SON DƏQİQƏ! Karantin elan edildi -
Fransa hakimiyyəti hantavirus diaqnozu qoyulmuş şəxslərlə təmasda olan səkkiz nəfəri nəzarət məqsədilə karantinə alıb.
Karantinə alınanlardan biri infeksiyaya yoluxmuş xəstəni daşıyan təyyarənin sərnişini olub. Həmin şəxsdə yüngül simptomlar müşahidə edilsə də, aparılan testin nəticəsi mənfi çıxıb. Karantindəki digər yeddi nəfərin isə epidemiyanın mənbəyi hesab olunan "MV Hondius" kruiz gəmisindən düşən sərnişinlə təmasda olduğu bildirilir.
Medianews.az NOCOMMENT.az-a istinadən xəbər verir ki, gəmidə olan daha beş Fransa vətəndaşının Kanar adalarına çatdıqdan sonra 24–48 saat ərzində ölkəyə qaytarılması planlaşdırılır. Həmin şəxslər həm gəmini tərk edərkən, həm də Fransaya çatdıqdan sonra təkrar testlərdən keçiriləcəklər. Rəsmi mənbələr hazırda bu şəxslərdə hər hansı narahatedici simptomun olmadığını qeyd edir. Ölkəyə qayıdanlar arasında simptom göstərənlər ixtisaslaşmış tibb müəssisələrinə yerləşdiriləcək, simptomu olmayanlar isə əlavə müayinələrdən sonra evə buraxılacaqlar.
Aprelin 1-də Argentinanın Uşuaya şəhərindən yola düşən "MV Hondius" gəmisində ümumilikdə səkkiz nəfərin hantavirus testi müsbət çıxıb ki, onlardan da üçü vəfat edib.
Təxminən 150 nəfərin olduğu gəmidə müxtəlif ölkələrin, o cümlədən ABŞ, Böyük Britaniya, İspaniya və Niderland vətəndaşları var. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) ekspertləri xəbərdarlıq edirlər ki, hazırda And hantavirusuna qarşı təsdiqlənmiş peyvənd və ya spesifik müalicə mövcud deyil və yeganə effektiv üsul erkən tibbi müdaxilədir. Bununla belə, ÜST bu hadisənin yeni bir pandemiyanın başlanğıcı kimi qiymətləndirilməməli olduğunu vurğulayıb.

Власти Франции взяли под карантин восемь человек, контактировавших с лицами, у которых диагностирован хантавирус.
Один из помещённых в карантин был пассажиром самолёта, на борту которого находился инфицированный больной. У данного человека наблюдались лёгкие симптомы, однако результаты проведённого теста оказались отрицательными. Остальные семь человек, находящихся в карантине, якобы контактировали с пассажиром круизного судна "MV Hondius", которое считается источником эпидемии.
Medianews.az со ссылкой на NOCOMMENT.az сообщает, что ещё пятеро граждан Франции, находившихся на судне, после прибытия на Канарские острова планируется вернуть в страну в течение 24–48 часов. Эти лица будут повторно протестированы как при высадке с судна, так и после прибытия во Францию. Официальные источники отмечают, что на данный момент у этих людей не наблюдается никаких тревожных симптомов. Те, кто проявит симптомы, будут помещены в специализированные медицинские учреждения, а не имеющие симптомов после дополнительного обследования будут отпущены домой.
1 апреля на судне "MV Hondius", отправившемся из города Ушуая в Аргентине, у восьми человек тест на хантавирус оказался положительным, из них трое скончались.
На судне, где находилось около 150 человек, были граждане различных стран, в том числе США, Великобритании, Испании и Нидерландов. Эксперты Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) предупреждают, что в настоящее время не существует одобренной вакцины или специфического лечения против антиндского хантавируса, и единственным эффективным методом является раннее медицинское вмешательство. Тем не менее, ВОЗ подчеркнула, что это событие не следует рассматривать как начало новой пандемии.