Son 5 ildə Azərbaycanda baş vermiş ən güclü zəlzələlərin
Bu gün Qəbələ rayonunda 5,1 maqnitudalı zəlzələ baş verib. Yeraltı təkan episentrdə 6 bal, ətraf rayonlarda 5-3 bala qədər hiss olunub.
Medianews.az bildirir ki, maqnitudası 5-dən yuxarı zəlzələ iki ay qabaq - aprelin 8-də Xəzər dənizində də qeydə alınmışdı. Həmin zəlzələ Lənkəran, Yardımlı, Lerik, Astara, Cəlilabad, Neftçala rayonlarında 4-3 bal hiss olunmuşdu.
Medianews.az son 5 ildə Azərbaycanda maqnitudası 5 və ya 5-dən yuxarı olan digər zəlzələlərin də xronologiyasını təqdim edir.
2025-ci il dekabrın 23-də də Xəzərdə maqnitudası 5 olan zəlzələ baş verib.
2024-cü il iyunun 28-də Lerikdə 5 maqnitudalı zəlzələ qeydə alınıb. Yeraltı təkan episentrdə 5 bala yaxın, ətraf rayonlarda 4-3 bal gücündə hiss olunub.
2024-cü il mayın 11-də Lənkəran rayonunda 5,3 maqnitudalı zəlzələ baş verib. Episentrdə 6 bala yaxın, Lənkəran, Lerik, Yardımlı, Cəlilabad, Astara, Neftçala, Masallı, Biləsuvar, Saatlı,Salyan, Beyləqan, İmişli, Füzuli, eləcədə Qarabağ ərazisində və digər rayonlarda 5-3 bala qədər hiss olunub.
2024-cü il yanvarın 19-da Saatlı və Sabirabad rayonlarının sərhədində 5,1 maqnitudalı zəlzələ olub. Zəlzələ episentrdə 4, Biləsuvar, Nefçala, Cəlilabad, Masallı, Yardımlı, Lənkəran, Lerik, Şirvan, Zərdab, Ağdam, Kürdəmir, Ağdaş və digər rayonlarda  4-3 bala qədər hiss edilib.
2023-cü dekabrın 7-də Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Altıağac stansiyasından 51 km şimal-şərqdə, Xəzər dənizində zəlzələ qeydə alınıb. Zəlzələnin maqnitudası 5,6 olub. Zəlzələ Altıağac, Siyəzən, Quba, Qusar, Xaçmaz, Şabran, Qobustan, Abşeron yarımadasında 5-3 bala qədər hiss edilib.
2023-cü il noyabrın 8-də Azərbaycan-İran sərhədində 5,1 maqnitudalı zəlzələ qeydə alınıb. Zəlzələ Cəlilabad, Yardımlı, Lənkəran, Lerik, Astara, Masallı, Biləsuvar, Saatlı, Beyləqan, Ağdam rayonlarında 5-3 bala qədər hiss olunub.
2023-cü il sentyabrın 3-də Kürdəmir rayonunda 5,2 maqnitudalı zəlzələ qeydə alınıb. Zəlzələ episentrdə 5 bala yaxın, Qəbələ, İsmayıllı, Ağsu, Şamaxı, Ucar, Göyçay, Mingəçevir, Yevlax, Bərdə, Ağdam, Füzuli, Ağdaş, Zərdab, Beyləqan, İmişli, Saatlı, Sabirabad, Biləsuvar, Hacıqabul, Cəlilabad  və digər rayonlarda 4-3 bala qədər hiss olunub.
2023-cü il iyulun 4-ü Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin Siyəzən stansiyasından 52 km şimalda, Xəzər dənizində zəlzələ qeydə alınıb. Zəlzələ Quba, Xaçmaz, Şabran, Siyəzən rayonlarında 6 bala yaxın, Sumqayıt, Abşeron yarımadası və ona yaxın ərazilərdə 5-4 bala qədər hiss olunub.
2021-ci il noyabrın 20-si Şamaxı rayonunda 5,1 maqnitudalı zəlzələ baş verib. Zəlzələ episentrdə 5 bal, ətraf rayonlarda 4-3 bala qədər hiss edilib.

Сегодня в районе Габала произошло землетрясение магнитудой 5,1. Подземный толчок ощущался в эпицентре силой 6 баллов, в соседних районах — от 5 до 3 баллов.
Medianews.az сообщает, что землетрясение магнитудой выше 5 два месяца назад — 8 апреля — было зафиксировано в Каспийском море. Это землетрясение ощущалось силой 4-3 балла в районах Ленкеран, Ярдымлы, Лерик, Астара, Джалилабад, Нефтчала.
Medianews.az представляет хронологию других землетрясений в Азербайджане за последние 5 лет с магнитудой 5 и выше.
23 декабря 2025 года в Каспийском море также произошло землетрясение магнитудой 5.
28 июня 2024 года в Лерике было зафиксировано землетрясение магнитудой 5. Подземный толчок ощущался в эпицентре силой около 5 баллов, в соседних районах — 4-3 балла.
11 мая 2024 года в районе Ленкеран произошло землетрясение магнитудой 5,3. В эпицентре сила достигала около 6 баллов, а в районах Ленкеран, Лерик, Ярдымлы, Джалилабад, Астара, Нефтчала, Масаллы, Билясувар, Саатлы, Сальян, Бейлаган, Имишли, Фюзули, а также в районе Карабаха и других районах ощущалось 5-3 балла.
19 января 2024 года на границе районов Саатлы и Сабирабад произошло землетрясение магнитудой 5,1. В эпицентре землетрясение ощущалось силой 4 балла, а в районах Билясувар, Нефтчала, Джалилабад, Масаллы, Ярдымлы, Ленкеран, Лерик, Ширван, Зардаб, Агдам, Курдамир, Агдаш и других ощущалось 4-3 балла.
7 декабря 2023 года в 51 км к северо-востоку от станции Альтиягач Республики Сейсмологической службы, в Каспийском море, зафиксировано землетрясение магнитудой 5,6. Землетрясение ощущалось в Альтиягаче, Сиязане, Кубе, Кусаре, Хачмазе, Шабране, Гобустане, на полуострове Абшерон силой 5-3 балла.
8 ноября 2023 года на границе Азербайджана и Ирана зарегистрировано землетрясение магнитудой 5,1. Оно ощущалось в районах Джалилабад, Ярдымлы, Ленкеран, Лерик, Астара, Масаллы, Билясувар, Саатлы, Бейлаган, Агдам силой 5-3 балла.
3 сентября 2023 года в районе Курдамир зафиксировано землетрясение магнитудой 5,2. В эпицентре оно ощущалось силой около 5 баллов, а в районах Габала, Исмаиллы, Агсу, Шамахы, Уджар, Гёйчай, Мингечевир, Евлах, Бярде, Агдам, Фюзули, Агдаш, Зардаб, Бейлаган, Имишли, Саатлы, Сабирабад, Билясувар, Хаджалы, Джалилабад и других районах ощущалось от 4 до 3 баллов.
4 июля 2023 года в 52 км к северу от станции Сиязань Республики Сейсмологической службы, в Каспийском море, зарегистрировано землетрясение. Землетрясение ощущалось в районах Куба, Хачмаз, Шабран, Сиязань силой около 6 баллов, а в Сумгаите, на полуострове Абшерон и близлежащих территориях — 5-4 балла.
20 ноября 2021 года в районе Шамахы произошло землетрясение магнитудой 5,1. В эпицентре оно ощущалось силой 5 баллов, в соседних районах — 4-3 балла.