SON DƏQİQƏ! Karantin elan edildi -
Fransa hakimiyyəti hantavirus diaqnozu qoyulmuş şəxslərlə təmasda olan səkkiz nəfəri nəzarət məqsədilə karantinə alıb.
Karantinə alınanlardan biri infeksiyaya yoluxmuş xəstəni daşıyan təyyarənin sərnişini olub. Həmin şəxsdə yüngül simptomlar müşahidə edilsə də, aparılan testin nəticəsi mənfi çıxıb. Karantindəki digər yeddi nəfərin isə epidemiyanın mənbəyi hesab olunan "MV Hondius" kruiz gəmisindən düşən sərnişinlə təmasda olduğu bildirilir.
Medianews.az NOCOMMENT.az-a istinadən xəbər verir ki, gəmidə olan daha beş Fransa vətəndaşının Kanar adalarına çatdıqdan sonra 24–48 saat ərzində ölkəyə qaytarılması planlaşdırılır. Həmin şəxslər həm gəmini tərk edərkən, həm də Fransaya çatdıqdan sonra təkrar testlərdən keçiriləcəklər. Rəsmi mənbələr hazırda bu şəxslərdə hər hansı narahatedici simptomun olmadığını qeyd edir. Ölkəyə qayıdanlar arasında simptom göstərənlər ixtisaslaşmış tibb müəssisələrinə yerləşdiriləcək, simptomu olmayanlar isə əlavə müayinələrdən sonra evə buraxılacaqlar.
Aprelin 1-də Argentinanın Uşuaya şəhərindən yola düşən "MV Hondius" gəmisində ümumilikdə səkkiz nəfərin hantavirus testi müsbət çıxıb ki, onlardan da üçü vəfat edib.
Təxminən 150 nəfərin olduğu gəmidə müxtəlif ölkələrin, o cümlədən ABŞ, Böyük Britaniya, İspaniya və Niderland vətəndaşları var. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) ekspertləri xəbərdarlıq edirlər ki, hazırda And hantavirusuna qarşı təsdiqlənmiş peyvənd və ya spesifik müalicə mövcud deyil və yeganə effektiv üsul erkən tibbi müdaxilədir. Bununla belə, ÜST bu hadisənin yeni bir pandemiyanın başlanğıcı kimi qiymətləndirilməməli olduğunu vurğulayıb.

The French authorities have placed eight people who were in contact with individuals diagnosed with hantavirus under quarantine for monitoring purposes.
One of those quarantined was a passenger on the plane carrying the infected patient. Although mild symptoms were observed in this person, the test result was negative. The other seven people in quarantine are reported to have had contact with a passenger who disembarked from the "MV Hondius" cruise ship, considered the source of the epidemic.
Medianews.az citing NOCOMMENT.az reports that five more French citizens on the ship are planned to be returned to the country within 24–48 hours after arriving at the Canary Islands. These individuals will be retested both when leaving the ship and after arriving in France. Official sources note that none of these persons currently exhibit any worrying symptoms. Those who show symptoms upon returning will be placed in specialized medical facilities, while asymptomatic individuals will be released home after further examinations.
On April 1, a total of eight people aboard the "MV Hondius" cruise ship, which departed from Ushuaia, Argentina, tested positive for hantavirus, three of whom have died.
There are approximately 150 people on the ship, including citizens of various countries such as the USA, the United Kingdom, Spain, and the Netherlands. Experts from the World Health Organization (WHO) warn that currently there is no approved vaccine or specific treatment for the Andes hantavirus and the only effective method is early medical intervention. Nevertheless, WHO emphasized that this incident should not be considered the beginning of a new pandemic.