“Şəmkir” - “Xankəndi” matçında nə baş verib? -
Azərbaycan II Liqasının 17-ci turunda “Şəmkir”–“Xankəndi” görüşü komandaların formalarının rənglərinin oxşar olması ilə əlaqədar baş tutmayıb.
Məsələ ilə bağlı PFL-dən “Qafqazinfo”nun sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, oyun forması ilə bağlı məsələlər II Liqa Əsasnaməsi ilə tam şəkildə tənzimlənir.
Əlavə edilib ki, buna baxmayaraq, “Şəmkir” klubu oyuna çıxmaqdan imtina edib:
“Qeyd edirik ki, PFL yaranmış vəziyyətlə bağlı üzərinə düşən bütün addımları atıb. Problem məlum olduqdan dərhal sonra məsələ onlayn formatda təcili iclasda müzakirə olunub və oyunun keçirilməsi üçün bütün mümkün imkanlardan istifadə edilib. Bildiririk ki, Əsasnamənin 13-cü maddəsində qeyd olunduğu kimi, oyunun əsas təşkilatçısı AFFA nümayəndəsidir. AFFA nümayəndəsinin oyundan öncə, oyun zamanı, oyundan sonra tələbləri qeyd-şərtsiz yerinə yetirilməlidir. “Şəmkir” klubunun səhlənkarlığı ilə bağlı yaranmış bu vəziyyəti nümayəndə 30 dəqiqədən sonra da protokolu bağlayaraq yekunlaşdıra bilərdi. Amma liqanın bütövlüyü və futbol rəhbər tutularaq sırf “Şəmkir” klubun səhlənkarlığının aradan qaldırılması üçün bütün rəsmilər, PFL və “Xankəndi” müvafiq addımlar atırdı. “Şəmkir”in simasında bütün klublara səslənərək bildiririk ki, oyunların təşkili ilə bağlı bütüb qaydalar müvafiq yarış Əsasnamələrində detallı şəkildə qeyd olunub. Onlardan qaydaları tam oxumaları və riayət etmələri xahiş olunur ki, gələcəkdə belə problemlər yaşanmasın”.

В 17-м туре Второй лиги Азербайджана матч «Шамкир»–«Ханкенди» не состоялся из-за схожести цветов форм команд.
По данному вопросу в ответ на запрос «Qafqazinfo» из ПФЛ сообщили, что вопросы, связанные с игровой формой, полностью регулируются Положением Второй лиги.
Добавили, что несмотря на это клуб «Шамкир» отказался выходить на игру:
«Отметим, что ПФЛ приняла все необходимые меры в сложившейся ситуации. Сразу после выявления проблемы вопрос был срочно обсужден на онлайн-собрании, и были использованы все возможные средства для проведения матча. Согласно статье 13 Положения, основным организатором игры является представитель АФФА. Требования представителя АФФА до матча, во время и после него должны выполняться безоговорочно. Представитель мог бы завершить протокол уже через 30 минут после небрежности клуба «Шамкир». Однако, учитывая целостность лиги и исходя из принципов футбола, все официальные лица, ПФЛ и клуб «Ханкенди» принимали соответствующие меры для устранения небрежности клуба «Шамкир». Обращаясь ко всем клубам от имени «Шамкира», сообщаем, что все правила организации матчей подробно прописаны в соответствующих Положениях соревнований. Просим внимательно изучить и соблюдать эти правила, чтобы в будущем подобных проблем не возникало».