasında yerləşən Hörmüz boğazı qlobal enerji bazarı üçün strateji keçid sayılır. Dünya üzrə neft tədarükünün təxminən beşdə biri məhz bu su yolu vasitəsilə daşınır. Bölgədə artan hərbi gərginlik səbəbindən son günlər tanker hərəkətində müəyyən ləngimələrin yarandığı bildirilir.
Ekspertlərin fikrincə, boğazın bağlanması və ya neft daşımalarının dayanması qlobal enerji bazarında qiymətlərin kəskin artmasına səbəb ola bilər.
Xatırladaq ki, Tramp bundan əvvəl Yaxın Şərqdə münaqişənin böyük ölçüdə başa çatdığını bildirmişdi. Lakin İranla bağlı son açıqlama bölgədə gərginliyin hələ də davam etdiyini göstərir.

Harsh warning from Trump to Iran:
According to Medianews.az, he said that if Iran attempts to stop oil shipments through the Strait of Hormuz, the U.S. will respond with much tougher military action.
According to Trump, if such a step is taken, the U.S. could strike targets in Iran that can be easily destroyed. He noted that Washington is ready to respond 20 times more harshly than the attacks carried out so far.
The U.S. president also emphasized that keeping the Strait of Hormuz open is especially important for countries like China, which use this route extensively.
The Strait of Hormuz, located between the Persian Gulf and the Sea of Oman, is considered a strategic passage for the global energy market. Approximately one-fifth of the world's oil supply is transported through this waterway. Due to increasing military tension in the region, it has been reported that there have been certain delays in tanker movements in recent days.
According to experts, the closure of the strait or the halt of oil shipments could lead to a sharp increase in prices on the global energy market.
It should be recalled that Trump previously stated that the conflict in the Middle East had largely ended. However, the recent statement regarding Iran shows that tensions in the region still continue.