"Şerlok Holms"un dostu "Vatson"
Məşhur "Şerlok Holmsun macəraları" serialında "Doktor Vatson" rolu ilə tanınan britaniyalı aktyor Devid Byork 92 yaşında vəfat edib.
Bu barədə "The Sun" nəşri aktyorun agentinə istinadən məlumat verib.
Aktyorun ölüm səbəbi onun nümayəndələri tərəfindən açıqlanmayıb.
Devid Byork 1934-cü ildə Liverpulda anadan olub. O, 1960-cı ildə Kral Dram Sənəti Akademiyasını bitirib. Məzun olduqdan sonra aktyor Bristolun "Old Vik", Krallığın "Litseum" teatrlarında çıxış edib, həmçinin Krallığın "Şekspir" şirkətində və Milli Teatrda çalışıb.
1960-cı illərin əvvəllərində kino və televiziyada çəkilməyə başlayıb. Onun filmoqrafiyasına "Rivyera polisi", "Sakit-sakit", "Dok Qrindən olan Dikson" və "Muşketyorlar" layihələri daxildir.
Aktyora ən böyük məşhurluğu 1984-cü ildə ekranlara çıxan "Şerlok Holmsun macəraları" serialında "Doktor Vatson" rolu qazandırıb. O, həmçinin BBC-nin istehsalı olan "Şerlok Holms"un televiziya adaptasiyasında da rol alıb.//Bakıvaxtı.az

Друг "Шерлока Холмса" "Ватсон"
Известный британский актёр Дэвид Бьорк, прославившийся ролью "Доктора Ватсона" в сериале "Приключения Шерлока Холмса", скончался в возрасте 92 лет.
Об этом сообщает издание "The Sun" со ссылкой на агента актёра.
Причина смерти актёра не была раскрыта его представителями.
Дэвид Бьорк родился в 1934 году в Ливерпуле. В 1960 году он окончил Королевскую академию драматического искусства. После окончания учебы актёр выступал в театрах "Old Vic" в Бристоле, "Lysium" королевского театра, а также работал в королевской компании "Шекспир" и Национальном театре.
В начале 1960-х годов он начал сниматься в кино и на телевидении. В его фильмографию входят проекты "Полиция Ривьеры", "Тихо-тихо", "Диксон из доктора Грина" и "Мушкетёры".
Наибольшую известность актёру принесла роль "Доктора Ватсона" в сериале "Приключения Шерлока Холмса", вышедшем на экраны в 1984 году. Он также сыграл в телевизионной адаптации "Шерлока Холмса", произведенной BBC.//Bakıvaxtı.az