Tanınmış siyasi məhbus ÖLDÜ -
Rusiyada "çeviriliş etmək" ittihamı ilə məhkum edilmiş 64 yaşlı siyasi məhbus Oleq Tırışkin vəfat edib.
Bu barədə SotaVision və RusNews-a onun ailəsi məlumat verib. Bildirilir ki, o, ürək tutmasından ölüb. OVD-Info isə ölümün təxminən bir ay əvvəl baş verdiyini qeyd edir.
Tırışkinin harada vəfat etdiyi dəqiq bilinmir. Məlumatlara görə, o, başqa yerə köçürülərkən ölüb. Bəzi mənbələr onun Kemerovo vilayətindəki həbsxana koloniyasının xəstəxanasında dünyasını dəyişdiyini bildirir. Onun Anjero-Sudjensk şəhərində dəfn edildiyi qeyd olunur.
Oleq Tırışkin keçmiş mədənçi, həmkarlar ittifaqı lideri və müxalif “Birləşmiş Vətəndaş Cəbhəsi”nin Kemerovo bölməsinin sabiq rəhbəri olub. O, 2023-cü ilin martında saxlanılıb. Cinayət işi sosial şəbəkədə etdiyi şərhdən sonra başlanıb. 2024-cü ilin dekabrında məhkəmə onu iki il müddətinə azadlıqdan məhrum edib.
Məlumata görə, Tırışkinin səhhətində ciddi problemlər olub, o cümlədən beyin kistası və panik ataklardan əziyyət çəkib. Onun 2026-cı ilin dekabrında azadlığa buraxılması planlaşdırılırdı. “Memorial” təşkilatı onu siyasi məhbus kimi tanıyıb.
Qeyd olunur ki, bu, son iki ayda Rusiya həbsxanalarında qeydə alınan dördüncü siyasi məhbus ölümüdür. Daha əvvəl mart və aprel aylarında oxşar ittihamlarla həbs edilən bir neçə şəxsin də həbsdə öldüyü bildirilmişdi./Ajans.az

Famous political prisoner DIED -
His family informed SotaVision and RusNews about this. It is reported that he died of a heart attack. OVD-Info notes that the death occurred approximately a month ago.
The exact place of Tyrshkin's death is unknown. According to information, he died while being transferred elsewhere. Some sources state that he passed away in the hospital of a penal colony in Kemerovo region. It is noted that he was buried in the city of Anzhero-Sudzhensk.
Oleg Tyrshkin was a former miner, trade union leader, and former head of the Kemerovo branch of the opposition "United Citizens' Front." He was arrested in March 2023. The criminal case began after a comment he made on social media. In December 2024, the court sentenced him to two years of imprisonment.
According to information, Tyrshkin had serious health problems, including a brain cyst and panic attacks. His release was planned for December 2026. The "Memorial" organization recognized him as a political prisoner.
It is noted that this is the fourth political prisoner death registered in Russian prisons in the last two months. Previously, several people arrested on similar charges in March and April were also reported to have died in custody./Ajans.az