Si Cinpinlə Putin Pekində görüşdü -
Rusiya lideri Pekində rəsmi mərasimlə qarşılanıb. İki lider qırmızı xalça üzərindən keçərək fəxri qarovul dəstəsini salamlayıb, daha sonra danışıqlara başlayıblar.
Görüş zamanı Putin iki ölkə arasında əməkdaşlığın “güclü və müsbət dinamika” nümayiş etdirdiyini bildirib. O qeyd edib ki, xarici təzyiqlərə baxmayaraq, Moskva ilə Pekin arasındakı iqtisadi və siyasi əlaqələr inkişaf etməyə davam edir.
Si Cinpin isə Çin və Rusiya arasında “sarsılmaz strateji tərəfdaşlıq” olduğunu vurğulayıb. Çin lideri iki ölkənin qarşılıqlı siyasi etimadı dərinləşdirdiyini və əməkdaşlığı genişləndirməyə davam etdiyini deyib.
Danışıqlarda Yaxın Şərqdəki vəziyyət, Ukrayna müharibəsi və enerji təhlükəsizliyi məsələlərinin də müzakirə olunduğu bildirilir. Si Cinpin Yaxın Şərqdə atəşkəsin vacibliyini vurğulayaraq münaqişələrin genişlənməsinin arzuolunmaz olduğunu qeyd edib.
Səfər çərçivəsində iqtisadiyyat, enerji, təhsil və turizm sahələrini əhatə edən təxminən 40 əməkdaşlıq sənədinin imzalanması gözlənilir.
Görüş Donald Trampın Çinə son səfərindən bir neçə gün sonra baş tutub və beynəlxalq siyasi gündəmdə diqqətlə izlənilir.//Qafqazinfo

Си Цзиньпин и Путин встретились в Пекине -
Российского лидера в Пекине встретили с официальной церемонией. Два лидера прошли по красной ковровой дорожке, приветствовали почётный караул, после чего начали переговоры.
Во время встречи Путин заявил, что сотрудничество между двумя странами демонстрирует «сильную и позитивную динамику». Он отметил, что, несмотря на иностранное давление, экономические и политические связи между Москвой и Пекином продолжают развиваться.
Си Цзиньпин подчеркнул наличие «непоколебимого стратегического партнерства» между Китаем и Россией. Лидер Китая заявил, что обе страны углубляют взаимное политическое доверие и продолжают расширять сотрудничество.
Сообщается, что на переговорах также обсуждалась ситуация на Ближнем Востоке, война в Украине и вопросы энергетической безопасности. Си Цзиньпин подчеркнул важность прекращения огня на Ближнем Востоке, отметив, что расширение конфликтов нежелательно.
В рамках визита ожидается подписание примерно 40 документов о сотрудничестве, охватывающих такие области, как экономика, энергетика, образование и туризм.
Встреча состоялась через несколько дней после последнего визита Дональда Трампа в Китай и внимательно отслеживается в международном политическом контексте.//Qafqazinfo