Ramiz Mehdiyev həbs edildi –
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Prezident Administrasiyasının (PA) sabiq rəhbəri, uzun illər ölkənin siyasi elitasında mühüm rol oynamış Ramiz Mehdiyev həbs edilib.
Musavat.com Ramiz Mehdiyevin dosyesini təqdim edir:
Ramiz Ənvər oğlu Mehdiyev 17 aprel 1938-ci ildə Bakıda anadan olub. O, 1957-ci ildə Bakı Dənizçilik Məktəbini, 1966-cı ildə isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Tarix fakültəsini bitirib. 1968-ci ildə M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Fəlsəfə fakültəsinin aspiranturasına daxil olub və 1972-ci ildə fəlsəfə elmləri namizədi alimlik dərəcəsini müdafiə edib.
Siyasi fəaliyyətinə tələbə gənclər təşkilatlarında başlayan Mehdiyev, 1960-cı illərin sonlarında Azərbaycan LKGİ Naxçıvan Vilayət Komitəsində rəhbər vəzifələrdə çalışıb. 1970-ci illərdə Elmi kommunizm kafedrasında müəllim kimi fəaliyyət göstərib, sonradan Azərbaycan KP MK aparatında müxtəlif vəzifələr tutub.
1978-ci ildə 26 Bakı komissarı adına Rayon Komitəsinin birinci katibi seçilən Mehdiyev, 1980-ci illərdə Elm və təhsil müəssisələri şöbəsinin müdiri, daha sonra isə Təşkilat-partiya işi şöbəsinin rəhbəri olub. O dövrdə Azərbaycanda ateizmin təbliği ilə aktiv şəkildə məşğul olması ilə də tanınıb.
1983-cü ildə Azərbaycan KP MK-nin katibi seçilən Mehdiyev, 1988-ci ildə vəzifəsindən azad edilərək Elmlər Akademiyasına göndərilib. 1980–1990-cı illərdə iki çağırış Ali Sovetin deputatı olub. 1994–1995-ci illərdə Prezidentin İcra Aparatında şöbə müdiri kimi fəaliyyət göstərib.
1995–2019-cu illərdə isə Prezident Administrasiyasının rəhbəri vəzifəsində çalışan Ramiz Mehdiyev ölkənin siyasi qərarlarının hazırlanmasında və icrasında mühüm fiqurlardan biri hesab olunurdu. 2019-cu ildə bu vəzifədən ayrıldıqdan sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti seçilib, lakin 2022-ci ildə istefa verib.
Yeni Azərbaycan Partiyasının uzunillik üzvü olan Mehdiyev, həmçinin Prezident yanında Əfv Məsələləri Komissiyasına rəhbərlik edib və partiyanın İdarə Heyətində təmsil olunub.

Как мы сообщали, бывший руководитель Администрации Президента Азербайджана (АП), сыгравший важную роль в политической элите страны на протяжении многих лет, Рамиз Мехтиев был арестован.
Musavat.com представляет досье Рамиза Мехтиева:
Рамиз Энвер оглы Мехтиев родился 17 апреля 1938 года в Баку. В 1957 году он окончил Бакинское морское училище, а в 1966 году — исторический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ). В 1968 году поступил в аспирантуру философского факультета Московского государственного университета имени М. В. Ломоносова и в 1972 году защитил кандидатскую диссертацию по философским наукам.
Свою политическую деятельность Мехтиев начал в студенческих молодежных организациях, а в конце 1960-х годов занимал руководящие должности в Нахичеванском областном комитете ЛКСМ Азербайджана. В 1970-х годах он работал преподавателем кафедры научного коммунизма, а затем занимал различные должности в аппарате ЦК КП Азербайджана.
В 1978 году Мехтиев был избран первым секретарем Районного комитета имени 26 бакинских комиссаров, в 1980-х годах был заведующим отдела науки и образования, а затем руководителем организационно-партийного отдела. В этот период он был известен своей активной деятельностью по пропаганде атеизма в Азербайджане.
В 1983 году Мехтиев был избран секретарём ЦК КП Азербайджана, в 1988 году освобожден от должности и направлен в Академию наук. В 1980–1990-е годы был депутатом Верховного Совета двух созывов. В 1994–1995 годах работал заведующим отделом в Исполнительном аппарате Президента.
С 1995 по 2019 год Рамиз Мехтиев занимал пост руководителя Администрации Президента и считался одним из ключевых фигур в подготовке и реализации политических решений страны. В 2019 году, после ухода с этой должности, был избран президентом Национальной академии наук Азербайджана, но в 2022 году подал в отставку.
Мехтиев — многолетний член партии «Новый Азербайджан», одновременно возглавлял Комиссию по вопросам помилования при Президенте и представлял партию в Руководящем совете.