Ramiz Mehdiyev həbs edildi –
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Prezident Administrasiyasının (PA) sabiq rəhbəri, uzun illər ölkənin siyasi elitasında mühüm rol oynamış Ramiz Mehdiyev həbs edilib.
Musavat.com Ramiz Mehdiyevin dosyesini təqdim edir:
Ramiz Ənvər oğlu Mehdiyev 17 aprel 1938-ci ildə Bakıda anadan olub. O, 1957-ci ildə Bakı Dənizçilik Məktəbini, 1966-cı ildə isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Tarix fakültəsini bitirib. 1968-ci ildə M.V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Fəlsəfə fakültəsinin aspiranturasına daxil olub və 1972-ci ildə fəlsəfə elmləri namizədi alimlik dərəcəsini müdafiə edib.
Siyasi fəaliyyətinə tələbə gənclər təşkilatlarında başlayan Mehdiyev, 1960-cı illərin sonlarında Azərbaycan LKGİ Naxçıvan Vilayət Komitəsində rəhbər vəzifələrdə çalışıb. 1970-ci illərdə Elmi kommunizm kafedrasında müəllim kimi fəaliyyət göstərib, sonradan Azərbaycan KP MK aparatında müxtəlif vəzifələr tutub.
1978-ci ildə 26 Bakı komissarı adına Rayon Komitəsinin birinci katibi seçilən Mehdiyev, 1980-ci illərdə Elm və təhsil müəssisələri şöbəsinin müdiri, daha sonra isə Təşkilat-partiya işi şöbəsinin rəhbəri olub. O dövrdə Azərbaycanda ateizmin təbliği ilə aktiv şəkildə məşğul olması ilə də tanınıb.
1983-cü ildə Azərbaycan KP MK-nin katibi seçilən Mehdiyev, 1988-ci ildə vəzifəsindən azad edilərək Elmlər Akademiyasına göndərilib. 1980–1990-cı illərdə iki çağırış Ali Sovetin deputatı olub. 1994–1995-ci illərdə Prezidentin İcra Aparatında şöbə müdiri kimi fəaliyyət göstərib.
1995–2019-cu illərdə isə Prezident Administrasiyasının rəhbəri vəzifəsində çalışan Ramiz Mehdiyev ölkənin siyasi qərarlarının hazırlanmasında və icrasında mühüm fiqurlardan biri hesab olunurdu. 2019-cu ildə bu vəzifədən ayrıldıqdan sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti seçilib, lakin 2022-ci ildə istefa verib.
Yeni Azərbaycan Partiyasının uzunillik üzvü olan Mehdiyev, həmçinin Prezident yanında Əfv Məsələləri Komissiyasına rəhbərlik edib və partiyanın İdarə Heyətində təmsil olunub.

Ramiz Mehdiyev has been arrested –
As we reported, Ramiz Mehdiyev, the former head of the Presidential Administration of Azerbaijan (PA), who played an important role in the country's political elite for many years, has been arrested.
Musavat.com presents the dossier of Ramiz Mehdiyev:
Ramiz Anvar oghlu Mehdiyev was born on April 17, 1938, in Baku. He graduated from the Baku Maritime School in 1957 and from the Faculty of History of Azerbaijan State University (currently Baku State University) in 1966. In 1968, he entered the postgraduate course at the Faculty of Philosophy of Moscow State University named after M.V. Lomonosov and defended his candidate of philosophical sciences degree in 1972.
Starting his political career in student youth organizations, Mehdiyev held leadership positions in the Azerbaijan LKGI Nakhchivan Regional Committee at the end of the 1960s. In the 1970s, he worked as a teacher in the Department of Scientific Communism and later held various positions in the apparatus of the Azerbaijan Communist Party Central Committee.
In 1978, Mehdiyev was elected first secretary of the District Committee named after 26 Baku Commissars; in the 1980s, he served as head of the Department of Science and Education Institutions and later as head of the Organization-Party Work Department. At that time, he was also known for actively engaging in the promotion of atheism in Azerbaijan.
In 1983, Mehdiyev was elected secretary of the Azerbaijan Communist Party Central Committee; in 1988, he was dismissed from his position and sent to the Academy of Sciences. He was a deputy of the Supreme Soviet in two convocations between 1980 and 1990. In 1994–1995, he worked as a department head in the Presidential Executive Office.
From 1995 to 2019, Ramiz Mehdiyev served as the head of the Presidential Administration and was considered one of the key figures in the preparation and implementation of the country’s political decisions. After leaving this position in 2019, he was elected president of the Azerbaijan National Academy of Sciences, but resigned in 2022.
A longtime member of the New Azerbaijan Party, Mehdiyev also chaired the Commission on Pardon Issues under the President and was represented in the party’s Management Board.