Trampdan İrana sərt xəbərdarlıq:
Medianews.az-ın məlumatına görə, o bildirib ki, əgər İran Hörmüz boğazı üzərindən neft daşımalarını dayandırmağa cəhd etsə, ABŞ çox daha sərt hərbi cavab verəcək.
Trampın sözlərinə görə, belə bir addım atılacağı təqdirdə ABŞ İranın asanlıqla məhv edilə biləcək hədəflərinə zərbə endirə bilər. O qeyd edib ki, Vaşinqton indiyə qədər edilən hücumlardan 20 dəfə daha sərt cavab verməyə hazırdır.
ABŞ prezidenti həmçinin vurğulayıb ki, Hörmüz boğazının açıq qalması xüsusilə Çin kimi bu marşrutdan geniş istifadə edən ölkələr üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Basra körfəzi ilə Oman dənizi arasında yerləşən Hörmüz boğazı qlobal enerji bazarı üçün strateji keçid sayılır. Dünya üzrə neft tədarükünün təxminən beşdə biri məhz bu su yolu vasitəsilə daşınır. Bölgədə artan hərbi gərginlik səbəbindən son günlər tanker hərəkətində müəyyən ləngimələrin yarandığı bildirilir.
Ekspertlərin fikrincə, boğazın bağlanması və ya neft daşımalarının dayanması qlobal enerji bazarında qiymətlərin kəskin artmasına səbəb ola bilər.
Xatırladaq ki, Tramp bundan əvvəl Yaxın Şərqdə münaqişənin böyük ölçüdə başa çatdığını bildirmişdi. Lakin İranla bağlı son açıqlama bölgədə gərginliyin hələ də davam etdiyini göstərir.

Президент США Дональд Трамп выступил с новым жестким заявлением относительно Ирана.
По информации Medianews.az, он заявил, что если Иран попытается прекратить транспортировку нефти через Ормузский пролив, США дадут гораздо более жесткий военный ответ.
По словам Трампа, в случае такого шага США могут нанести удар по легко уязвимым целям в Иране. Он отметил, что Вашингтон готов дать ответ, в 20 раз более сильный, чем те атаки, которые были ранее.
Президент США также подчеркнул, что открытость Ормузского пролива особенно важна для таких стран, как Китай, которые широко пользуются этим маршрутом.
Ормузский пролив, расположенный между Персидским заливом и Оманским морем, считается стратегическим переходом для мирового энергетического рынка. Около пятой части мировой транспортировки нефти осуществляется именно через этот водный путь. Из-за растущей военной напряженности в регионе в последние дни отмечаются определённые задержки в движении танкеров.
По мнению экспертов, закрытие пролива или прекращение транспортировки нефти может привести к резкому росту цен на мировом энергетическом рынке.
Напомним, что ранее Трамп заявлял, что конфликт на Ближнем Востоке в значительной мере завершён. Однако последнее заявление по Ирану свидетельствует о том, что напряжённость в регионе всё ещё сохраняется.