Təyyarələrdə də internet olacaq
"SpaceX"in peyk internet xidməti olan Starlink, ABŞ-ın ən böyük aviaşirkətlərindən biri olan "American Airlines" ilə yeni müqavilə imzalayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, razılaşmaya əsasən, şirkətin 500-dən çox təyyarəsinə yüksək sürətli peyk interneti quraşdırılacaq.
Sistem 2027-ci ildən mərhələli şəkildə istifadəyə veriləcək və əsasən daxili, həmçinin qısa beynəlxalq uçuşlarda tətbiq olunacaq.
Şirkət bildirir ki, Starlinkin aşağı orbit peykləri sayəsində sərnişinlər uçuş zamanı daha sürətli və stabil internetdən istifadə edə biləcəklər.
Bununla da "American Airlines", artıq Starlink istifadə edən "United", "Southwest" və "Alaska" kimi iri aviaşirkətlər sırasına qoşulur. /Lent.az

Спутниковый интернет-сервис Starlink компании SpaceX подписал новый контракт с одной из крупнейших авиакомпаний США — American Airlines.
Medianews.az сообщает, что согласно соглашению, высокоскоростной спутниковый интернет будет установлен на более чем 500 самолетах компании.
Система будет поэтапно вводиться в эксплуатацию с 2027 года и преимущественно применяться на внутренних и коротких международных рейсах.
Компания заявляет, что благодаря низкоорбитальным спутникам Starlink пассажиры смогут пользоваться более быстрым и стабильным интернетом во время полета.